Cestovní pojištění na hory je nutnost

 

Plánujete strávit dovolenou na horách? Dříve než se vydáte vstříc zimním radovánkám, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění na hory. Především v zahraničí si tak můžete ušetřit až sta tisícové náklady, které vám může nečekaný úraz způsobit.

hory  Nejprve si vysvětleme, o jaký typ pojištění se jedná. Cestovní pojištění na hory (lyže) je vlastně klasické cestovní pojištění rozšířené o zimní sporty, případně sporty rizikové. I přestože má každý občan EU v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění v členských zemích nárok na zdravotní péči, jedná se pouze o péči základní a navíc omezenou pouze na státní zdravotnická zařízení. Proto je vždy lepší uzavřít komerční cestovní pojištění, a to i v případě dovolené v tuzemsku. Ani zde vám totiž vaše běžné zdravotní pojištění nepokryje případné náklady horské služby, které se například díky převozu helikoptérou mohou značně navýšit.

Co lze pojistit?

Než začnete pojištění vybírat, je dobré zvážit, do jaké kategorie spadají aktivity, které chcete na horách provozovat a zda jsou vůbec pojistitelné. Existují totiž výjimky, za které je buď nutné si připlatit, anebo je pojišťovny nepojistí vůbec. Jedná se například o jízdu po neoznačených svazích, či ve vysoce položených oblastech s extrémními klimatickými nebo přírodními podmínkami, zeměpisně odlehlá místa nebo neosídlené oblasti. Zejména pokud se chystáte na ledovec, není od věci zjistit si, do jaké nadmořské výšky je riziko pojistitelné.

Kalkulačka cen cestovního pojištění onlineSjednat cestovní pojištění

Co by nás dále mělo zajímat?

  • výše limitů léčebných výloh
  • pojištění odpovědnosti (pro případ, že způsobíte třetí osobě škodu na zdraví nebo majetku)
  • asistenční služby
  • pojištění úrazu
  • zásah horské služby
  • pojištění zavazadel
  • pojištění právní ochrany
  • neuskutečnění cesty

Ne všechny výše uvedené položky jsou automaticky v pojištění zahrnuty a některé je nutno sjednat si zvlášť, či si za ně připlatit.

Kompletní balíčky pojištění na hory

Řada pojišťoven rovněž nabízí kompletní balíčky s pojištěním na hory či lyže. Například ERV Evropská pojišťovna představuje nový balíček cestovního pojištění s názvem SBALENO Na lyže. Pojištění zahrnuje všechny běžné zimní sporty provozované na značených upravených trasách. Pro další adrenalinové sporty či lyžování mimo vyznačené trasy lze pak zvolit vyšší variantu pojištění Na maximum. Balíček skýtá množství výhod, jako například vysoké limity pro pokrytí léčebných výloh a škody způsobené třetím osobám, 50 % slevu pro děti a neomezené asistenční služby. Podobný balíček s názvem Lyžařský víkend v Alpách nabízí i ČSOB, kde navíc získáte slevu 10 % při sjednání online. 

Jak sjednat?

V dnešní době je navíc velice jednoduché pojištění sjednat. Vše lze zařídit po internetu nebo přes telefon. Během několika minut obdržíte na váš email pojistnou smlouvu, a jakmile odešlete platbu, smlouva nabývá platnosti. Nevadí tedy, když si vzpomenete až na poslední chvíli. Na internetu lze rovněž využít celé řady portálů nabízejících srovnání cestovního pojištění, které vám značně usnadní váš výběr a umožní sjednat pojištění šité na míru.

Další specifické pojištění, které by vás rovněž mohlo zajímat je cestovní pojištění pro těhotné.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0