Půjčka pro studenty: Znáte její výhody?

 

Zvládnout VŠ levou zadní není vůbec jednoduché. Navíc samotné studium je v dnešní době stále více finančně náročné. Pokud tedy nemáte bohaté rodiče, a přesto chcete vysokou školu vystudovat, mnohdy vám nezbyde než flákat studium VŠ kvůli špatně placené brigádě, anebo raději popřemýšlet o možnosti studentské půjčky.

Průměrné životní náklady studenta na veřejné VŠ jsou 8 500 Kč měsíčně. 

Studentské půjčky slouží nejen k pokrytí školného, kolejného, dopravy, výdajů na učebnice a studijní materiály, ale lze jimi financovat i časté vymetání barů. Zvídavý anebo k alkoholu náchylný student je totiž může použít v podstatě na cokoliv.

Sex, drogy a Erasmus aneb jak financovat studia?

Bankovní půjčky se dělí na účelové a neúčelové. Rozdíl je v tom, že peníze z účelových půjček je nutné použít pouze na studium, zatímco u neúčelové půjčky banku vůbec nezajímá, co jste získanými finančními prostředky zaplatili.  Má-li student u banky zřízeno studentské konto, bývá často jeho součástí i povolené přečerpání účtu (tzv. kontokorent), kdy klient může jít do mínusu například až 25 000 Kč. V neposlední řadě zřizují některé banky i kreditní karty s nízkým úvěrovým limitem. Kreditní karty ale slouží spíše jako rychlé peníze vypůjčené na krátkou dobu. V případě vyšších částek však bývá nejlepší volbou právě studentská půjčka.

Jaké výhody mají studentské půjčky?

Výhodou studentských půjček je především nižší úrok. Obvykle se pohybuje okolo 10 % p. a. Od klasických půjček se liší i doba splatnosti, která se pohybuje od 1 roku do 10 let. Banky umožňují i tzv. odložené splácení, kdy peníze vracíte až po studiu či při dosažení určitého příjmu. Studentské půjčky jsou většinou vázány na věk a hranice bývá od 18 do 30 let.

Sjednejte si studentskou půjčku onlineSjednat půjčku

Ne všude tedy vyžadují status studenta po celou délku splácení. Někde stačí doložit potvrzení o studiu jen při žádosti o půjčku. Toto potvrzení je vyžadováno místo obvyklého dokladu o příjmu.  Pokud nemáte žádný příjem, banka bude ve většině případů vyžadovat spolužadatele, například jednoho z rodičů. Záleží však také na samotné výši půjčky. Pokud žádáte u České spořitelny o částku do 100 000 Kč a máte dostatečný příjem, spolužadatele po vás chtít nebudou. U půjček nad 100 000 Kč je spoludlužník nutný vždy.

Srovnání studentských půjček

Ne všechny banky nabízejí ve svém portfoliu půjčky pro studenty. V následujícím přehledu jsme pro vás připravili základní srovnání těch neznámějších a nejoblíbenějších.

  Česká spořitelna UniCredit Bank Komerční banka
Název půjčky Půjčka pro studenty Studentská půjčka Úvěr Gaudeamus
Výše půjčky 20 000 - 300 000 Kč 50 000 - 150 000 Kč 20 000 - 600 000 Kč
Doba splatnosti 1 - 10 let 1 - 10 let 1 - 10 let
Věk student  18 - 30 let student
Úrok 8,9 % p. a. 9,9 % p. a. individuálně

Více o těchto půjčkách se dozvíte v našem srovnání nebo na stránkách jednotlivých půjček:

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3