České domácnosti stojí plyn víc než Brity nebo Belgičany

 

Evropské ceny plynu nejspíš zešílely. Nejlevnější plyn totiž odebírají nejbohatší obyvatelé EU v Lucembursku. Naopak nejdražší plyn teče potrubím k Bulharům, kteří jsou druzí nejchudší. A Češi platili v roce 2013 dokonce 8. nejvyšší ceny plynu v EU, pokud porovnáváme výši účtů domácností ke kupní síle obyvatelstva. 

těžba plynuRakušané vydají na zaplacení plynu o pětinu méně zboží a služeb než Češi. 

Nejdříve se podíváme, kolik evropské domácnosti vydají na účtech za plyn v absolutním vyjádření (v přepočtu na eura), které nezohledňuje rozdíly v hodnotách národních měn. Pak se zaměříme na srovnání ceny plynu podle kupní síly. Standard kupní síly (PPS) totiž lépe vypovídá o tom, jak velký nákup si rodina v dané zemi musí odpustit, aby zaplatila průměrnou cenu za plyn. Čím je cena plynu vyjádřená kupní sílou dražší, tím větší množství zboží a služeb rodina musí obětovat, aby uhradila účet za zemní plyn.

Platí Češi vysoké nebo nízké ceny za plyn?

Průměrná cena plynu mezi vybranými evropskými zeměmi činila v roce 2013 něco málo přes 65 eur za megawatthodinu (MWh). Češi odebírali o necelých 5 eur levnější plyn. Účty s nižšími částkami ale přicházely sousedům v Polsku i na Slovensku. Poláky stál plyn o více než 16 eur méně oproti celoevropskému průměru. Slováci ušetřili oproti průměrné evropské ceně více než 14 eur.

Hledáte levnějšího dodavatele plynu? Kalkulačka cen plynu

Trochu zarážet nás může fakt, že nepatrně levnější plyn než u nás (o 1,3 eur) proudil také do lucemburských domácností, které si jinak žijí na vysoké noze. Aspoň podle výše hrubého domácího produktu na obyvatele jim patří první místo mezi členskými zeměmi EU. Ze srovnání jsou vyřazeny čtyři země EU (Řecko, Malta, Kypr a Finsko), kde se kompletní data o cenách plynu pro domácnosti nepodařilo pracovníkům Eurostatu získat. Obyvatelé těchto zemí ale používají plyn pouze okrajově.

cena plynu za 1MWh 

Zdroj: Eurostat. Úprava tabulky: Ušetřeno.cz. Ceny plynu jsou uvedeny včetně různých daní a poplatků. Zahrnují neregulované i regulované složky ceny za plyn (poplatky za distribuci a další služby), tedy konečnou cenu, kterou zaplatí domácnost. Ceny odpovídají spotřebě středně velké evropské domácnosti mezi 5,56 MWh až 55,6 MWh.

Podle kupní síly patří český plyn k těm dražším

Kdyby vám někdo řekl, že Češi platí za plyn podle standardu kupní síly méně než Bulhaři nebo Srbové, asi byste usoudili, že český plyn není žádná drahota. Jenže první dojem klame. Když se totiž podíváme na ceny podrobněji, zjistíme, že poměrně bohaté národy jako Belgičané, Britové, Němci i Francouzi si užívají levnějšího plynu.

Bohaté Lucembursko odebírá nejlevnější plyn v Evropě

Na nejdražší plyn mohou podle kupní síly nadávat hlavně Bulhaři, Portugalci a Litevci. Kdo má naopak vůbec nejlevnější plyn v Evropě? Lucemburčané, tedy národ, který se pyšní druhým nejvyšším HDP na obyvatele na světě podle parity kupní síly. Aspoň to tvrdí statistiky z roku 2013 Mezinárodního měnového fondu i Světové banky. Po Lucemburčanech teče velmi levný plyn také do britských a rumunských domácností.

cena plynu za 1MWh 

Zdroj: Eurostat. Úprava tabulky: Ušetřeno.cz. Ceny plynu jsou uvedeny včetně různých daní a poplatků. Zahrnují neregulované i regulované složky ceny za plyn (poplatky za distribuci a další služby), tedy konečnou cenu, kterou zaplatí domácnost. Ceny odpovídají spotřebě středně velké evropské domácnosti mezi 5,56 MWh až 55,6 MWh.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1