Bežný účet – co vše vám může být zpoplatněno

 

Peněžní investice do bankovního účtu nepředstavuje pouze paušální poplatky za jeho vedení. Platit můžete také za nedodržení smluvních podmínek, doplňkové služby, výběry hotovosti na přepážce či přečerpání kontokorentu. Proto je důležité si předem prostudovat, za co všechno Vás může banka zkasírovat.

 
prasatko 

Stejně jako při většině ostatních právně-obchodních úkonech je vztah banky a klienta vymezen písemnou smlouvou, která je podepsána při založení účtu. V tomto článku naleznete všechny informace o spravování účtu, ze kterých můžete vycházet. Pokud přecházíte od jiné soukromé banky, je vhodné zjistit si případný poplatek za odstoupení od smlouvy. A za co vše tedy můžete bankám při vedení běžného účtu platit?

Poplatek za vedení běžného účtu

Poplatek za vedení účtu většinou představuje stěžejní položku. Také ale nemusí, protože se momentálně na trhu nachází několik bank, které garantují bezplatnou správu Vašich financí. Vždy proto zvažte, zda je pro Vás bezplatné vedení účtu prioritou či nikoli a zda Vám vyhovuje i zbytek nabízených služeb.

Internet banking

Manipulace s účtem přes internet je nejen rychlá a snadná, ale ve většině případů se i vyplatí. Pro banku totiž představuje internetové bankovnictví daleko menší administrativní zátěž a může si pak dovolit poskytovat některé služby levněji či úplně zadarmo. Mezi takové patří například příkazy k úhradě, zrušení trvalých příkazů, sjednání pojištění, atd.

Bankomaty

Asi každý z nás se dostane do situace, kdy potřebuje nutně sehnat určitý obnos peněz, ale nikde poblíž se nenachází bankovní pobočka. Bankomaty jsou tak využívané velmi často. Tuto souvislost si soukromé banky uvědomují a účtují nemalé poplatky za výběr hotovosti. Výše poplatků se pak mezi jednotlivými společnostmi velmi liší. Před založením účtu si tedy pečlivě promyslete, jak často a z jakých bankomatů peníze vybíráte. Výběr z bankomatu domácí banky bývá totiž často bezplatný.

Platební karta

Platební karta je základním nástrojem každého účtu. Slouží nejen k výběru hotovosti z bankomatu, ale také k placení v kamenných a internetových obchodech. Stejně jako u internet bankingu představuje pro banky užívání platebních karet menší administrativní zátěž. Klienti pak mohou získat mnoho výhod při bezhotovostní manipulaci. Jednou z nich je například sleva na daný nákup. Používání platebních karet má však i svá proti. Ke každému úkonu musíte znát samozřejmě svůj PIN kód. Zapomenutí číselného kódu Vás může pak přijít u některých bank pěkně draho. Další nevýhodou je omezená trvanlivost karty, nové vydání je pak také v některých případech zpoplatněno.

Nedodržení stanovených lhůt

Starostí zákazníka není jenom manipulace s financemi, ale také dodržování smluvních podmínek a hlídání stanovených lhůt. Jejich nedodržení může být totiž potrestáno pokutou či poplatkem. Nezapomínejte proto na:

  • včasné splácení kontokorentu – při zřízení kontokorentu jako součásti běžného účtu sledujte jednak stanovený minimální měsíční obrat a jednak lhůtu na splacení dlužné částky
  • datum expirace platební karty a PIN kódu
  • vypršení pojištění a jiných doplňkových služeb běžného účtu
  • platnost ostatních smluvních podmínek

 

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3