Bláznivé pojistné podvody: Pro peníze si nechal useknout prsty

 

Některé pokusy o pojistný podvod jsou velmi naivní a hloupé, jiné detailně promyšlené. Detektivové pojišťoven každoročně odhalí případy za stovky milionů korun. Jaké šílenosti vymysleli podfukáři během uplynulého roku?

zlaté cihlyA tohle všechno mi opravdu ukradli ze sklepa. Proplatíte mi to? Statistiky uvádějí, že 14 % všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám, patří do kategorie pojistných podvodů. V případě motoristů prý podvádí dokonce 35 % pojištěnců. Například inspektoři České pojišťovny loni odhalili podfuky v rekordní výši 462 milionů korun. Pojišťovna Kooperativa zachránila 209 milionů, Generali se snažili klienti obrat o 39 milionů.

Nejčastější jsou podvody v menším objemu. Spouštěčem bývá zpravidla reálná škoda, kterou se pachatelé snaží uměle navýšit tak, aby se obohatili. Jindy se lidé chtějí dostat k penězům pomocí fingovaných nehod.

Záhada zmizelé kuchyňské linky

Klientka České pojišťovny nahlásila vloupání do sklepa. Podle jejího tvrzení zde měla uskladněny věci v celkové hodnotě 170 tisíc korun. Již na první pohled bylo přitom patrné, že deklarovaná kuchyňská linka ani elektrické spotřebiče se do sklepní kóje za žádných okolností nemohly vměstnat. Policie místo zloděje, zatkla rovnou klientku pojišťovny a jejího manžela.

Obětoval prsty, ale peněz se nedočkal

Nejdrastičtější případ se odehrál na Vysočině. „Spadla mi na nohu skříň a přišel jsem o dva prsty,“ popisoval muž své devastující zranění. Jenže celá věc se odehrála úplně jinak. Podvodník uzavřel pojistku u několika společností a nechal si useknout dva prsty od známého. Krvavá scéna se odehrála v kurníku, kam se oba schovali před zraky sousedů. Aby nikdo neslyšel výkřiky bolesti, nasadil si podvodník svářečskou masku. Oběť ale své plody nepřinesla. Případ skončil u soudu.

TIP

Když se podfuk provalí

Ačkoli mnohé podfuky na pojišťovny jsou úsměvné, lidé si často neuvědomují, že se jedná o trestný čin. Kdo spáchá pojistný podvod, koleduje si o odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.

 

Ne vždy jsou triky peněz chtivých švindlířů takto extrémní a brutální. Lidé se nejčastěji dopouštějí podvodů v souvislosti s pojištěním motorových vozidel.

Případ odřeného Superbu

 

Pes sežral papoušky za 100 tisíc

Do Kooperativy nahlásil rozrušený pejskař, že jeho čtyřnohý miláček rozcupoval sousedovi dva vzácné papoušky. Celková škoda měla přesáhnout 100 tisíc korun. Při šetření případu ale vyšlo najevo, že se oba pánové předem domluvili a vše zfingovali.

 

Mladík z Prahy si koupil starší Škodu Superb. Cena výhodná, jen plechy z obou stran auta mírně odřené. Nový majitel se rozhodl, že si na opravu vydělá pojistným podvodem. Vyhlédl si šikovný úsek silnice se svodidly z obou stran a postupně se o ně za jízdy otřel tak, aby zamaskoval původní poškození. Pak nahlásil nehodu, při níž ho do svodidel natlačilo neznámé vozidlo. Jenže detektivové Generali pojišťovny ze stop na karoserii vytušili, že něco nehraje. Místo nových dveří tak mladý řidič získal obvinění z pojistného podvodu.

Praha plná podvodníků

Nelichotivé statistice pojistných podvodů vévodí Praha. Velká koncentrace obyvatel a s ní související anonymita hlavního města páchání podvodů nahrává. Dalšími problémovými regiony jsou Moravskoslezský a Ústecký kraj, což může souviset s horší ekonomickou situací obyvatel těchto oblastí.

Cestovní pojištění a povinné ručení   onlineSjednat pojištění

Lékaři jako zločinci

Kromě úsměvných švindlů čelí pojišťovny organizovaným skupinám, které se pojistnými podvody přímo živí. V poslední době se rozmáhají nezákonné praktiky v oblasti životního a úrazového pojištění, kdy zločinecké spolky spolupracují přímo s lékaři. Zpravidla se jedná o fingované úrazy, záměrné uvádění nepravdivých informací o původu a rozsahu zranění, účelové prodlužování doby léčení či nedodržování léčebného režimu. Odhalení takovýchto skutků je časově náročné.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/povinne_ruceni.png