Volání ze a do zahraničí: Jak funguje roaming?

 

Chystáte se na dovolenou a rádi byste občas dali svým blízkým vědět, že se máte dobře? Na kolik vlastně takové volání ze zahraničí vyjde? A kolik zaplatíte za SMS či MMS zprávy?

Volání ze zahraničíNa kolik vás vyjde spojení s vašimi nejbližšími?  

Mění se váš telefon na dovolené jen ve fotoaparát, přenosný mp3 přehrávač či ho používáte místo náramkových hodinek, které by se vám akorát opálily na ruce? A co takhle ho používat k jeho účelu a dát občas svým blízkým, kteří vylehávají maximálně u rybníka za chatou, vědět, že jste v pořádku? Zvlášť v dnešní nejisté době budou určitě rádi. Podívali jsme se proto, na kolik vás hovor s těmi, kteří s vámi nemohou hledat na pláži mušličky, vyjde.

Ušetřete až 40 % na mobilním tarifu. Víme, jak!

 

Pro volání ze zahraničí je třeba roaming

 

Roaming ve zkratce

Roaming je využívání mobilních služeb mezi domovem a navštívenou zemí. Můžete tak být se svým tuzemským číslem v zahraničí, a přece se dovoláte.

 

Volání už dávno nemusí být zapovězenou činností, jakmile přejedete hranice naší vlasti, nebo vystoupíte z letadla do tropických krajů. A to právě díky roamingu – službě, která nám umožňuje využívat mobilní telefon i v zahraničí. V zemi, která je daleko od pokrytí naším domácím operátorem.

Roaming bývá většinou aktivní už v základním nastavení od operátora.

Máte opravdu výhodný mobilní tarif?Srovnání tarifů

Mobilní telefon díky aktivnímu roamingu automaticky vyhledá alternativu v podobě zahraniční sítě a ihned se k ní zaregistruje. V ten moment informuje náš operátor toho zahraničního o službách, které u něj využíváme. Můžeme tak i mimo českou kotlinu využívat veškeré služby, na které jsme běžně zvyklí – volání, psaní zpráv či surfování k internetu. Samozřejmě v rámci cenové politiky, kterou nastavil náš tuzemský operátor pro využívání služeb v zahraničí.

TIP

Konec drahým hovorům v EU

Europoslanci se konečně shodli na tom, že utnou vysoké roamingové ceny v EU. Konec roamingu v Evropské unii je naplánovaný na červen 2017, nicméně už na jaře příštího roku ceny drasticky klesnou.

 

 

Roamingové zóny: Kde se právě nacházím?

Je asi logické, že za volání ze Slovenska, Ruska nebo Kajmanských ostrovů nebudete platit vždy stejně. Svět se z hlediska roamingu běžně dělí do tří zón, od nichž se pak odvíjí cena za hovor, SMS a MMS zprávu či přenos dat. V Zóně 1 bývají u většiny operátorů země Evropské unie a někdy i přidružené státy. Ty se u jednotlivých operátorů mohou lišit. V Zóně 2 bývají evropské státy, které nejsou členy EU, někdy i státy jiných světadílů. Opět závisí na jednotlivých operátorech. V Zóně 3 pak většinou najdete zbytek světa.

Roamingové zóny
Zóna O2 T-Mobile Vodafone
Zóna 1 EU EU, Norsko, Lichtenštejnsko,
Island, Andorra
EU
Zóna 2  zbytek Evropy   zbytek Evropy, USA, Kanada, Rusko, Čína,
Izrael, Egypt, Palestina, Hongkong

 Severní Amerika, východní Asie, vybrané ostrovy 

 Zóna 3  zbytek světa zbytek světa Afrika, Jižní Amerika, západní Asie

Zdroj: oficiální stránky jednotlivých operátorů

Jaké existují další možnosti?

V případě, že máte v zahraničí přístup k internetu, můžete využívat i volání zdarma přes internet. Umožňuje ho několik aplikací v čele se Skypem. Dobrou službu mohou udělat i předplacené telefonní karty koupené přímo v destinaci, kde dovolenkujete. Hodí se zejména tehdy, budete-li v dané krajině pobývat delší dobu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6
 

 
Oblíbení mobilní operátoři