Jak se vyznat ve faktuře za elektřinu

 

Chtěli byste zjistit, proč musíte doplácet a kolik jste spotřebovali energie? Pomůžeme vám pochopit, co která položka v obsáhlém vyúčtování elektřiny znamená. Nahlédněte do grafického průvodce fakturou, který vám vysvětlí jednotlivé body krok po kroku.

Jako vzorový příklad posloužila faktura společnosti ČEZ. Jestli držíte v ruce vyúčtování od jiného dodavatele, nic se neděje. Ač má každá společnost svou vlastní podobu tohoto dokumentu, musí všechny bez rozdílu dodržovat nařízení. Proto každé vyúčtování obsahuje neměnné a povinné údaje.

Část 1: Souhrnný přehled

 

1) Záhlaví

Hned na začátku první strany naleznete název a číslo dokladu. V záhlaví se dále nachází kontaktní údaje jak na vás jako odběratele, tak hlavně na dodavatele. Najdete zde kromě adresy i číslo bankovního účtu nebo telefon na zákaznickou linku. 

2) Základní údaje

Zákaznické číslo slouží k jednoduché identifikaci při komunikaci s dodavatelem. Kdežto variabilní symbol se využívá k jednoznačnému určení plateb. Nezapomeňte, že fakturu musíte zaplatit do určitého data. V tomto případě je splatnost 5. února 2014. Pro úplnost se dozvíte také datum vystavení faktury a zdanitelného plnění, o jaké fakturační období se jedná a samozřejmě celkovou spotřebu.

3) Stručný souhrn vyúčtování

Z této části byste se měli hned dozvědět, jak si s vaší spotřebou stojíte. Rekapitulace se váže k vymezenému fakturačnímu období nikoli ke kalendářnímu roku. Jsou zde zahrnuty všechny zaplacené zálohy ponížené o spotřebu a platby za služby. Jestli vám nesedí konečná částka, projděte si podrobný výpis na následující straně.

Záleží na podmínkách dodavatele, ale nedoplatky a přeplatky do určité výše se převádí do dalšího zúčtovacího období. Mezní hodnota bývá nastavena na 100 Kč nebo 200 Kč.

4) Rozpis záloh na další období

Rozpis záloh na další období se tvoří na základě vaší spotřeby v minulosti. Jestli vám nevyhovuje frekvence záloh nebo nesouhlasíte s navrženou výší záloh, můžete se obrátit na dodavatele.

Část 2: Detailní rozpis vyúčtování

 

1) Záhlaví

Také detailní vyúčtování začíná názvem a číslem daňového dokladu. Aby nedošlo k mýlce, musí být opět identifikováno odběrné místo pomocí speciálního čísla, adresa a EAN kódu. Toto 18místné číslo byste měli nalézt také na elektroměru.

2) Přehled zaplacených záloh

Slouží pro kontrolu, zda byly všechny vaše platby správně zaúčtovány.

3) Detailní přehled technických údajů

Vše co chcete vědět o elektroměru, najdete zde. Dozvíte se jeho číslo, způsob odečtu, spotřebu, počáteční a konečný stav. Měří se v kilowatthodinách. Co znamenají zkratky VT a NT? Jedná se o vysoký a nízký tarif. Jsou to dvě různé ceny za odebranou elektřinu, které se uplatňují u dvoutarifových produktů. U jednotarifových produktů je veškerá spotřeba účtována ve VT.

Způsoby odečtu:

  • N – odečet dodavatele
  • S – odečet zákazníkem
  • O – odhad odečtu
  • D – odhad odečtu z důvodu chyby měření
  • E – odečet pro elektronickou fakturu

4) Regulované platby související s dodávkou elektřiny

Kolik zaplatíte za elektřinu, závisí hned na několika poplatcích. Výši regulovaných plateb určuje Energetický regulační úřad. Zjednodušeně se dá říct, že platíte za údržbu elektrické sítě a drátů distributorovi, který se stará za bezproblémový přenos elektřiny ke koncovému zákazníkovi. Kromě plateb za distribuci, zahrnuje tato položka ještě poplatky za stálý měsíční příkon, za systémové služby, na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů a za činnost Operátora trhu. Celkem se jedná o zhruba 60 % z celkového vyúčtování.

5) Platby za silovou elektřinu

Elektřina, kterou vaše domácnost odebírá, se označuje jako silová. Její cenu si určují sami dodavatelé. Správnou volbou společnosti můžete dosáhnout zajímavé úspory.

6) Sazba a produkt

Pokud byste chtěli porovnat, zda platíte přiměřené ceny, pak musíte do kalkulačky zadat správně svou sazbu a produkt, který používáte.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.