Fotovoltaika na polích? Ano!

 

V České republice si fotovoltaika na polích vlivem špatně nastavené podpory získala spoustu odpůrců. Dnes ale patří k nejlevnějším zdrojům elektřiny, začíná se vyplácet i bez podpory a nedává smysl se jí vyhýbat. Tím spíš, když může pomoci zemědělcům.

fotovoltaika na políchFoto © Sun'Agri 

Proč stínit pole solárními panely?

Panely se dají montovat nad pole jako visutá střecha. Proč? Důvodů je celá řada. Na první z nich si vzpomeneme obvykle koncem léta, kdy delší dobu neprší a do polí přes den pálí letní slunce. Stín od panelů tak chrání plodiny před horkem a půda méně vysychá. Nevadí ale plodinám stín po zbytek roku?

Záleží na plodinách. Zdaleka ne u všech plodin platí přímá úměra „čím mám více slunce, tím lépe rostu“. V Japonsku zemědělské fotovoltaice říkají solar sharing a mají podrobně zjištěno, kolik která plodina potřebuje slunce pro svůj optimální růst. V závislosti na druhu plodiny pak zvolí ideální hustotu zastínění fotovoltaickými panely, aby dosáhli nejlepšího poměru elektřiny a slunce pro růst rostlin.

Jak může fotovoltaika na polích pomoci během mrazů? Přečtěte si na TZB-info.cz, největším českém portálu o stavebnictví, úsporách energií a technickém zařízení budov.

A co instalovat solární panely svisle?

Fotovoltaika nemusí na polích tvořit jen střechu, ale i „aleje“. Potřebuje k tomu oboustranné fotovoltaické panely, které jsou dnes již na trhu k dispozici. S tímto konceptem přišla německá firma Next2Sun a i ona má řadu výhod.

agrivoltaikaFoto © Next2Sun 

Mezi ně patří jednodušší konstrukce, panely jsou montovány svisle a napevno. Mezi alejemi lze bez omezení zemědělsky hospodařit, rovněž míra zastínění pole je velmi nízká.

Druhou výhodou je maximální využití potenciálu oboustranných panelů – místo jedné špičky výroby v poledne mají dvě – ráno a večer. Vyrobí tak více elektřiny a ta je navíc v čase lépe rozložená.

Jaké jsou výhody oboustranných panelů a jak pomáhají řešit tzv. kachní křivku? Zjistíte na portálu TZB-info.cz.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0