Baterie do každého domu: Lithium-iontové akumulátory

 

Akumulace energie je v dnešní době jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti energetiky. Mnoho domácností z různých důvodů instaluje vlastní fotovoltaickou, větrnou nebo dokonce vodní elektrárnu. Díky nim se stávají víceméně nezávislé na elektrické síti v momentě, kdy jsou zdroje ve výkonu. Co se ovšem stane, když potůček vyschne, vítr ustane a sluníčko se schová za mraky? Kam nastrkat přebytečnou elektřinu, aby byla při nedostatku k dispozici? 

virtuální baterie 

Jak bezpečně a s minimálními ztrátami uchovávat elektřinu, která vznikne z nestabilních zdrojů, aby ji bylo možné využít v momentě, kdy zrovna slunce nesvítí a vítr nefouká? Máte na střeše panely a rotující vrtulky, protože chcete ušetřit nebo byste nejraději neřešili, když přijde mráz, vichřice, krupobití a vypadne elektřina klidně i na několik hodin samozřejmě zrovna v půlce důležitého zápasu? Nedávno jsme mluvili o rekuperaci v rámci jejího možného budoucího využití pro zachovávání energie, ale kdo z obyčejných smrtelníků si postaví za domem železnici, aby měnil elektřinu na kinetickou energii a zase zpátky? Proč to raději nenacpat do baterie? 

domácí baterie 

Mnoho odborníků v dnešní době spekuluje, zda se vyplatí investovat do domácí baterie. Ta má do sebe střádat přebytečnou energii v momentě, kdy do panelů praží slunce a vy nestíháte vytvořenou elektřinu spotřebovávat. Jakmile nastane nedostatek, uloženou energii z akumulátoru zase čerpáte. 

Lithium-iontové baterie

Nejobvyklejším typem na trhu domácích bateriových uložišť jsou bez pochyb lithium-iontové akumulátory. Specializují se na ně největší hráči typu Sonnen nebo Tesla. Kapacita se pohybuje od 4 kWh do 16 kWh. Jejich životnost postupně klesá od prvního nabití. Tudíž se opotřebovávají i v momentě, kdy je nikdo nevyužívá. Přitom by nikdy neměly být úplně nabité nebo naopak zcela vybité. Vyznačují se také citlivostí na okolní teplotu, nejvíce jim vyhovuje cca 5 až 10 °C. Baterie mají kvůli tomu nestabilní životnost, ale většinou se setkáte s jejich garancí na 10 let nebo 10 000 cyklů.

 

Záložní zdroj UPS se vyplatí například osobám pracujícím na náročných projektech na PC. V případě výpadku elektřiny získají čas na uložení dat.

 

Při vysokých vstupních nákladech, které lithium-iontové baterie bez pochyb mají, je otázkou, zda se skutečně takový akumulátor domů vyplatí. Rozhodně se jedná o dobré řešení, pokud se vyskytujete v místech, kde dochází k častým výpadkům elektřiny. Nicméně v takových případech je možné zvážit i záložní zdroj typu UPS. Zdroj nepřerušovaného napájení je zařízení určené k zachování vybraných elektronických přístrojů v chodu i během přerušení dodávky energie. Zároveň chrání spotřebiče proti přepětí a podpětí. Využívá se hlavně v datových centrech, u bezpečnostních systémů budov nebo v lékařských institucích. Vyrábí se ovšem i do domácností a cenově jsou mnohem dostupnější než lithium-iontové akumulátory od Sonnen či Tesly. Délka provozu se závratně liší. Záleží na kapacitě a na přístrojích připojených k záložnímu zdroji. Vydržet může několik minut i hodin.

Výhody a nevýhody li-ion baterií

  • Nižší platby za jistič
  • Ekologická elektřina
  • Úspory za elektřinu
  • Větší nezávislost na dodavateli
  • Vysoké vstupní náklady (i s dotací)
  • Udržování baterie v ideálních podmínkách
  • Omezená zásoba lithia na světě
  • Nutné vymezení prostoru v domě

Mnoho expertů odhaduje, že brzy najdete nějakou lithium-iontovou baterii v každé domácnosti. Návratnost její instalace je ovšem náročné vypočítat, jelikož se v každém případě liší a cena elektřiny se rok od roku mění. I proto zatím většina lidí váhá a někomu připadá celá záležitost kolem domácích baterií jako nějaké prazvláštní sci-fi. S pomalým nástupem elektromobility, obnovitelných zdrojů a díky státním dotacím je však možné očekávat, že se přijetí li-ion akumulátorů do rodiny brzy velice vyplatí.

Zvažujete vlastní fotovoltaiku?Získejte návrh FVE zdarma
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé