Ceny plynu v Praze

 

Zapomeňte na známé pořekadlo „V Praze je draze“. Obyvatelé hlavního města se mohou radovat, protože jen málokde v České republice platí tak nízké účty za zemní plyn. Lámete si hlavu proč? Odpověď hledejte níže.

kalkulačka ceny plynu Kdekdo by to mohl vnímat jako nespravedlnost. Průměrný plat v hlavním městě výrazně převyšuje ostatní regiony, takže by dalo očekávat, že i ceny v Praze budou dražší. Opak je pravdou. Alespoň co se týká zemního plynu. Jako důkaz může posloužit srovnání Praha versus Slezsko, kde jsou poplatky za plyn tradičně nadsazené. Rodina, která žije v menším domku a má spotřebu 25 MWh zaplatí v Praze u společnosti RWE necelých 37 734 korun, kdežto kdyby bydlela v Ostravě, musí si připravit o tisíc korun více. Analogicky se výše poplatků odvíjí i u ostatních společností. K pochopení proč tomu tak je, musíme vědět, jak se určuje konečná suma.

Výpočet ceny plynu

Ceny plynu se vypočítávají z několika položek. DPH i daň ze zemního plynu jsou pro celou republiku stejné. Rozdíly vznikají díky tzv. regulovaným a neregulovaným poplatkům. Regulovanou část z celkových poplatků tvoří až jednu čtvrtinu. Je pevně určena pro každou distribuční oblast, přesto nemůže za obrovské odlišnosti. Ať bydlíte v Olomouci, Praze nebo Liberci zaplatíte více méně podobnou částku.

Sjednejte si levnější plyn        onlineSjednat levnější plyn

Rozdíly v cenách energií souvisí hlavně s neregulovanými poplatky, tedy za odebranou energii. Ty si určují sami dodavatelé plynu. Záleží pouze na jejich obchodní politice a strategii. Pro většinu distribučních oblastí obvykle platí tvrzení, že nejdražší je dominantní dodavatel. Tedy společnost, u které je k odběru přihlášena většina domácností. Ostatní firmy se snaží naopak zákazníky přebírat nižší cenou. A právě z konkurenčního boje se radují peněženky obyvatelů metropole.

Jak si zajistit úsporu

Ačkoli Praha patří mezi levné oblasti, co se týče dodávek zemního plynu, je zde ještě prostor pro úsporu. Změna dodavatele plynu představuje velice populární řešení. Jen za loňský rok ji provedly tisíce domácností. Pokud si s rozvahou vyberete nejvýhodnějšího dodavatele, můžete rodinnému rozpočtu ulevit až několik tisíc korun za rok. Obzvlášť pokud plynem topíte a ohříváte vodu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2