Běžné účty: Co nabízejí banky mladým a studentům?

 

Češi jsou konzervativní národ. Svou banku nikdy nezměnilo 40 % z nich, a tak není divu, že se je banky snaží ulovit už v mládí na studentské účty a zvýhodněné nabídky. Co přesně se dnes pro mladé a studenty u českých bank nabízí? Je opravdu potřeba hledat speciální “studentský” účet nebo se najdou i normální účty s podobnými parametry?

Usměvaví studenti studují u stolu.Studenti by měli hledat především kartu s nulovými náklady na vedení a poplatky. 

Jako národ nepatříme k těm, kdo by sledovali aktuální nabídky a měnili banku každých pár let. Průzkum z roku 2015, který mezi 1200 dotazovanými provedl portál Ušetřeno.cz ukázal, že banku nikdy nezměnilo téměř 40 % Čechů. "Když už ji někdy změnili, tak tak učinili většinou jen jednou za život. Obecně tedy platí, že tam, kde český klient začne, tam i poměrně dlouho zůstane," komentuje vztah Čechů k bankám David Černohorský z portálu Ušetřeno.cz.

Motivace banky získávat klienty z řad mladých a studentů je tedy jasná. Získat klienta hned, když začíná být ekonomicky činný, protože je velmi pravděpodobné, že jejich klientem na dlouhý čas zůstane.

Tyhle účty nejsou pro starý

Takzvané studentské účty a účty pro mladé mají logicky stanovenou horní věkovou hranici - ta je často určena na 26 let, kdy mladým končí i řada dalších výhod. Existují ale i účty, které zvýhodněný účet umožňují využívat až do 30 let. Běžným požadavkem bývá předložení potvrzení o studiu nebo nějaké studentské karty, i když i zde se najdou výjimky, kdy potvrzení není vyžadováno a jedinou podmínkou je věk.

Některé účty je možné založit ještě před 18. rokem studenta, ale samozřejmě pouze pod dohledem zákonného zástupce. Do chvíle, než si student účet v 18ti letech naplno převezme, je také omezován určitými pravidly.

V případě, že je vašemu studentovi méně než 15 let, doporučujeme hledat spíše mezi účty pro děti, kterých banky také nabízejí celou řadu. Jak vybrat účet a kartu pro dítě jsme podrobně rozebírali v jiném článku. Případně můžete využít aktuálního online srovnání účtů pro děti.

  
Hodil by se vám výhodný účet? Srovnejte si aktuální nabídky studentských účtů a účtů pro mladé na jednom místě.

Podle čeho vybírat?

  • Při studiích nebývá peněz nazbyt, takže je jasné, že první premisou účtu pro mladé by měly být ideálně nulové poplatky. Věnujte proto pozornost všemu, co je na účtu nějak zpoplatněno.
  • Nulové poplatky by u studentského účtu také neměly být podmíněny pravidelným příjmem nebo vysokým zůstatkem, protože to je přesně to, čeho se většině studentů nedostává.
  • Bezkontaktní platební karta k účtu by měla být samozřejmostí.
  • Zvažte, zda bonusy např. v podobě cestovního pojištění ke kartě skutečně využijete. Nežeňte se za bonusy, pokud vám při vašem způsobu života k ničemu nebudou.
  • K účtům pro mladé jsou často nabízené možnosti kontokorentu či rychlých půjček, protože je známo, že studenti mají často hluboko do kapsy. Rozmyslete si, jestli takové pokušení u svého účtu vůbec chcete mít. Může se hodit, ale opravdu se chcete zadlužit už na škole?

Studentský nebo výhodný obyčejný účet?

"Určitě bych studentům a mladým doporučil, ať se neomezí jen na prohlížení účtů, které přímo nesou označení “pro mladé” a podobně. Na trhu je celá řada nízkonákladových běžných účtů, které mohou bez problémů splnit jejich požadavky," radí David Černohorský z Ušetřeno.cz.

Nabídku speciálních účtů pro mladé totiž najdeme většinou u velkých a tradičních bank, které mívají širší portfolio produktů. Na trhu ale funguje i celá řada (zpravidla) menších bank, u kterých najdeme běžné účty bez poplatků nebo s velmi nízkými poplatky.

V následujícím porovnání jsou proto zahrnuty jak speciální účty pro studenty, tak i nízkonákladové běžné účty.

Kliknutím na tabulku si ji otevřete v novém okně v PDF souboru.

Tabulka s přehledem účtů pro studenty a mladé. Po kliknutí se dostanete do PDF souboru. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7