5 záludností akčních nabídek na levný plyn od vašeho dodavatele

 

Garance výhodné ceny, časově omezená nabídka, bonus za sjednání produktu až 2 tisíce! Odhalíte všechny skryté chytáky lákavých nabídek na levný plyn? Odkryli jsme je za vás.

kalkulace levných energiíNež skočíte po první lákavé nabídce levných energií, spočítejte si, jestli jinde neušetříte ještě víc. 

Taky na vás z poštovní schránky vykoukl dopis od vašeho dodavatele energií? Místo milostného psaníčka píše o levné dodávce plynu a snaží se vás ohromit několika líbivými čísly, např. o 5 % či 10 % levnější plyn, bonus ve výši až 1 500 Kč nebo garance snížené ceny na 3 roky.

Nová nabídka vypadá na první pohled lépe než vaše současná, a proto se vám zdá, že není důvod levnou energii odmítat. Odhalili jsme časté reklamní taháky dodavatelů energií, které působí výhodně, ale nakonec žádné závratné úspory nepřinesou.

5 chytáků v akčních nabídkách na levný plyn

1) Garance výhodné ceny na 2 a více let

Garance ceny plynu zákazníkovi znamená smlouvu na dobu určitou, kterou si může odběratel dovolit předčasně zrušit jen pod hrozbou vysokých sankčních poplatků.

Ceny plynu na burze se sice mohou skákat a padat jako na houpačce, ale dlouhodobý trend je spíše klesající. Proto se příliš nevyplatí fixovat aktuální ceny na dlouho dobu dopředu. Zákazník pak totiž platí zbytečně vyšší částky za dodávku energie, zatímco lidé se smlouvami na dobu neurčitou mohou snadno odejít dodavateli, který zrovna zlevňuje.

TIP

Ceny energií na burze, plynu i elektřiny, v poslední době klesají, proto nedoporučujeme uzavírat smlouvu na dodávku energie na delší dobu než 1 rok.

 
 

2) Časově omezená nabídka: odpovězte do 14 dní

Nátlakem „teď, anebo nikdy“ se dodavatelé často jen snaží zkrátit dobu na rozhodnutí zákazníka, aby nezačal porovnávat nabízený produkt s dalšími variantami na trhu. Pravdou ale je, že různé akční nabídky se opakují jako na běžícím páse a mnohokrát bývá také posunován poslední den trvání akce.

Dodavatelé spoléhají na to, že vám bude stačit např. inzerovaná 7% sleva, a proto v krátkém čase nezjistíte, že jinde můžete ušetřit mnohem víc. Nejlepší je každou nabídku vždy porovnat s ostatními, abyste nenaletěli. Zvládnete to levou zadní během chvilky s využitím některé z online kalkulaček.

TIP

Pozor na online kalkulačky na webech dodavatelů

  • Pokud sáhnete pro výpočet úspory za plyn po online kalkulačce, dejte si pozor na kalkulátory přímo na stránkách dodavatelů energií. Mohou obsahovat pouze výrazně okleštěnou nabídku, která zobrazuje převážně dražší alternativy k srovnávanému produktu dané firmy.  Po levnějších nabídkách jiných dodavatelů pak jako by se slehla zem.
  • Proto zkuste raději online kalkulačku ze srovnávače, kde nemusí propagovat pouze produkty jedné firmy.
 
 

3) Bonus za uzavření smlouvy až 2 tisíce

Rychlé peníze za sjednání smlouvy až 2 tisíce většinou znamenají, že maximální částku bonusu získají jen zákazníci s opravdu vysokou roční spotřebou. Běžný odběratel se pak často musí spokojit jen s pár stovkami.

„Navíc klasickým trikem je spojit bonus se smlouvou na dobu určitou na více let. Při předčasném ukončení smlouvy pak dodavatel spolu se sankčním poplatkem vyžaduje i vrácení dříve vyplaceného bonusu. Člověk si pak změnu dodavatele pořádně rozmyslí.

- Tomáš Suchý, energetický specialista z Ušetřeno.cz

4) Úspora 10 % vůči vašemu aktuálnímu produktu

Oblíbeným argumentem, jak přilákat důvěřivého odběratele, je vmést mu do tváře vysokou úsporu proti relativně drahému produktu. Krásná 10% sleva hned zaujme, a člověk už nepátrá po tom, že u jiných dodavatelů získá i třeba 20% úsporu.

Prozkoumejte trh a najděte si levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Tento trik využívají rádi i dominantní dodavatelé, kteří uvedou velkou úspory vůči svému nejdražšímu produktu, který mají sjednaný lidé, kteří věčně otálejí se změnou dodavatele. Sázejí na to, že aktivnější odběratelé budou chtít ušetřit a vyberou levnější produkt, a ti ostatní zůstanou kvůli pohodlnosti klidně až do smrti u drahé varianty.

Rada je jasná: Před uzavřením nové smlouvy srovnávejte, srovnávejte a srovnávejte. Konkurence může mít mnohem nižší ceny.

5) Výhodná nabídka pouze pro stávající zákazníky

Leták či dopis od vašeho dodavatele sice láká na slevy pouze pro současné zákazníky, ale nenechte se opít rohlíkem. Téměř jistě dodavatel poskytuje i velice podobné slevy pro nové odběratele. Občas jsou dokonce snížené ceny pro nové zákazníky výrazně lepší než pro věrné klienty, kteří od dodavatele odebírají plyn už nějaký ten pátek.

vaření Snižujete účty za plyn vařením na hrncích pod pokličkou?

  • Určitě to pomůže, ale najdou se i rychlejší způsoby, jak zkrotit divoké účty za plyn.
  • Zkuste si vybrat levnějšího dodavatele. Najde ho snadno díky naší online kalkulačce do pár minut.
  • Většina odběratelů zjistí, že může ušetřit za plyn stovky až tisíce Kč ročně.
  • Pokud se rozhodnete využít nabídky levnější energie u jiného dodavatele, zařídíme za vás zdlouhavé papírování při změně.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 22