Apple Pay vrazil po dlouhém čekání konečně do Čech

 

Čeští jablíčkáři dnes slaví další velký skok kupředu. Konečně zde byla spuštěna funkce Apple Pay propojující platební kartu s mobilním telefonem či chytrými hodinkami. Nyní tedy bezkontaktně zaplatíte i pouhým přiložením svého iPhonu či Apple Watch k terminálu. Zajímá vás, které banky nabízí možnosti Apple Pay? Jak si stojí oproti konkurenci?

apple pay 

Apple Pay pro všechny?

apple pay 

Pro využívání Apple Pay je nutné vlastnit zařízení s technologií NFC (Near Field Communication) umožňující bezkontaktní platby. Ta se poprové objevila v modelech iPhone 6 a 6 Plus uvedených na trh v roce 2014. Majitelé starších verzí designového telefonu ovšem nemusí věšet hlavu. Přejete-li si používat k platbám iPhone 5, 5c nebo 5s, můžete jej spárovat s chytrými hodinkami a využívat funkce Apple Pay na Apple Watch.

Mimo mobilních telefonů a hodinek se služba Apple Pay dostala i do Maců a iPodů. Zařízení však musí využívat iOS 10, macOS Sierra, nebo novější verzi jednoho z těchto systémů. Zároveň je nutné, aby přístroj dokázal ověřit identitu uživatele. Ta je kontrolována pomocí otisku prstu (Touch ID) nebo rozpoznání obličeje (Face ID).

Propojení karty s telefonem či hodinkami zatím podporují pouze vybrané banky: Air Bank, Česká spořitelna, J&T Banka, Moneta Money Bank, mBank a Komerční banka. V budoucnosti však plánuje implementaci například i ČSOB. Do zařízení si můžete nahrát také kartu od stravenkové společnosti Edenred nebo platební aplikace Twisto. Jak na to? Stačí si stáhnout aplikaci Wallet, přidat fotografii dané karty a odsouhlasit podmínky banky.

Srovnejte si banky nabízející Apple PaySrovnat

Do aplikace si můžete přidat až osm různých karet. Při každé platbě si pak vybíráte, kterou chcete zrovna použít. Pokud za využívání karty získáváte nějaké bonusy, nemusíte se bát. Odměny se vám budou započítávat i při placení přes Apple Pay. 

Když přišly bezkontaktní karty, jedním z hlavních argumentů pro jejich zavedení byl fakt, že se nikomu nechtělo předávat kartu a citlivé údaje na ní do rukou prodejce. Apple Pay vaše jméno, číslo karty a další informace, co byste radši nechali ukryté v peněžence, bezpečně uschová a už je nikomu kromě vás neukáže. Navíc v případě prvního nákupu v e-shopu nebudete muset zakládat účet a zadávat zdlouhavě veškeré údaje. 

Starší bratr jménem Google Pay

Kdo dřív příjde, ten dřív mele? Google Pay funguje vlastně analogicky k Apple Pay. Jedná se o alternativu pro ty, co zrovna neholdují výrobkům od Applu. Platební aplikaci zaměřenou na zařízení se systémem Android v České republice podporují J&T Banka, Equa Bank, mBank, Moneta Money Bank a Komerční banka. Z nebankovních společností pak Edenred. 

Poketka, My Air a NaNákupy

Zařízení od Applu mohou platit pouze přes Apple Pay. To ovšem neplatí pro telefony se systémem Android. Některé banky se proto rozhodly jít vlastní cestou a vytvořit aplikaci čistě pro svoje klienty. Takže nemusíte věšet hlavu, pokud zrovna vaše banka nepodporuje Google či Apple Pay. 

Poketka

Česká spořitelna má hned řadu různých mobilních aplikací a mezi nimi se skrývá i nenápadná Poketka. Pravda, trochu neobvyklý název, ale Česká spořitelna Pay prostě nezní úplně libozvučně. Aplikace, do které načtete svou debetní kartu, nabízí podobný repertoár funkcí, jaký najdete u předchozích dvou. Pro bezpečnou platbu na e-shopech například vytváří jednorázovou „imaginární“ kartu, takže zadané údaje nemůže nikdo zneužít. Zároveň zde najdete i katalog různých slev pro klienty České spořitelny.

My Air

Aplikace pod aktovkou Air Bank v sobě obsahuje veškeré internetové bankovnictví včetně přehledu vlastních produktů a možnosti platit v kamenném obchodě pouhým přiložením telefonu k terminálu.  

NaNákupy

Aplikace NaNákupy je mezi ostatními poměrně unikátní. Přestože je primárně určena klientům ČSOB a Poštovní spořitelny, využívat mohou její omezenou verzi i zákazníci jiných bank. Pokud jste klientem jedné z institucí a propojíte skrze aplikaci svou kartu s telefonem, můžete taktéž platit pouze přiložením zařízení k bezkontaktnímu terminálu. Všichni uživatelé si zde však mohou nahrávat i jednotlivé věrnostní karty, slevové kupóny a vkládat nákupní seznamy.

Skuteční frajeři platí hodinkami

Platit telefonem tedy může téměř každý. Skuteční frajeři ale platí hodinkami, kterými by nepohrdl ani pravý anglický dandy. Chytré hodinky totiž nejsou jen Apple Watch. 

Fitbit Pay

Můžou být hodinky kamarádem do deště? Podle Fitbit ano. Tento inteligentní doplněk vám bude měřit nachozené kilometry, spočítá vám, kolik kalorií jste zrovna dnes snědli, řekne vám, jak jste se hezky vyspali nebo vás upozorní, že za dvě hodiny máte lekci jógy. A co ještě? Uhodli jste. Můžete jej spárovat se svou kartou a platit ním u bezkontaktních terminálů. 

Garmin Pay

U těchto stylových hodinek by vás možná ani nenapadlo, že se v nich ukrývá i platební aplikace... nebo letecké mapy, výškoměr, přehrávač hudby a snímač tepu. No vážně. Platební systém Garmin Pay zatím podporují pouze Moneta Money Bank a Komerční banka, ale tento chytrý doplněk má mnohonásobně větší ambice. V jednání by totiž měly být další čtyři banky.

Apple Pay má své místo jasné

Většina vlastníků Apple zařízení se nové funkce nemohla dočkat. Začneme tedy nyní vídat placení pomocí telefonu v kamenných obchodech častěji? Přestože Apple Pay nepřináší na český trh žádnou novinku, image inovátora mu zůstává a tudíž můžeme očekávat, že se počet takových plateb rapidně zvýší. V dnešní době, kdy se již hotovost začíná stávat vzácnou komoditou, nemá platební karta své místo rozhodně stejně jisté, jako ho má Apple Pay.  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5