NÁVOD: Jak vybrat dodavatele elektřiny

 

Možná i vás už nebaví zbytečně vysoké náklady spojené se spotřebou elektřiny, a tak hledáte výhodnějšího dodavatele, který vám nabídne lepší podmínky než ten stávající. Jak ale vybrat toho správného?

 

Přemýšlet o změně dodavatele můžete díky liberalizaci trhu s elektřinou z roku 2007. Díky ní se můžete rozhodnout, kdo vám bude dodávat elektřinu. A je asi pochopitelné, že mezi desítkami dodavatelů elektřiny jsou značné rozdíly. Nejen z pohledu cenové politiky, odlišná často bývá i úroveň klientského servisů či kvalita dodatečných služeb. Jak si počínat při výběru výhodnějšího dodavatele, aby změna nebyla spíše jen cestou z bláta do louže? Existuje celá řada aspektů, které odlišují obyčejné dodavatele od těch nejlepších.

Provnejte si nabídky dodavatelů elektřinySrovnat nabídky

Jak poznáte dobrého dodavatele elektřiny?

Při výběru nového dodavatele si všímejte:

  • cenové nabídky,
  • klientského servisu,
  • kvality služeb,
  • smlouvy a obchodních podmínek,
  • důvěryhodnosti dodavatele.

Cenová nabídka

Cenová úspora oproti stávajícímu dodavateli je pro mnohé klíčové kritérium. Může se ale na první pohled zdát, že díky velkému množství alternativních dodavatelů elektřiny má spotřebitel ztíženou cestu. Jak jen najít tu nejvýhodnější nabídku? Doba naštěstí pokročila a vy už nemusí složitě obíhat všechny pobočky a trávit hodiny nad jednotlivými nabídkami. Čas i starosti vám usnadní speciální kalkulačky cen elektřiny, které nabízí jednoduché srovnání. Stačí zadat pár základních informací a ihned vám ukáže, kolik zaplatíte u jednotlivých dodavatelů a kolik můžete ušetřit.

Při výběru nového dodavatele je jistě cena jistě klíčová, ale určitě nespoléhejte jenom na ni. Pokud byste se nechali zlákat tou nejnižší nabídkou, aniž byste si zjistili o daném dodavateli více informací, možná byste byli časem zaskočeni. Často si totiž zaplatíte jen za omezený rozsah služeb. Vždy se proto zajímejte, co za danou cenu skutečně dostanete.

Klientský servis

Kromě ceny je důležitý i klientský servis. Zjistit úroveň klientského linku vám pomůže zkušební hovor na infolinku. Připravte si několik dotazů a sledujte, jak ochotně vám na ně operátor zodpoví, jak s vámi bude jednat a jestli je dostatečně proškolený. Správný dodavatel by vás měl informovat o všech novinkách i aktuálních změnách v nabídce, a to všechno bezplatně. Hodně vám v tomhle napoví i zkušenosti stávajících klientů. Nebojte se zeptat na reference vašich známých, kolegů či v diskuzích na internetu. Zkušenosti ostatních prozradí více než oficiální text na webových stránkách dodavatele.  

 

Kvalita služeb

Chcete, aby dodavatel disponoval širokou sítí poboček po celé ČR, nebo vám nevadí virtuální komunikace. Chcete v základní nabídce bohaté portfolio služeb? Rozsah klientských služeb určuje také vybraná produktová řada. Některá z nich nabízí v ceně pohodlnou správu vašich účtů a faktur přes internet, jiná zase možnost využívat bezplatnou infolinku 24 hodin denně či fixaci ceny elektřiny.

Při výběru si vždy ujasněte, co od nového dodavatele očekáváte a poté své představy porovnejte s konkrétními nabídkami vybraných dodavatelů. Splňují všechny vaše požadavky?

Smlouva a obchodní podmínky

Mnohé o dodavateli prozradí i obchodní podmínky a samotná smlouva. Ti nejlepší dodavatelé je mají natolik srozumitelné, že vám budou jasné i bez vysokoškolského diplomu. Na pozoru se ale mějte tehdy, pokud obsahuje až příliš dodatků pod čarou psaných drobným písmem. Stojí za to vyhradit si čas, nasadit si brýle a informace pečlivě prostudovat. Ušetříte si možná pozdější rozčarování nad nesmyslnými podmínkami či sankcemi. Zajímejte se o aktivační poplatky či poplatky za předčasné ukončení smlouvy. Jestliže jsou nepřiměřeně vysoké, zvažte, zda se vám změna skutečně vyplatí. A nezapomeňte se ptát na cokoliv, čemu nebudete rozumět. Ten správný dodavatel by vám měl všechno ochotně vysvětlit.  

TIP

Srovnání ceny elektřiny

Pokud si správně zvolíte dodavatele, může být vaše úspora daleko výraznější. Podívejte se, zdali neplatíte zbytečně přemrštěné částky. Jednotlivé energetické společnosti si jednoduše porovnáte v přehledné kalkulačce cen elektřiny.

 

Důvěryhodnost dodavatele

Kromě tradičních společností, které mají na trhu své zavedené místo, existuje i celá řada menších dodavatelů. Právě ti nejčastěji nabízí mnohem výhodnější cenu i služby oproti energetickým gigantům, kteří v některých případech využívají svého silného postavení na trhu. Jak si ale vybrat a nenaletět? Opět můžete využít zkušenosti ostatních klientů. Pomohou vám i internetové stránky dodavatele a informace, které se o nich píšou v médiích. Jestliže už na první pohled vyvolávají nedůvěru, dejte přednost raději někomu jinému.

Pokud ale nejste z těch lidí, kteří mají rádi novoty, můžete vybírat mezi tradičními dodavateli. I mezi nimi existuje konkurenční boj, a tak můžete najít mnohem výhodnějšího dodavatele, než který vás zásobuje elektřinou nyní. Samotná změna dodavatele elektřiny je natolik jednoduchá, že jistě stojí za to ji podniknout!

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10