Češi financím nerozumí, odhalil průzkum

 

Lidé si myslí, že toho o financích vědí hodně, realita tomu však neodpovídá. Krutou pravdu odhalil průzkum České spořitelny.

Finanční gramotnostNad otázkou financí Češi mnohdy tápou. 

Zdá se, že finanční gramotnost je pro Čechy sprosté slovo. Systematické vzdělávání podceňují a ve světě bank a půjček se často ztrácí. Lidé neumí hospodařit s penězi. Čtvrtina domácností si nevede vlastní rozpočet, a tak netuší, jaké jsou jejich příjmy a výdaje.

S půjčkami mají zkušenost i malé děti

Průzkum, který pro Českou spořitelnu udělala společnost Millward Brown, uvádí, že mezi nejohroženější skupiny patří lidé s nízkými příjmy a nižším vzděláním. Alarmující je zjištění, že další zásadně ohroženou skupinou jsou naše děti.

 „To, že na tom nejsme s finanční gramotností nejlépe, nebylo zase až takovým překvapením. To nám vychází i z jiných našich i externích průzkumů. Některá konkrétní zjištění nás však překvapila. Například celé dvě třetiny mladých lidí ve věku od 18 do 25 let mají zkušenosti s půjčkou. Zkušenost s určitou formou zadlužení však přiznaly i děti ve věku už 12 let.“

- Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny
Který úvěr je nejvýhodnější? Prozkoumejte trh Srovnat půjčky

Nulové úspory

Zarážející je také skutečnost, že za poslední tři roky výrazně klesl počet lidí, kteří by bez příjmu vydrželi financovat domácnost déle než tři měsíce. V roce 2012 by déle než tři měsíce vydrželo 60 % dotázaných, letos to je jen 52 %. Na druhou stranu však od roku 2012 klesl počet lidí, kteří přiznali, že jim příjmy nestačí na pokrytí běžných životních nákladů.

TIP

10 tipů odborníka: Co musíte vědět o každé půjčce?

Potřebujete zalepit díru v rodinném rozpočtu? Než si bezhlavě vezmete půjčku, přečtěte si, na co si dát pozor.

 

Češi se bojí poradit

Úroveň finanční gramotnosti se mírně zlepšuje s věkem. Nejlepší je v produktivním věku a se stářím opět klesá. Od roku 2012 výrazně vzrostl význam denního tisku a internetu jako zdroje informací. Celkově jsou však Češi méně sebevědomí, co se týče schopnosti poradit v oblasti financí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3