Ceny plynu na světových trzích klesají, zlevňují i čeští dodavatelé

 

​Ceny zemního plynu na světových trzích strmě padají. Klesající trend trvá již delší dobu, a proto na globální vývoj cen začínají zlevňováním reagovat i někteří čeští dodavatelé. Domácnosti, které zemní plyn využívají, se tak dočkají úspory, na největší zlevnění se ale mohou těšit ty z nich, které plynem vytápějí. Už během příští topné sezóny může vytápění plynem v některých případech zlevnit až o třetinu, záleží ovšem na konkrétním dodavateli. A proto je nejvhodnější doba zjistit, jak si cenově stojí ten váš.

Ceny plynu padají a čeští dodavatelé začínají zlevňovat.Čeští dodavatelé se zpožděním reagují na pokles ceny plynu na světových trzích. 

Příčinou poklesu cen zemního plynu je fakt, že na světových burzách je této komodity v současné době přebytek. Ten mají mimo jiné na svědomí mírné zimy v posledních letech a snížení cen ropy. Podobně příznivé podmínky pro nákup plynu naposledy na světových trzích panovaly v roce 1999.

Dodavatelé plynu v České republice ovšem na světové trendy, které trvají už delší dobu, dlouho nereagovali. Se snižováním cen začínají přicházet až nyní. Ptáte se proč? Komodity, jako je zemní plyn, dodavatelé nakupují s velkým předstihem, aby měli dostatečné zásoby. Proto se nižší nákupní ceny v jejich cenících projevují se zpožděním, neboť nejdříve musí rozdistribuovat plyn, za který při nákupu zaplatili vyšší cenu.

TIP

Řekněte sbohem vysokým účtům za plyn

 

Plynové rezervy, které se skladují v obřích podzemních zásobnících, dodavatelé hromadí také pro případ nenadálých přerušení dodávek plynu ze zahraničí. Vyhrocená situace, která v posledních letech panuje mezi Ruskem a Ukrajinou, takovým scénářům po určitou dobu nahrávala.

 A co váš dodavatel?

To, že někteří dodavatelé plyn zlevňují, samozřejmě neznamená, že ho automaticky budete mít levnější i vy. Někteří obchodníci ke snížení cen prozatím nepřistoupili, a proto je ideální doba na to si v naší plynové kalkulačce ověřit, zda za dodávky plynu neplatíte příliš. Údaje v kalkulačce neustále aktualizujeme, a proto přesně zjistíte, jaká je vaše situace. 

„Vzhledem k tomu, že někteří dodavatelé plánují citelné snížení cen zemního plynu, vzniká pro domácnosti, které tuto komoditu využívají, možnost ušetřit až několik tisíc korun ročně. Nyní sice nastupuje teplejší období, kdy na vytápění příliš nemyslíme, ale topná sezóna se za pár měsíců vrátí, proto se vyplatí myslet na zadní vrátka."

- Tomáš Suchý, energetický expert Ušetřeno.cz

I když je jaro v plném proudu, a proto si možná říkáte, že na úvahy o vytápění není zrovna ten pravý čas, je třeba počítat s tím, že výpovědní lhůta u dodavatelů plynu zpravidla trvá tři měsíce. Pokud se tedy po levnějším dodavateli začnete rozhlížet právě teď, můžete už novou topnou sezónu zahájit s výhodnějšími podmínkami.

I když mezi lidmi o změně dodavatele kolují nejrůznější hororové příběhy, ve skutečnosti se nejedná o příliš složitý proces. A za několik ušetřených tisícovek se rozhodně vyplatí ho absolvovat.

Výrazné zlevnění hlásí i RWE, ceny přesto nejsou nejnižší

Mezi první společnosti, které ohlásily zlevňování dodávek zemního plynu, patří RWE, dominantní český dodavatel této komodity. Od počátku roku došlo u RWE dokonce ke dvěma vlnám snižování cen, v lednu společnost plyn zlevnila o 6 %, v květnu bude následovat pokles o dalších 10 %

I když zní celkový pokles cen o 16 % lákavě, přesto někteří alternativní dodavatelé drží ceny zemního plynu ještě níže, protože RWE obecně patří spíše mezi dodavatele s vyššími cenami.

Neplatíte za plyn víc, než je třeba? Srovnat dodavatele plynu

Kromě toho, že společnost RWE na snižování cen láká nové zákazníky, připravila také bonusovou nabídku pro klienty stávající, kteří plyn odebírají v rámci produktové řady RWE plyn Standard. V čem nabídka spočívá? Pokud stávající zákazník vymění produktovou řadu RWE plyn Standard za nový produkt RWE plyn Optimal, čekají ho nižší ceny, než jaké mu společnost nabízela u řady RWE plyn Standard. 

 

Obezřetnost se vyplácí

Lákavé reklamní nabídky někdy skýtají určitá úskalí. Proto si, dříve než podepíšete jakoukoliv smlouvu, důkladně prostudujte, co vás po podpisu čeká a nemine. Jedině tak nekoupíte zajíce v pytli.

 

Podmínkou ovšem je, že klient musí uzavřít smlouvu na 36 měsíců, tedy tři roky. RWE mu pak cenu sníží bezprostředně po podepsání smlouvy a poté i během druhého a třetího roku jejího trvání. Výše plateb za celé období bude zákazníkovi předem známa, což znamená, že se do ní nebude promítat případný další propad cen plynu na světových trzích. 

Kromě toho RWE při přechodu k novému produktu nabízí bonus ve výši až 1500 korun podle výše odběru. Podmínky pro získání bonusu jsou však nastaveny tak, že na maximální výši nedosáhne zdaleka každý, kdo se akci RWE rozhodne využít.  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5