Češi mají více naspořeno, Slováci si půjčují vyšší částky

 

Jak se liší Češi a Slováci při zacházení s financemi? Průměrný Čech má na spořicím účtu nasysleno 2,5krát více peněz než obyvatel země pod Tatrami. Naopak méně spořiví Slováci si neváhají půjčit skoro dvakrát tolik jako Češi.

spoření penězSlováci mají v průměru naspořeno o 64 611 Kč méně než Češi. 

Online banka Zuno působí v České republice i na Slovensku, proto může lehce porovnat, v čem se liší hromadění a utrácení peněz mezi Čechy i Slováky.

Na českém spořicím účtu najdete přes sto tisíc

Průměrná částka, kterou Češi disponují na svém spořicím účtu, je 108 621 korun. Slováci dokážou v průměru ušetřit 44 010 Kč. Až 41 % českých klientů má na spořicím účtu více než 30 korun, přičemž alespoň jedno euro má naspořeno pouhých 25 % Slováků.

Který spořicí účet aktuálně vynáší nejvíc? Srovnejte to!

Češi i Slováci splácejí v bance většinou jeden úvěr

Mírné rozdíly jsou při vyšším počtu půjček. Dvěma půjčkami je zatížených téměř 10 % slovenských domácností, v Česku jen 8 %.

Slováci se oproti Čechům nerozpakují a klidně sahají po úvěrech na mnohem vyšší sumy. Zatímco průměrná výše půjčky na Slovensku se vyšplhala na 211 221 korun, v Česku je to téměř o polovinu méně, 112 941 Kč. Půjčky nejčastěji směřují do rekonstrukce bydlení a koupě auta či motorky, vyplývá z průzkumu.

I když více spoříme, zadluženost českých rodin stoupá

 
Proč se nebát refinancování?

Pomůže vám snížit úrokovou sazbu i měsíční splátky půjčky.

 

I přes větší spořivost Čechů narostlo podle České národní banky zadlužení českých domácností v lednu 2015 meziročně o 34 miliard, celková částka činila 1,239 biliónu. V bankách mají Češi uloženo 1,384 biliónu korun, meziroční nárůst vkladů je 144 miliard korun.

Na Slovensku sice objem úvěrů nabobtnal více než v Česku, ale k refinancování se Slováci stavějí zdrženlivěji. Zatímco v Česku refinancuje více než čtvrtina klientů, na Slovensku je to jen něco přes 20 %.

"Refinancováním úvěru se dá ušetřit i několik stovek korun. Úrokové sazby na spotřebitelských úvěrech mají stále klesající trend," říká Lukáš Fúčela, úvěrový specialista banky Zuno.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4