Těžká volba: Vyplatí se tarif, nebo předplacená karta?

 

Mezi operátory se šušká, že až polovina zákazníků si zbytečně platí vyšší tarif, než je potřeba. Ani předplacené karty se nehodí pro každého. Nevyhazujte peníze z okna. Poradíme vám, zda je pro vás lepší tarif, nebo předplacená karta.

Přejít na tarif, nebo předplacenou kartu? Záleží na měsíční útratě.  Předplacené karty

Jedním ze způsobů, jak platit za služby operátorům, jsou předplacené karty. Jak plyne z názvu, dopředu si koupíte kredit, který pak postupně utrácíte za mobilní služby. Zapomeňte na pravidelné měsíční paušální poplatky. Výdaje máte pod kontrolou. Kredit se odečítá pouze za provolané minuty a poslané SMS. Když telefon nepoužíváte, nic nezaplatíte.

 

K oblibě tzv. předplacenek přispívá to, že jejich používání je anonymní. Operátor nezná vaše osobní údaje. Navíc vás netíží koule u nohy v podobě několikaleté smlouvy.

 

Předplacené karty mají i svou stinnou stránku. Ceny služeb jsou obvykle dražší než u paušálních tarifů. Při volání jste omezeni kreditem, který podle zákona schválnosti dojde vždy ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete. V takovém případě můžete hovory a zprávy pouze přijímat. Dovoláte se jen na nouzová čísla.

Odměny za dobití

Někteří operátoři se snaží své klienty motivovat a za dobití kreditu je odměňují dárkem. Získat můžete kredit navíc, volné minuty, levnější volání a SMS nebo balíček dat. Díky speciálním odměnám za dobití lze výrazně ušetřit.

Pro koho jsou vhodné předplacené karty

Předplacené karty jsou zajímavé pro lidi, kteří volají méně a chtějí mít své výdaje pod kontrolou. Není možné dobít si kredit za 200 korun a provolat dvojnásobek. Proto předplacené karty pořizují rodiče svým dětem. Oblíbené jsou mezi seniory nebo studenty. Pořizují si je také ti, kteří se nechtějí dlouhodobě vázat.

TIP

Zda je pro vás lepší tarif, nebo předplacená karta, záleží na tom, jak často mobilní telefon používáte. Když si každý měsíc dobíjíte za více než 350 korun, je na čase se podívat, zda se vám nevyplatí přejít na tarif.

 

Výhody a nevýhody předplacených karet

 • Bez smlouvy a závazků
 • Neplatíte měsíční paušál
 • Odměny za dobití
 • Anonymita, operátor nezná vaše osobní údaje
 • Dražší ceny služeb
 • Volat jde pouze s kreditem
 • Po určité době vyprší platnost kreditu
Ušetřete za volání, SMS i mobilní internetSrovnání cen operátorů

Komu se vyplatí tarify

Pravidelně platit předem stanovený měsíční poplatek za služby se vyplatí těm, kteří telefon aktivně využívají. Pokud máte mobil neustále u ucha, posíláte desítky SMS nebo stahujete větší objemy dat, pak je paušál jasná volba. K tarifům dávají operátoři výrazné slevy na nové mobilní telefony a tablety.

Ztráta volnosti

S většinou tarifních programů ztrácí zákazník volnost. Tarify se často pojí s dlouhodobou smlouvou, obvykle na dva roky. Pro lidi, kteří preferují volnost, nabízí operátoři smlouvy bez závazků. Počítejte však s tím, že se platí vyšší měsíční paušál než u smluv se závazkem.

Výhody a nevýhody paušálních tarifů

 • Levnější ceny služeb
 • Neomezuje vás stav kreditu
 • Zvýhodněné ceny mobilů a tabletů
 • Pravidelné měsíční poplatky
 • Jste vázáni smlouvou
 • Operátora nemůžete kdykoli změnit
 

Spočítejte si, zda se vám vyplatí tarif, nebo předplacená karta

Stále si nejste jistí, která varianta je pro vás lepší? Není nic jednoduššího než si to spočítat. Vyzkoušejte kalkulačku cen operátorů a porovnejte si nabídky. Stačí zadat údaje o provolaných minutách, poslaných SMS a stáhnutých datech. Během chvíle uvidíte, kolik měsíčně zaplatíte.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 44
 

 
Oblíbení mobilní operátoři