S mobilem na cestách: 18 aplikací, které využijete při dojíždění i na výletech

 

Dle průzkumů stráví každý desátý Čech na cestách více než 120 minut denně a někteří i mnohem déle. Jak si dojíždění ukrátit či zpříjemnit? Jak se zorientovat v cizím městě, najít si spojení, dostat se včas do práce, když vám ujede autobus, nebo na cestě nezmoknout? Našli jsme 18 aplikací, které vám s tímhle vším pomohou. Pojďte se s nimi seznámit.

cestování s mobilem 

„Ještě 5 minut!“ podesáté posunujete budík, zavíráte oči a zachumláváte se pod peřinu, abyste vzápětí vyletěli z postele téměř nadzvukovou rychlostí, začali zběsile běhat po bytě, hledajíce dvě stejné ponožky, v jedné ruce kartáček na zuby, v druhé hřeben a na sobě zvaňhané tričko ze včera, protože už není čas dohadovat se sušičkou, která odmítá vydat čisté oblečení. 

Prásknete dveřmi, spěšně zamknete a klusem se vydáte na zastávku, případně k autu a modlíte se, ať dneska proboha není zácpa. Zkrátka taková každodenní klasika. Máme pro vás 18 aplikací, které se vám budou na takové ranní případně i odpolední cesty a různé výlety zaručeně hodit.

TIP

Mohlo by vás zajímat:

 

 • Když cestujete hromadnou dopravou

  Pubtran vám během chvilky vyhledá spojení kamkoliv potřebujete, nabídne vám zastávku, kterou máte nejblíže, nechá vás vybrat dopravní prostředek, jaký preferujete a naplánovanou trasu vám uloží do kalendáře nebo třeba pošle na e-mail, abyste ji nezapomněli. Díky tomu patří ve svém segmentu na špičku. To potvrzuje i fakt, že získal neuvěřitelnou známku 4,9 z pěti možných v uživatelském hodnocení na Android Marketu.  

  Šikovná aplikace Můj Vlak od Českých drah poskytuje komplexní informační servis. Její pomocí si snadno vyhledáte spojení, zakoupíte jízdenku a také můžete průběžně sledovat informace o jízdě vašeho vlaku (výluky i mimořádné události, které ovlivní příjezd). Samozřejmostí je upozornění na blížící se přestup.

  Fare2Bandit je skvělým pomocníkem, pokud se potřebujete vyhnout revizorům. Uživatelé, kteří aplikaci používají, přidávají zastávky, kde na příslušníka dopravní kontroly narazili, abyste případně mohli svou trasu včas změnit.  

  Cílem aplikace SMS jízdenka je ušetřit vám čas. Stačí tři doteky, a máte lístek koupený. Jen vyberete město, typ jízdenky a vše potvrdíte odeslání připravené SMS. Službu lze využít po celé ČR i na Slovensku.

cestování s mobilním telefonem - muž na vlakovém nádražíV cizím měste se člověk ztratí raz dva. 

 • Vychytávky pro řidiče

  Díky tudyNE budete neustále v obraze. Uvidíte, kde se ve vašem okolí stala nehoda, probíhá rekonstrukce, nebo uzávěra a vyhnete se tak kolonám. Velkou předností aplikace je rychlost přenosu informací, o bouračce se například dozvíte jen pár minut potom, byla nahlášena policii. Pomocí mapy si pak lehce najdete i alternativní trasu.  

  Dopravní info ocení ocení především řidiči, kteří cestují po dálnicích. Aplikace hodnotí dopravní situaci v reálném čase a přímo na vaší konkrétní trase. Dokonce vám dokáže poskytnou záběry z dopravních kamer a průběžně sleduje také meteorologickou situaci. Její ovládání je velmi jednoduché.

  Sygic navigace je dostupná v placené i neplacené verzi. Pokud si ji stáhnete, získáte hlasovou navigaci a offline mapové podklady od TomTomu. Pro aktualizaci se pak stačí s telefonem připojit k Wi-Fi a nové mapy se vám stáhnou přímo do zařízení. Ovládání navigace je velmi intuitivní a jistě oceníte i spousty doplňkových funkcí.

cestování autem s telefonemVývojáři chytrých aplikací myslí i na řidiče. 

 • Aby to rychleji uteklo

  Dojíždíte delší vzdálenosti a v dopravních prostředcích strávíte denně dlouhé hodiny? Nemusíte s sebou tahat těžké bichle, abyste se měli čím zabavit. Cool reader je skvělá čtečka knih, která podporuje široké množství formátů. Také v ní můžete přepínat mezi denním a nočním režimem, vybrat si velikost i font pásma, nastavit okraje, přidat záložky. Stačí nahrát svou oblíbenou knihu nebo si stáhnout nějaký z volně šiřitelných titulů.  

  Share Cloud slouží pro sdílení hudby, fotografií, dokumentů i videí. Stačí jednou kliknout a můžete cokoliv odeslat svým přátelům na e-mail, Facebook, WhatsApp nebo třeba i HotSpot. Vzájemně si tak můžete ukrátit cestu posílám oblíbených písniček, videoklipů ale i fotografií, kudy zrovna jedete, nebo studijních materiálů.

  Našli jste zajímavý článek a zrovna nemáte čas si ho přečíst? Uložte si ho do aplikace Pocket a přečtěte si ho třeba při cestě vlakem z práce. Pro čtení není potřeba připojení k internetu, nemusíte otevírat stovky aplikací, ale máte všechno v jedné a vše vypadá stejně: stejné písmo, stejný formát, stejné pozadí.

cestování v MHDNuda během cestování? To neznáme! 

 • Když vám to ujede

  Najděte někoho, kdo cestuje stejným směrem, rezervujte si u něj místo pomocí BlaBlaCar a vyrazte společně. Do práce nebo třeba i do Chorvatska. Aplikace je velmi jednoduchá a přehledná. Než se navíc rozhodnete vybraného řidiče kontaktovat, můžete si prohlédnout jeho profil s fotkou a hodnocením od dalších uživatelů.  

  Nechce se vám čekat na spoj nebo se vám protáhlo večerní posezení s přáteli do pozdních večerních hodin a už vám nic nejede? Pokud jste z Prahy nebo bydlíte někde poblíž, najděte si Nejlevnější taxi v okolí. Po nainstalování aplikace stačí zadat svou polohu na mapě a potvrdit objednávku. Ihned se vám zobrazí taxi, které pro vás jede. Pokud dopředu zadáte i cílovou adresu, uvidíte i přibližný odhad ceny. 

  Další možností, jak výhodně cestovat je WunderCar, pomocí které si najdete řidiče, který vás odveze, kam budete chtít, a navíc skoro zadarmo. Aplikace je napojená na vaši kartu a v cílové stanici navrhne nějakou rozumnou odměnu jako spropitné, které můžete libovolně zvýšit či snížit, vybraná částka se vám následně odečte z účtu.

  
Nestačí vám data na provoz všech aplikací? Najděte si tarif se štědřejší porcí!
 • Do práce na kole!

  Kolo je obzvláště v letních měsících velmi oblíbeným dopravním prostředkem na kratší vzdálenosti. Jak se na něm ale někam dostat skrze automobilovou džungli? Aplikace Na kole chytře: UrbanCyclers nabízí jednoduchý plánovač cyklistických tras, díky kterému snadno najdete tu nejrychlejší nebo pro vás nejpříjemnější cestu. Také si lze zaznamenávat své jízdy a sledovat výluky či opravy na cestách.

jízda na kole při západu slunceCestování na kole prospěje zdraví i přírodě. 

 • Pro strýčka Příhodu

  Z toho mračna nezaprší! Ale co když zrovna ano a vás to chytne někde na cestě bez deštníku? S aplikací MORECAST – PRO se vám nic takového nemůže stát. 24 hodin, 7 dní v týdnu vám nabízí kompletní zpravodajství, ve kterém můžete sledovat aktuální vývoj počasí a mnoho dalšího. Předpověď můžete poslat příteli a varovat ho nebo si třeba porovnat počasí na několika místech najednou.  

  Potřebujete někomu doručit balíček, nebo si naopak nějaký vyzvednout, ale velikostně je nad vaše možnosti nebo nemáte čas? Aplikace Převezu stojí na základech webu prevezu.cz a je doslova geniální. V případě, kdy chcete něco poslat nebo vyzvednout, můžete využít cesty někoho jiného, kdo plánuje vyrazit stejným směrem. Za službu mu zaplatíte zásadně méně než u obvyklých přepravců.

  Chroničtí spáči a přejížděči zastávek, na kterých měli vystoupit, jistě ocení možnost si na pár kliknutí nastavit čas, případně ještě pravidelnost opakování budíku díky aplikaci BIG Alarm – velká tlačítka, malé nastavování.  

  Když vyrazíte na víkend k babičce nebo zrovna budete na pracovní cestě v končinách, které vám nejsou až tak známe, bude se hodit aplikace Výletník. Ta bezvadně poslouží k vyhledávání zajímavých tipů na výlet ve vašem okolí nebo vybrané lokalitě. Místa jsou přehledně rozdělena do kategorií, podle kterých si můžete vybírat. Každé místo má svůj popis, fotogalerii a případně i hodnocení a komentáře uživatelů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9