Nová vyhláška přináší spravedlivější účtování tepla v bytech, spořílci si připlatí

 

Na Nový rok vstoupila v platnost vládní vyhláška, která mění výpočet nákladů na teplo v bytových domech. Lidem, kteří se nechávají vytápět od sousedů, vzrostou náklady až o několik tisíc korun ročně. Ještě více si připlatí domácnosti, které naopak topí až příliš.

Nová vyhláška pomůže těm, kteří nepřetápějí, ale ani na topení přehnaně nešetří.Účty za teplo budou v bytových domech spravedlivější. 

Rozúčtování nákladů na centrální vytápění v bytových domech je od počátku ledna spravedlivější. Nová pravidla pomohou domácnostem, které své byty ve srovnání s dalšími obytnými jednotkami v domě vytápějí průměrně – tedy ani nepřetápějí, ale ani teplem nešetří.

Omezení možnosti úspory

Podle pravidel, která platila do konce minulého roku, mohly domácnosti s nízkou spotřebou tepla ve srovnání s průměrem celého domu uspořit až 40 procent nákladů. Nová vyhláška zajistí, že nyní oproti průměru ostatních bytů ušetří maximálně 20 procent. Majitel či nájemník bytu bude nyní muset zaplatit čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu, a to i v případě, že by se v jeho bytě vůbec netopilo.   

Limit ve výši 40 procent dosud platil také pro domácnosti, které to s vytápěním přehánějí. Lidé obývající byty s výrazně vyšší spotřebou průměrné náklady domu dosud přeplatili maximálně o 40 procent. Hranice se s novou vyhláškou zvýšila na 100 procent – celkový účet teplomilných domácností tak může být proti průměru až dvojnásobný

Snížení základní složky platby

Platba za teplo v bytových domech je tvořena dvěma složkami – základní a spotřební. První z nich nezohledňuje míru vytápění jednotlivých bytů – zpravidla se vypočítává podle plochy bytu a podílu na společných prostorech domu. Výši složky spotřební pak lze ovlivnit regulací topení v konkrétní bytové jednotce. Do konce roku 2015 mohla základní složka představovat 40 až 50 procent celkových nákladů, vlivem nové vyhlášky to může být 30 až 50 procent. Do celkového vyúštování se nyní výrazněji promítne reálná spotřeba tepla.

TIP

Chcete o energiích vědět více?

 

Pánubohu do oken i sousedům do stěn

Je logické, že ti, jejichž spotřeba je přemrštěná, za teplo zaplatí více. Proč si ale připlatí i domácnosti, které ve srovnání s ostatními obyvateli domu topí méně, případně radiátory vůbec nezapínají? Ministerstvo pro místní rozvoj, které znění vyhlášky připravilo, tak chce vyzrát na vychytralé šetřílky a „černé pasažéry“.

Jestliže se totiž v bytovém domě mezi dvěma domácnostmi, které své prostory vytápějí, nachází nevytápěný byt, mohou jeho obyvatelé těžit z chování svých sousedů. Vlivem prostupnosti zdí bytových jednotek, které jsou „nalepené“ těsně na sobě, do nevytápěného bytu z několika stran proniká teplo, a proto teplota v něm klesne maximálně o tři stupně. Ti, kteří utahovali radiátory, aby ušetřili, protože je teplem zásobovali sousedé, si proto spravedlivě připlatí. Vyšší platba se nevyhne ani majitelům bytů, které aktuálně nejsou obydlené.  

Spočítejte si, který dodavatel je nejlevnější! Srovnat ceny

Zlatá střední cesta přinese úsporu, ale šetří také zdraví

Nová pravidla nejvíce potěší domácnosti, které mají ke spotřebě tepla zdravý a rozumný přístup  – zbytečně nepřetápí, ale ani radiátory ze strachu z vysokých cen energií úzkostlivě nevypínají. Tito lidé navíc šetří i své zdraví, neboť, jak potvrzují odborníci, lidskému organismu teplotní extrémy oběma směry neprospívají. Majitelé a pronajímatelé bytů tak přestanou sponzorovat své sousedy a mohou si i finančně polepšit.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé