Jak na výpočet úroku z prodlení

 

S novým občanským zákoníkem platným od 1. ledna 2016 nastává v otázce úroků z prodlení opět několik změn. Podle jakého vzorce, úrokové sazby a za jaké období se počítají? Vyčíslení není nic těžkého, stačí pouze vědět, jak na to.

Výpočet úroku z prodleníÚrok z prodlení je platba, která náleží věřiteli, jestliže dlužník nesplnil své povinnosti a nesplatil včas své peněžité závazky. 

Výpočet úroku z prodlení

Zákonný úrok z prodlení za určité období = dlužná částka v Kč * (příslušná úroková sazba v % / 100) * (počet dnů prodlení / počet dnů příslušného kalendářního roku)

Vzorec výpočtu 

Výpočet úroku z prodlení 

Srovnání půjček bez zbytečných počtů. Srovnat půjčky

Poplatek z prodlení

Poplatek z prodlení je další platbou, která náleží věřiteli, jestliže dlužník nezaplatil včas své peněžité závazky. Pojí se většinou s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Dne 1. ledna 2016 byl ale tento poplatek zrušen. Pronajímatel tak po vás může chtít zaplatit pouze úrok. Ten můžete vypočítat sami dle návodu výše, nebo vám pomůže kalkulačka úroků z prodlení.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
Jste připraveni vzít si půjčku?
ebook
Chcete zjistit, jestli jste připravní na to vzít si půjčku? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám ZDARMA zašleme eknihu, díky které to zjistíte. 
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.