7 pravidel investování, která musíte znát, když je vám přes 30

 

Je vám něco přes 30, slušně si vyděláváte, bydlíte ve vlastním a zůstávají vám z výplaty nějaké peníze na účtu? Skutečně bohatí lidé radí úspory neutrácet, ale dlouhodobě investovat. Zkuste na začátek dodržet těchto 7 pravidel a nebudete toho litovat.

7 pravidel investování 

1. Pravidelně investujte 20 % čistých příjmů měsíčně

Všichni úspěšní a bohatí lidé jsou v podstatě šetřílci. Nikdy neutrácejí víc, než mají, a každou ušetřenou korunu investují. Pokud nedokážete minimálně 20 % příjmů měsíčně investovat, je někde ve vašich příjmech nebo výdajích zásadní chyba.

2. Investice jsou jako víno, čím starší, tím lepší

Aby se vaše investice mohly stát zdrojem vašich příjmů, musí mít určitou minimální výši. Jednoduché pravidlo říká, že na 5 000 Kč měsíčních příjmů potřebujete zhruba 1 až 1,5 miliónu korun v investicích. Takový objem se nedá získat za rok. Ale za 10 – 15 let už ano. V 35 letech byste v investicích měli mít zhruba 1 mil. korun a trvale k němu přikládat. A hlavně nikdy neodebírat. V 45 až 50 letech si je budete moci v klidu vychutnat společně s dobrým vínem.

3. Investovat bez cíle je jako střílet puškou bez mířidel

Každý úspěšný investor vám řekne, že nejdůležitější věc, kterou na začátku měl, byl cíl.

warren buffettAmerický miliardář, investor, obchodník a filantrop, Warren Buffett | zdroj: Fortune Live Media 

  • Warren Buffett ve 13 letech věděl, že chce mít ve 30 letech majetek v hodnotě 1 miliónu dolarů. Dosáhl toho v osmadvaceti.
  • Robert Kiosaki měl cíl do 10 let získat pasivní příjem, který pokryje jeho náklady. Zvládl to za 9 let.

Jaký je váš cíl? Být bohatý? To nestačí. Cíl musí mít datum splnění a jasnou hodnotu. Například do roku 2025 vybuduji majetek v hodnotě 14 miliónů, který mi ponese průměrně 50 000 Kč měsíčně.

4. Nebojte se a nebuďte hamižní

Uvědomte si, že největší ztráty investorům přináší jejich emoce, nikoliv to, kam investovali. A emoce vás budou provázet po celou dobu investování. Pokud se bojíte, že o peníze přijdete, a proto nikdy nezačnete skutečně investovat, ztratili jste budoucnost - kvůli strachu.

Pokud investuje všechny své peníze do projektu, který slibuje výnos 30 % ročně, je velká pravděpodobnost, že přijdete o všechno - kvůli chamtivosti.

Investujte tak, aby vaše peníze dlouhodobě nesly průměrný výnos 5-7 % ročně.

5. Do akcií dejte 70 % svých investic

Když udržíte své emoce na uzdě, je velká pravděpodobnost, že v investování uspějete. O velikosti úspěchu pak rozhoduje to, kolik peněz máte zainvestováno v akciích, dluhopisech a kolik na spořicích účtech.

TIPPokud je vám mezi 30 a 40 lety a chcete být do 15 let finančně nezávislí, měli byste mít v akciích minimálně 70 % objemu svých investic.
 

6. Chraňte své peníze – rozložte je do celého světa

Pokud pracujete v Čechách, není příliš rozumné zde nechávat i všechny své investice. Když se totiž nebude české ekonomice dařit, projeví se to najednou na vašem platu i na vašich investicích.

Proto své peníze nechte vydělávat v zahraničí, a to nejlépe tam, kde jsou největší a nejstabilnější kapitálové trhy. To je v USA, západní Evropě a Japonsku. Pouze malou část investic (do 10 %) nechejte na rozvíjejících se trzích jako je Čína, Rusko, Jižní Amerika a střední a východní Evropa.

7. Investujete proto, abyste v 50 mohli být v klidu

Skutečné investování je celoživotní záležitost. Důvody pro investování jsou různé, ale v podstatě jde o to mít z čeho pohodlně a bezpečně žít ve chvíli, kdy už nebudu chtít nebo moci pracovat. Nikoliv to, abych do roka vydělal balík. Nikdo ze skutečných investorů nevydělal milióny z roku na rok. Investujte na dlouhou dobu (minimálně 10 let) a začněte co nejdřív.

Zaujal vás článek a chcete se dozvědět o dlouhodobém investování víc? Podívejte se na stránky www.investguru.cz a ZDARMA se naučte o investování mnohem víc.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3