Změny v účtování elektřiny nejvíce zasáhnou důchodce a chataře

 

Část regulovaných plateb za elektřinu se bude od příštího roku vypočítávat jinak, než tomu bylo doposud. Nejvíce na to doplatí důchodci a chalupáři, kteří mívají spotřebu minimální. Problémem je silný jistič, který překazí všechny snahy o úsporu.

ERÚ - cenové rozhodnutí 2016 

Sotva ERÚ představilo cenové rozhodnutí na rok 2016, už přibližuje další plány na následující období. Chystané změny tarifního systému, který by podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové mohly vydržet 10 – 15 let, mají vstoupit v platnost 1. ledna 2017. Budou se týkat regulovaných cen elektřiny, které tvoří přibližně polovinu celkové ceny za energii.

Spotřeba stranou, platit se bude podle velikosti jističe

Zásadní změnou plánovaného tarifního systému je nový způsob vyúčtování elektřiny. Poplatky za přenos a distribuci by se podle nového modelu měly z velké části vypočítávat podle kapacity hlavního jističe, nikoliv podle skutečné spotřeby, jak tomu bylo doposud.

Smyslem nového tarifního systému by mělo být optimálnější rozložení kapacity sítě. Mnozí odběratelé mají totiž v současné době předimenzované jističe, které ani nevyužijí. A to zbytečně zvyšuje náklady na údržbu sítě. Přestože skrze ně žádný proud neprotéká, musí být stále v pohotovosti. Nový cenové rozhodnutí od ERÚ by tak mělo motivovat lidi v tom, aby nezabírali zbytečně vysokou kapacitu pro své odběrné místo.

Kromě optimálního rozložení kapacity se v novém systému zohledňuje i skutečnost, že stále více lidí si bude podle předpokladů ERÚ vyrábět elektřinu doma - například pomocí solárních panelů na střechách. Ovšem i tyto domácnosti stále potřebují plné připojení k síti, aby měly elektřinu i při nepřízni počasí.

Změny se dotknou důchodců a chalupářů

Změna v tarifech se nejvíce projeví u nárazových odběratelů s vysokým jističem. 

„U zákazníků s optimálně nastaveným jističem nedochází u regulovaných plateb k negativním dopadům,“ komentuje Jiří Procházka ze společnosti EGÚ Brno, která se na přípravě nových tarifů podílela. U průměrné až vysoké spotřeby elektřiny dokonce mohou pár stovek ušetřit.

Více ovšem zaplatí lidé se silným jističem a nízkou spotřebou. Mezi ně patří chalupáři, jednočlenné domácnosti a důchodci. Náklady na energie se zvýší i těm, kteří si ponechali topný tarif, ačkoliv elektřinou už dávno netopí.

TIPKalkulačka od ERÚ, kterou najdete na speciální webové stránce Nová tarifní struktura (www.novatarifnistruktura.cz) vám prozradí, jaký dopad bude mít změna právě na vaši domácnost.
 

Ekologové: Nové tarify znevýhodňují ty, co šetří

S plánovanou podobou tarifů nesouhlasí ekologické organizace. Ty jsou přesvědčené, že změna bude mít negativní dopad na malé domácnosti, chalupáře a obecně lidi, kteří záměrně snižují spotřebu se snahou ušetřit.

„Na první pohled spravedlivým rozdělením stálých nákladů sítě na všechny včetně domácností dojde paradoxně k motivaci s elektřinou plýtvat, což je proti vyššímu zájmu společnosti s energií šetřit."

- Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů

Nelíbí se vám změna v tarifech? Ozvěte se

Vitásková připomněla, že úřad tarify zatím neschválil a do konce července očekává připomínky odborné veřejnosti i samotných spotřebitelů. Malé referendum probíhá na webu Nová tarifní struktura. Kromě tarifní kalkulačky zde ERÚ nabízí možnost vznést námitku, které se bude následně věnovat.

Sociální dopady plánovaných změn má v plánu ERÚ konzultovat také s ministerstvem práce a sociálních věcí. Chci, aby například důchodce nemusel zvažovat, jestli si pustí televizi nebo pračku," zdůrazňuje Vitásková a doplňuje, že v případě velkých výhrad bude termín spuštění nových tarifů odložen o rok.

Už teď je ale jisté, že sama Vitásková hodlá bránit některé domácnosti – zejména chataře, kteří jsou typičtí nárazovou spotřebou a vysokým jističem (pro připojení cirkulárky či míchačky).

„Vím, že jsme národ chatařů a chalupářů. Nechci nastavit těmto lidem tarif tak, že si nebudou moct plnit svůj po generace zažitý návyk. V této oblasti budeme muset na základě připomínek pravděpodobně tarify ještě upravit."

- Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ

Je čas na výhodnější jistič?

Konečná podoba tarifového systému se může nakonec od tohoto návrhu výrazně lišit. I tak je ale vhodné zvážit změnu distribuční sazby či snížení hodnoty jističe. O výhodnější sazbu lze bezplatně požádat dodavatele elektřiny, nový jistič vyjde na několik tisíc korun.

Není ideální čas na výhodnějšího dodavatele?Srovnání dodavatelů

Podle našeho energetického analytika Tomáše Suchého se výměna pravděpodobně nevrátí v prvním roce, nicméně pokud by byl případný rozdíl cen opravdu značný, odhaduje návratnost v horizontu 3 – 4 let. Primární je ale vybrat správnou velikost jističe. Na té to totiž stojí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5