4/13/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Splátky bez navýšení: Znáte 5 častých pastí při nákupu na splátky?

Máte zrovna hluboko do kapsy? Potom slova jako mobil na splátky, notebook na splátky nebo i klidně i nábytek na splátky pro vaše uši možná zní  jako rajská hudba. Dejte si ale pozor na falešné tóny úvěrových „serenád“ od některých poskytovatelů splátkového prodeje.

1. Nulové navýšení (při splnění přísných kritérií)

Abyste dosáhli na nulové navýšení, kterým vás vábí reklamní sdělení, musíte proskákat zrádným minovým polem obchodních podmínek. Obvykle vám vysoké poplatky naskočí ihned, jakmile se splátky zpozdí i o jediný den. 

Jakou past políčili někteří prodejci splátkového prodeje, aby nepozorný zákazník zaplatit později? Například u poslední splátky je stanoveno dřívější datum splatnosti než u předchozích měsíčních splátek. Spoléhají na to, že málokdo si tohoto drobného rozdílu všimne.

Jinde zjistíte, že nulové navýšení se týká pouze vybraného sortimentu a navíc až od určité částky za nákup (obvykle vyšší sumy v řádech několik tisíců korun).

2. Kam se schovalo pojištění schopnosti splácet?

Oblíbeným trikem je také uvádět krásnou kulatou nulu na úrocích za úvěr na splátky, ale nakonec vám k půjčce prodejce ještě přišije pojištění schopnosti splácet. Někde musíte výslovně uvést, že o toto pojištění nemáte zájem, jinde vám budou tvrdit, že jeho sjednání je povinností při splátkovém nákupu.

Samozřejmě cena pojištění splácet často úplně smaže jakékoli výhody inzerovaného „nulového navýšení“ nebo může být dokonce vyšší než úroky u výhodného spotřebitelského úvěru.

Hledáte výhodný spotřebitelský úvěr?

3. Vyšší úroky než u spotřebitelského úvěru

Máte políčeno na zboží za více než 5 000 Kč? Pak se vám může vyplatit sáhnout po lepších nabídkách standardních spotřebitelských úvěrů, než se omezovat striktnějšími podmínkami nákupu na splátky bez navýšení. Některé půjčky totiž zákazníkovi nabízejí relativně nízké úroky i RPSN.

V porovnání se splátkovým prodejem, kdy vám nakonec mohou naúčtovat různé poplatky, o kterých se předtím „zapomněli“ zmínit, pak získáte výhodnější úrokovou sazbu u klasického úvěru.

4. Nízké splátky s podmínkou doplacení většího obnosu na konci

Někdy můžete narazit na příklady splátek bez navýšení, které od klienta vyžadují platit několik měsíců velmi nízké měsíční splátky a nakonec splatit zbývající část ceny v jedné splátce. 

Například tři až šest měsíců platíte pouze pár stovek, ale ve čtvrtém nebo sedmém měsíci musíte najednou doplatit celou cenu zakoupené televize. Jinak vám naskočí nemilé úroky.

Sjednejte si bezpečnou půjčku online

O žádný chyták na spotřebitele se nejedná, protože ten od začátku znal podmínky splátkového prodeje. Jenže lidská psychika má do racionálně fungujícího stroje daleko, problém nedostatku peněz ráda odloží na později a nakonec mnoho lidí marně shání peníze na splacení poslední vyšší splátky.

5. Skryté poplatky

Když si berete úvěr, čtěte hlavně obchodní podmínky. Nenechte se přesvědčit k podepsání smlouvy, aniž byste se pozorně seznámili s textem smlouvy. Když to jinak nepůjde, řekněte netrpělivě vyhlížejícímu obchodníkovi, ať se k vám vrátí třeba za půl hodiny.

Podrobnou „pitvou“ smluvních podmínek třeba zjistíte, že s úvěrem je spojený i nějaký poplatek za sjednání smlouvy, o kterém prodejce takticky mlčel nebo jen do svých výpočtů nízkých úroků nezahrnul. Proto vždy porovnávejte půjčky také podle RPSN. Roční procentní sazba nákladů v sobě totiž obsahuje nejen úrok, ale také další poplatky a náklady na splácení půjčky.

Porovnejte si nezávazně půjčky a podívejte se, která vás vyjde nejlevněji

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.