Anonymní platební karty: To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou

 

Velký bratr tě pozoruje. Ví, kam chodíš, co píšeš, dokonce zná i tvá hesla. A pokud se mu zrovna zachce, vyluxuje ti bankovní konto do poslední koruny, ukradne identitu, ani nestačíš mrknout. Paranoia? Tvrdá realita. Ačkoliv neustále vymýšlíme nejrůznější bezpečnostní opatření – šifrované přenosy, matematické algoritmy a další způsoby znesnadňující sledovat a decryptovat komunikaci, abychom ochránili své soukromí. Na druhé straně stojí ti, kteří naopak díry v systémech hledají a povětšinou také nalézají. Není se tedy proč divit, že obliba anonymních karet roste. Jak se liší od těch standardních? A zakáže je Evropská unie z důvodu bezpečnosti?

placení platební kartou v obchodě 

Anonymní platební karta je v mnoha ohledech totožná jako standardní debetní karta, která se váže k běžnému účtu. Jedná se kartu standartu MasterCard – platit s ní můžete všude, kde běžně platíte svou platební kartou. Abyste ji získali, nemusíte ovšem předkládat občanský průkaz ani žádný jiný doklad totožnosti. A také není třeba zakládat si u společnosti bankovní účet. 

Karta funguje v podstatě na stejném principu jako předplacenka do mobilu. Kolik si dobijete, tolik můžete utratit. Nelze ji však použít k zaslání peněz z jednohoho bankovního účtu na druhý (k platbě bankovním převodem), vyjma COOL karty. Za poplatek je ale možné výbírat z bankomatů v rámci ČR, v cizině pouze po plném ověření. Za vedení se nic neplatí. Účtují se pouze poplatky za neaktivní kartu. 

Jaké anonymní předplacené karty jsou aktuálně k dostání?

Ačkoliv se anonymní platební karty zrodily před relativně krátkou dobou, už jim nad hlavou pomyslně zvoní umíráček. Z původních sedmi už zůstaly v nabídce pouze čtyři. Seznamte se. 

 • FreePay MasterCard®

  Produkt společnost Prepaid Solutions je možné neomezeně využívat pro výběry z bankomatů nebo pro platby u kamenných a online obchodníků po celém světě. Zakoupíte ji v Praze, ve Vodičkově ulici, nebo si ji můžete objednat prostřednictvím internetových stránek. Po zakoupení ji lze jednorázově nabít (pouze do 5 000 Kč). Jakmile peníze utratíte, je nutná aktivace. Tu můžete provést přes zákaznickou linku nebo webové stránky. Sice nedojde k fyzickému ověření na pobočce, ale společnost po vás může vyžadovat naskenování dvou dokladů totožnosti, aby určila, že jde skutečně o vaši osobu.

 • Česká spořitelna: biip karta

  Karta biip ke ideálním prostředkem, jak naučit děti zacházet s pěnězi. Karta umožňuje platby na internetu, v obchodech i výběry z bankomatu. Rodiče jednoduše nabijí částku dle uvážení a poté mohou sledovat, za co jejich ratolest utrácí prostřednictvím online aplikace. Pohyb na kartě samozřejmě vidí i dítě, které se na základě online výpisu může rozhodnout, jestli chce zbytek peněz ušetřit nebo utratit. Za rozumné zacházení s pěnězi je následně odměněno. Kartu je před použitím nutné registrovat na webových stránkách biip.

 • ČSOB: COOL karta

  Možnost využití COOL karty se liší dle stupně vašeho ověření. Pokud si kartu zakoupíte, ale neaktivujete ji na webových stránkách, můžete ji pouze jednorázově dobít (maximálně do výše 3 500 Kč). Nelze s ní platit, vybírat z bankomatu ani nic jiného, k tomu už je potřeba online registrace, při které ale nikdo nemůže ověřit, jestli jsou vámi zadaná data jsou pravdivá, nebo ne, nepředkládáte žádný doklad. Poté je vám umožněno platit u obchodníků v rámci ČR a opakovaně dobíjet (do 5 000 Kč). Abyste mohli kartu využívat plně, je třeba identifikace na pobočce ČSOB, Ery nebo České pošty.

 • ČSOB: Dobrá karta COOP

  COOP kartu si můžete zakoupit v prodejnách sítě COOP, kde zároveň obdržíte i obchodní podmínky. Její limity pro dobíjení a používání jsou dosti podobné jako u třech předchozích karet. Pokud je váš roční obrat na kartě do 3 500 Kč, stačí ji aktivovat posláním SMS zprávy s jednorázovým kódem, který najdete na kartě. S ohledem na výhody ale vyjde výhodněji provést registraci prostřednictvím webového portálu. Poté už lze kartu využívat až do ročního obratu 60 000 Kč. Denní nebo týdenní limity na kartě nastaveny nemáte. 

  
Anonymní karty vás nelákají? Najděte si výhodný běžný účet. Třeba s úročením 3 %!

Omezení od Evropské unie

Dříve to nebyl problém. U okénka na poště nebo v trafice jste si za pár kaček koupili anonymní platební kartu, kterou jste mohli používat stejně jako stadardní platební kartu, ovšem bez přívažku v podobě bankovního účtu. Ministerstvo financí ale v rámci novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu stanovilo přísnější pravidla při používání těchto platebních prostředků. Bez registrace a řádné identifikace si proto od 1. 1. 2017 již téměř neškrtnete. Úplné zrušení předplacených karet se ale v nejbližší době nechystá. 

Jak na skutečně anonymní platby?

Anonymni karta je dobrým prostředkem pro skrytí financí před exekutorem. Alespoň tedy malých částek, které dlužník může využít pro svou běžnou potřebu (autobus, jídlo atd.). Pokud se spíše obáváte o své osobní údaje, můžete využít například Bitcoiny nebo Zerocoiny. Tam je anonymita o trochu vyšši a navíc neexistují žádné limity pro roční obrat. Převést standardní peníze do kryptoměn je ovšem celkem oříšek, zejména pokud se jedná o vyšší částky.

Ani virtuální transakce vám však nezajistí 100% bezpečnost. Všechny transakce v bitcoinové síti se totiž zapisují do tzv. blockchainu a  je tedy možné provést zpětnou analýzu a pomocí několika metod relativně přesně sledovat, kudy bitcoiny tečou. Například výzkumníci z University of California a George Mason University přiřadili značnou část adres konkrétním uživatelům, a to bez použití nějakého úžasného výpočetního výkonu. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7