Cenová kalkulačka elektřiny: Jak funguje?

 

Občas se nás ptáte, proč je naše kalkulačka tak podrobná a z jakého důvodu musíme chodit tak do hloubky. V tomto článku najdete vysvětlení, k čemu vlastně všechny informace potřebujeme a jak ovlivňují vaši výslednou úsporu. 

cenová kalkulačka elektřiny 

cenová kalkulačka elektřiny 

Znám přesnou spotřebu

Pokud chcete vědět, kolik můžete skutečně ušetřit, pak je samozřejmě nutné zadat do kalkulačky přesnou spotřebu elektřiny. Můžete uvést i jen orientační údaj, někteří dodavatelé však nabízí výhodnější produkty v závislosti na výši spotřeby. Proto je vhodné vyštrachat staré vyúčtování a zadat přesný údaj z faktury, abyste měli jistotu, že vám žádná výhodná nabídka neunikne.

Typ odběru

Pro podnikatele nabízí dodavatelé repertoár zcela jiných produktů s odlišnými cenami a dodatečnými službami. Proto je pro nás důležité vědět, zda se jedná o obyčejnou domácnost či je odběrné místo propojené s podnikáním. 

Kraj

Vaše adresa bydliště ovlivňuje nejen cenu určovanou dodavatelem, odráží se i na poplatcích distributora. Česká republika je pod dohledem tří distributorů elektřiny a každý si účtuje jiné poplatky. Například Prahu spravuje PREdistribuce, Pardubický kraj má na starost ČEZ Distribuce a na JIhočeský kraj dohlíží E.ON Distribuce.

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem?Kouknu se

 

Sazba

Distribuční sazba závisí na způsobu využívání elektřiny ve vaší domácnosti. Většina domácností, co elektřinou svítí, na elektřině vaří a využívají ji k provozu spotřebičů (pračka, lednička, myčka apod.) spadá do sazby D02d. Odlišné sazby se pak týkají domácností, kde například vytápí přímotopy či tepelným čerpadlem, po nocích nabíjí elektromobil či zde elektřinu spotřebovávají jen o víkendu, jelikož se jedná o rekreační chatu na venkově.

Spotřeby ve VT

Sazbu za elektřinu dělíme na jednotarifovou a dvoutarifovou. První typ sazby se vyznačuje stejnou cenou elektřiny celý den, v druhém případě se mění v závislosti na čase, kdy energii odebíráte. Zde se rozlišuje vysoký tarif (VT), kdy je elektřina dražší a nízký tarif (NT), kdy je naopak levnější. Dobu platnosti jednotlivých tarifů určuje distributor elektřiny. Zadáte-li svou spotřebu ve VT, může kalkulačka spočítat mnohem přesněji, jak moc s jiným produktem ušetříte.

Jistič

Jistič je zařízení, které je napojeno na elektrický okruh. Nepřetržitě měří hodnoty protékajícího proudu a v případě zjištění vyšší hodnoty, tudíž hrozícího přetížení sítě nebo zkratu, elektrický obvod rozpojí. Tím ochrání elektrickou síť a přístroje do ní zapojené před poškozením. Na základě velikosti jističe vám energetická společnost rezervuje určitý příkon. Měsíčně pak za tento zamluvený příkon platíte poplatek. Nejčastější je u domácností jistič s velikostí 3x20 A, pokud však elektřinou i topíte, zvolte 3x25 A. Veškeré informace o svém jističi najdete na faktuře. 

Současný dodavatel

Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované složky. V případě té neregulované části stanovuje cenu dodavatel. Český trh je liberalizovaný a zákazníci si tak mohou svobodně zvolit svého dodavatele (nikoliv distributora). Touto volbou pak mohou ušetřit klidně i několik tisíc korun ročně. Na našem trhu působí více než 50 dodavatelů elektřiny a každý z nich nabízí odlišné produkty za různé ceny. Patří ten váš mezi ty nejlevnější? Přehled aktuálních cen najdete v našem srovnání dodavatelů.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 850 Kč ročně

 

Mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou

Podstatnou částí smlouvy o dodávce elektřiny je doba trvání závazku. Ten může být stanoven buď na dobu určitou, anebo na dobu neurčitou. V případě, že máte smlouvu na dobu určitou, můžete zažádat našeho operátora, aby vám hlídal výročí smlouvy. Tak si stihnete sjednat levnější produkt dřív, než vám bude závazek automaticky prodloužen. Pokud máte elektřinu na dobu neurčitou, můžete zažádat o zrušení závazku a během výpovědní lhůty (obvykle 3 měsíce) si najít lepší nabídku. Přechod k jinému dodavateli v momentě, kdy vám běží smlouva na dobu určitou, může být ze strany dodavatele tučně pokutován. 

Telefonní číslo

Ke srovnání poskytujeme také bezplatnou konzultaci. Vyznat se v platbách za energie je totiž docela oříšek a poznat slušného dodavatele také není snadná disciplína. Specialista vám navíc po telefonu smí nabídnout i z výběru neveřejných nabídek, projde s vámi všechny vaše požadavky a pomůže s papírováním.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4