Vyvracíme 7 mýtů o půjčkách. Vyvarujte se častých chyb

 

Jak nesednout na lep nabídce „atraktivní“ půjčky, která je ve skutečnosti jen převlečený předražený úvěr v líbivém marketingovém kabátu? Poradíme vám, na co si dát pozor, i kterým mýtům o půjčkách věří mnoho lidí, přestože nás jenom zbytečně matou při výběru výhodné půjčky. 

 

Úrok, výše měsíční splátky nebo roční procentní úroková sazba? Možná tušíte, který z těchto parametrů rozhoduje o výhodnosti nabízené půjčky. Pokud správně tušíte, že úrok to není, podívejte se na další často omílané mýty o půjčkách, které možná neznáte. Pokud byste správnou odpověď museli pouze tipovat, nebo si hodit mincí pro zvolení jedné možnosti, prozradíme vám řešení otázky v následujícím textu.

Co možná nevíte o půjčkách, ale báli jste se zeptat

Zvažujete žádost o úvěr, ale nejste si úplně jistí, jestli máte dostatek informací pro správný výběr? Pro srovnání jednotlivých nabídek můžete využít naší kalkulačky.

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Ale před uzavřením smlouvy o úvěru se také vyplatí nevěřit všemu, co se o půjčování peněz povídá. Podívejte se na několik rozšířených mýtů, které o půjčkách kolují mezi lidmi.

 1. Každý dluh je špatný

  Půjčovat si peníze nemusí být vůbec zoufalým řešením prázdné peněženky ale způsobem, jak dobře investovat nebo si pořídit věc, která nám v delším horizontu přinese další zisky. Samozřejmě se nejedná o půjčky na zaplacení exotické dovolené nebo nákup spotřebního zboží na dluh. Naopak hypotéka na nemovitost se může ukázat jako výhodná investice do budoucna. Například v českých podmínkách vlastní byt financovaný hypotéčním úvěrem splatíte průměrně za 23 let a v té chvíli už vlastníte nemovitost s vysokou hodnotou, protože ceny bytů a domů zřídkakdy klesají. Stejně si čistým svědomím můžete půjčit třeba na pracovní notebook nebo jiné náčiní potřebné pro podnikání, které vám za nějakou dobu bude vytvářet příjem.

 2. S vysokým úrokem u již uzavřené půjčky nemohu nic dělat

  Sjednali jste si půjčku, která na první pohled vypadala lákavě, ale po pár týdnech se z ní vyklubal hodně nevýhodný obchod? Nemusíte jen doma tiše proklínat lichvářskou smlouvu a útrpně dále platit vysoké úroky z úvěru. Možností jak utéci od špatného poskytovatele úvěrů je refinancování úvěru. Vlastně jde o převod půjčky od starého poskytovatele k novému, který poskytuje lepší podmínky úvěru (např. nižší úroky a RPSN).

 3. Platit jen minimální splátky u kreditních karet je v pohodě

  Zatímco splácet pouze minimální výši splátky u dluhu z kreditní karty, určitě nebude vadit finanční instituci, která vám kreditní kartu poskytla, vy se můžete postupně dostat do problémů. Z levného zdroje krátkodobých financí se totiž při promeškání bezúročného období kreditky stává pěkně drahý úvěr. Proto, pokud máte peníze, snažte se vždy zaplatit celou dlužnou částku na kreditní kartě.

 4. Banka vám nepomůže, když máte problémy splácet úvěr na čas

  Už víte, že nestihnete měsíční splátku půjčky uhradit včas? Nemusíte se tvářit, že se nic neděje a čekat až vám začnou chodit upomínky k zaplacení dlužné částky. Klidně již teď zvedněte telefon a svěřte se se svými finančními problémy bance. Vyhnete se tak narůstání poplatků za zaslání upomínek. Navíc s velkou pravděpodobností v bance ocení vaši aktivitu a domluví se s vámi na řešení situace splátkovým kalendářem nebo posunutím splatnosti dluhu.

 5. Nejdůležitějším kritériem při výběru půjčky je úrok

  Co se říká poskytovateli úvěrů, když vám nabízí atraktivní půjčku s nízkým úrokem? Děkuji, to určitě není. Vhodnou odpovědí je otázka na výši RPSN (roční procentní sazby nákladů), která lépe vyjadřuje celkové náklady na úvěr než zmíněná úroková sazba. RPSN totiž zahrnuje veškeré poplatky související s úvěrem (poplatky za uzavření smlouvy, poplatky za povinné pojištění k úvěru, za správu úvěru atd.). Stejně jako úroková sazba se i RPSN udává v procentech za rok, proto umožňuje jednoduché a srozumitelné porovnání úvěrových produktů mezi sebou.

 6. Poradny pro dlužníky s problematickými úvěry jsou drahé

  Když začínáte mít pocit, že vám dluhy už přerůstají přes hlavu a vy nevíte jak dál, nemusíte se bát vyhledat odbornou pomoc. Ve specializovaných poradnách vám poradí zcela zdarma. Můžete zkusit například některou z poboček Poradny ve finanční tísni nebo se obrátit na dluhové poradce z neziskové organizace Člověk v tísni. Pokud vám někde nabízí dluhové poradenství za poplatek, raději se otočte a běžte pryč. Téměř určitě jde o podvodníka, který se jen snaží rýžovat na neštěstí ostatních.

 7. Jakmile se dostanu do osobního bankrotu, nemám šanci na slušný život

  Když jednou spadnete do dluhové spirály a musíte požádat o osobní bankrot, neznamená to, že už se z dluhové pasti nikdy nedostanete ven a záznam o osobním bankrotu vás bude pronásledovat do konce života. Když už jste vyčerpali jiné možnosti, jak řešit svou svízelnou finanční situaci (např. konsolidace půjček, odložení splatnosti aj.), představuje vyhlášení osobního bankrotu řešení pro vaši lepší budoucnost. Jakmile se dluhů po nějaké době zbavíte, můžete začít zase znovu s čistým štítem.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4