Za klamavé obchodní praktiky dostal Air Telecom pokutu od ČTÚ

 

„Télefonica na trhu končí, proto musíte ihned změnit mobilního operátora. Jinak už si nezavoláte.“ Podobné lži využívali obchodní zástupci, aby přiměli starší zákazníky k přechodu k Air Telecom. Za klamavé praktiky jim Český telekomunikační úřad (ČTÚ) napařil pokutu 120 tisíc.

telefonní linkaAir Telecom poskytuje služby pevné linky, ale i mobilní tarify a internet. 

Během roku 2013 se na adresu virtuálního operátora Air Telecom nashromáždilo 17 stížnosti od domácností, kam se vetřeli šmejdi v jejich službách, aby pomocí lží donutili spotřebitele změnit operátora. Podle jakého scénáře se nekalé praktiky odehrávaly?

Telefonní šmejdi útočili pouze na starší občany s pevnou linkou

Obchodní zástupci uváděli, že operátor Telefónica Czech Republic na trhu končí nebo, že přišli zkontrolovat či vyměnit přístroj pro pevnou telefonní linku. Cíleně si přitom vybírali osoby vyššího věku. Nejmladší bylo v době, kdy k nabídce došlo, 72 let.

Snažili se u těchto lidí vyvolat oprávněné obavy, že kvůli zrušení telefonní linky stávajícím provozovatelem a neuzavřením nové smlouvy s Air Telecomem zůstanou bez možnosti přivolat si v případě potřeby pomoc.

Operátor Air Telecom s pokutou nesouhlasí

Podvodné jednání se rozhodl zatrhnout Český telekomunikační úřad. Udělil firmě Air Telecom pokutu 120 tisíc. Rozhodnutí nabylo pravomocnosti k lednu 2015. Operátor už sice částku zaplatil, ale nejspíš využije možnost vůči verdiktu a uložené sankci se odvolat. Firma se ohání tím, že smlouvy uzavírali externí obchodní zástupci, a proto za jejich jednání Air Telecom nenese žádnou odpovědnost.

Vyberte si bez nátlaku tarif v online kalkulačceNajít levný tarif

Podle slov operátora navíc ještě proběhly tzv. verifikační hovory. Pracovníci Air Telecomu měli všem osloveným klientům znovu volat, aby si ověřili, že zákazníci nepodepsali nic, čemu by nerozuměli, nebo o co by neměli zájem.

Na druhou stranu poškozeným spotřebitelům připadá výše udělené sankce nepřiměřeně nízká. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
Oblíbení mobilní operátoři