12/21/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Internet na doma: Jaké existují možnosti připojení?

V dnešní době máte nespočet možností, jak se k internetu připojit. Online můžete být prakticky odkudkoliv. Jaký druh připojení ale vybrat, pokud hledáte rychlý internet na doma a nechcete za něj měsíčně zaplatit majlant?

Abyste se mohli snadno rozhodnou, jaký internet na doma vybrat, představíme si, jaké jsou na výběr možnosti. 

Pokud to vezmeme v základním rozdělení, tak k internetu lze váš domácí počítač připojit dvěma způsoby – kabelem nebo vzduchem

Nicméně to nám nestačí. Dnes si představíme čtyři konkrétní možnosti, a to: připojení přes kabelovou televizi, pevné ADSL připojení, bezdrátový internet a bezdrátové Wi-Fi připojení od místních providerů. 

Řekneme si jejich hlavní výhody a nevýhody a nakonec si porovnáme, za jakou cenu nabízejí internet na doma jednotliví operátoři a odhalíme, který je nejlevnější.

Který poskytovatel mobilního internetu je nejvýhodnější?

Kabelové připojení

První možností je připojení přes kabelovou televizi, které patří mezi velmi oblíbené způsoby připojení k celosvětové síti. Výhodou je vysoká rychlost v obou směrech (download a upload) i vyšší spolehlivost oproti bezdrátovým možnostem připojení. Na rozdíl od nich ho vítr, blesky a jiné povětrnostní vlivy nechávají klidné. Maximální rychlost připojení se pohybuje kolem 120 Mbit/s.

Abyste mohli tuto možnost využít, měli byste být v dosahu pokrytí kabelovými rozvody a příslušná síť by měla být dotažená až do objektu, ve kterém žijete. Poté už stačí, aby vám vytvořil technik jednoduchou přípojku. 

K připojení přes kabel budete potřebovat kabelový modem. Ten vám buď poskytovatel pronajme, nebo si ho můžete zakoupit. Dále se neobejdete bez koaxiálního kabelu, který spojuje modem s počítačem či jiným síťovým zařízením.

Jednou z mála nevýhod je pokrytí. Ačkoliv je dosah kabelových rozvodů stále rozšířenější, v případě odlehlejších míst člověk bude muset sáhnout spíše po ADSL/VDSL či nějaké z forem bezdrátového připojení.

Pevné DSL připojení

V případě, že máte v bytě přípojku na pevnou telefonní linku, můžete využít jednu z dalších možností vysokorychlostního připojení k internetu – a to DSL připojení. V našich podmínkách jde o technologie ADSL či VDSL

K tomu, abyste mohli využít výhody pevného internetu, budete potřebovat kromě samotné přípojky také modem. Vybírejte nejlépe s Wi-Fi routerem. Nabízí kromě možnosti bezpečného připojení přes kabel i pomocí bezdrátové Wi-Fi sítě.

Maximální rychlost připojení, kterou poskytovatelé slibují, jde ke 40 Mbit/s u ADSL a přes 100 Mbit/s u VDSL. Jak rychle se vám budou skutečně načítat stránky, záleží ale i na stáří telefonního vedení a vzdálenosti od telefonní ústředny. Čím blíže u ní bydlíte, tím rychlejší je připojení.

Tento pevný internet je výrazně stabilnější než Wi-Fi či mobilní internet. Stejně jako u kabelového připojení je odolný proti nepřízním počasí. Oproti kabelovému připojení je také mnohem dostupnější, ale stále existují místa, kam nedosáhne.

Který poskytovatel internetu je nejvýhodnější?

Bezdrátový internet LTE/5G

Toužíte po levném internetu nejen na doma, ale i na cesty či chalupu? Mobilní operátoři nabízí možnost rychlého a snadného připojení bez kabelu pomocí 4G LTE nebo 5G internetu. Přenosová rychlost v případě 5G může dosáhnout několika GB/s.

Co k tomu, abyste mohli bezstarostně brouzdat po síti, potřebujete? Speciální Wi-Fi modem, datovou SIM kartu a volnou zásuvku do elektřiny. A pak už jen stačí vložit SIM kartu do modemu, připojit ho do elektřiny, zapnout modem a připojit se přes PC k síti. 

Do této Wi-Fi sítě můžete připojit počítač, notebook, mobily či tablety. Výhodou takového připojení je jeho dostupnost přenositelnost.

Bezdrátové Wi-Fi připojení od místních providerů

Poskytovatelé internetu šíří internetový signál z centrálního vysílače až do vaší přijímací antény – přístupového bodu (Access Point – AP). Tuto anténu je třeba umístit na vhodné místo – na střechu či za okno. Kabel z antény pak povede rovnou do počítače či domácího Wi-Fi routeru.  

Jedinou podmínkou, aby k připojení došlo, je přímá viditelnost mezi anténou a centrálním vysílačem a předpoklad, že signál nebude rušen jinou sítí. Pomůže, když si vyberete poskytovatele, který funguje v pásmu minimálně 5 GHz. Kvalita připojení je v porovnání s ADSL přípojkou výrazně lepší, nicméně přenos vzduchem si žádá oběti. A to horší signál v případě, že dochází k horším povětrnostním vlivům.

Jak to všechno začalo?

Bez paniky z atomové bomby by internet nikdy nevznikl. Proč? Přečtěte si zajímavosti o historii internetu.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.