Cena plynu na burze klesá. Zlevňuje i váš dodavatel?

 

Dobrá zpráva pro všechny domácnosti a firmy. Oproti loňskému roku ceny zemního plynu na světových trzích výrazně spadly. Vznikl tak zajímavý prostor pro snižování cen. Jak na to reagují dodavatelé?

Vývoj cen plynu na burze; Ušetřeno.czV amerických dolarech za 1 MMBtu; Zdroj: Kurzy.cz Mírná zima druhý rok po sobě způsobila, že dramaticky klesly velkoobchodní ceny zemního plynu. A při zemi se drží nadále. Jelikož dodavatelé nakupují plyn dlouho dopředu a na novou topnou sezonu se předzásobili levným plynem, je velmi pravděpodobné, že na tom vydělají i české domácnosti.

Zdá se, že nemusíme čekat na rok 2016, kdy se pravidelně mění ceníky. Řada dodavatelů energií přišla s revolučními změnami už od 1. září.

„Vybraní dodavatelé již nyní reagovali na dlouhodobější snižovaní cen plyn na burze, kde došlo ke snížení o zhruba 15 %. Je tak velmi pravděpodobné, že na toto snížení budou reagovat i další dodavatelé plynu již letos na podzim.“

- Tomáš Suchý, energetický specialista z Ušetřeno.cz

E.ON zlevňuje o stovky korun

Jeho slova potvrzuje E.ON. Jako jeden z prvních dominantních dodavatelů, představil nový stěžejní produkt Variant 24 s dvouletou smlouvou. Ten nahradil starý tarif Jistota 24. Podmínky zůstaly stejné, změnila se jen cena. A to příznivě. Záleží na spotřebě, ale zákazníci ušetří oproti minulosti v řádech stokorun.  

O kolik se snížila cena
Spotřeba Starý produkt Jistota 24 Nový produkt Variant 24 Úspora
1 MWh 1 344 Kč 1 192 Kč 152 Kč
5 MWh 4 550 Kč 4 329 Kč 222 Kč
20 MWh 16 801 Kč 16 474 Kč 327 Kč
38 MWh 31 900 Kč 31 279 Kč 621 Kč
20 MWh 40 959 Kč 40 141 Kč 818 Kč
 

O slovo se hlásí i další

Pozadu nezůstávají ani menší alternativní dodavatelé. Například česká společnost MND zareagovala na situaci na světových trzích novým bonusovým programem. Zákazníci se mohou těšit na 6% slevu ze základního ceníku. V řeči čísel to znamená pokles ceny 1 MWh ze 782 na 735 Kč (ceny jsou bez DPH).

Dalším v řadě je Armex Energy. Od prvního října snižuje ceny plynu o 8 % pro všechny nové zákazníky. Změny se týkají také starých klientů, kteří podepsali základní smlouvu. Nové ceníky plánuje představit i dodavatel Yello.

Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele plynu Srovnat ceny

Kdo chce ušetřit, musí bojovat

Výhodnější ceny plynu ale nečekají na každého. Většina dodavatelů nechystá žádné změny cen. Jestli chcete ušetřit, musíte se pídit po nejlepší nabídce. Podívejte se do našeho srovnání cen plynu. Najdete zde aktuální ceníky i akční nabídky energetických společností. „Pro zákazníky je nyní velmi vhodná doba řešit změnu dodavatele plynu, aby úsporu plně využili již tuto zimu,“ doplňuje Suchý.

Kolik ušetříte na plynu ve Středočeském kraji?Zjistit víc
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 19