NÁVOD: Jak na bezpečné placení kartou přes internet?

 

Češi v posledních letech podlehli nákupům po internetu. Kromě spotřební elektroniky, která bývá v e-shopech výrazně levnější než v kamenných obchodech, přišli na chuť i potravinám. Přestávají se také zdráhat platit kartou přes internet. Je skutečně bezpečné?

placení kartou přes internetObavy z plateb přes inernet jsou zbytečné 

 

Podle analýzy z konference Trendy v internetové bezpečnosti je riziko zneužití on-line plateb internetového bankovnictví dokonce výrazně nižší než šance vyhrát hlavní cenu v loterii.

 

Jen málokteré zboží či službu není možné objednat přes internet. Od sendvičovače přes nákup rohlíků až po adrenalinový zážitek – na síti najdete zkrátka všechno. Ostatně o tom svědčí i fakt, že více než 90 % internetové populace už někdy něco přes internet koupilo. Za rok proteče takovými virtuálními nákupy přibližně 40 miliard korun.

Jenže co bezpečnost při placení v e-shopech? Obzvlášť placení kartou přes internetové platební brány může vyvolat v některých lidech podezření, že se o zabezpečený systém nejedná. Jsou obavy opodstatněné? Nikoliv, když se držíte několika jednoduchých zásad. Přinášíme 5 tipů, jak na bezpečné online platby.

1. Vybírejte prověřené obchodníky

Věnujte pozornost samotnému výběru obchodníka. Zjistěte si co nejvíce podrobností na jeho webových stránkách a hledejte zkušenosti jiných nakupujících. Je vhodné nakupovat v internetových obchodech, které mají certifikát Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

„Nakupujte u renomovaných a zavedených obchodníků, pro které je férové jednání se zákazníkem naprostou samozřejmostí. Seriózní e-shopy poznáte podle loga s certifikací APEK či SAOP, nákup je pak bezpečnější.“

- Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK)

2. Hledejte loga 3D Secure

Vybírejte důvěryhodné obchodníky, kteří podporují standard bezpečnosti při placení v internetových obchodech 3D Secure. Tím výrazně snížíte riziko zneužití své platební karty. Jedná se o nejvyšší zabezpečení online plateb. Přenos údajů do banky je zakódovaný – to znamená, že vaše data jsou naprosto v bezpečí. Veškeré údaje totiž zadáváte vaší bance, nikoli samotnému obchodníkovi.

Bezpečné placení přes internet 

Takové platby jsou chráněny jednorázovým 3D Secure kódem, který vám přijde na váš mobilní telefon formou SMS. Je pouze třeba mít službu 3D Secure na své platební kartě aktivovanou. Službu nastavíte v e-bankovnictví či na kterékoliv pobočce vaší banky.

Jak poznáte, že obchodník využívá zabezpečený 3D Secure systém? Hledejte na jeho stránkách loga  MasterCard SecureCode nebo Verified by VISA.

Věřit obchodníkům, kteří 3D Secure nepodporují? 

Ne všichni obchodníci podporují 3D Secure. Taková platba pak bude provedena bez potvrzení SMS heslem. V tomto případě bohužel nelze zaručit maximální zabezpečení platby a je třeba s tím počítat.

  
Plaťte bezpečně s účtem od Hello Bank! a získejte navíc 0,6 % úročení. Vedení účtu je zdarma.
 

3. Hlídejte podobu webové stránky

K jednoduché kontrole bezpečnosti při placení kartou přes internet pomůže i pohled na webovou adresu platební brány. Ta by měla mít na začátku https://. V takovém případě máte jistotu, že probíhá šifrovaná komunikace – to znamená, že svá data poskytujete obchodníkovi v zabezpečené podobě.

Naopak je vhodné se vyhýbat nezabezpečeným přenosům dat. Poznáte je podle toho, že adresa webové stránky začíná http://.

TIP

V adresním řádku by neměl chybět ani zámeček

https ilustrační obrázek Bezpečné obchodníky poznáte i podle zámečku v adresním řádku. Ten značí, že je komunikace šifrována SSL certifikátem. Představuje další prvek zabezpečení.

 

 

4. Snižte si limit pro internetové platby

Vhodným preventivním opatřením proti obavám ze zneužití platební karty je nastavit si nízké limity pro platby na internetu. Snadno to zvládnete ve svém internetovém bankovnictví či na infolince vaší banky.

Udělali jste dražší objednávku? Podle potřeby si můžete transakční limity kdykoliv jednorázově navýšit na dostatečnou výši a následně je zase snížit na původní částku.

Vše o bezpečnostních hrozbách na internetuTo si přečtu

5. Zpětně si kontrolujte své platby

Platba kartou online je vždy zaznamenána ve vaší transakční historii. Můžete si tak ve svém internetovém bankovnictví snadno zkontrolovat, zda byla skutečně odeslána a nenastala „na cestě“ nějaká neočekávaná chyba.

Výhodou navíc je, že platbu kartou můžete poměrně jednoduše reklamovat – třeba ve chvíli, kdy se vám platba odešle omylem dvakrát. Běžně k tomu nedochází, ale třeba zrovna vy budete jeden případ ze sta. Dobří obchodníci vaši stížnost prozkoumají a obvykle bez prodlení vyřeší. V případě problémů pomůže ale i banka.

Jak reklamovat platbu u vaší banky?Vše o službě chargeback

Pro připomenutí: Co se obvykle zadává při platbě kartou online?

  • Číslo karty = 16místné číslo na přední straně karty
  • Platnost karty = datum, do kdy je karta platná; bývá ve formátu měsíc/rok
  • CVV/CVC2 kód = 3místné číslo na zadní straně karty vedle podpisového vzoru
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 50