Cestování s dětmi 4. díl: Jak snížit výdaje za rodinnou dovolenou

 

Zima se blíží a s ní i čas rodinných výletů do hor. Chtěli byste vzít děti na pořádnou lyžovačku, ale lámete si hlavu, jak na dovolené nepřijít o všechny úspory? Přemýšlíte, kde ušetřit, aby zbylo i na hezké dárky pod stromeček? Známe několik způsobů, jak snížit náklady na dovolenou a užít si volné chvíle s nejbližšími bez obav o rodinný rozpočet. Větší hotely a atrakce nabízí například často vstupy pro děti zdarma. Vyplatí se?

Rodinná dovolená 

Srovnávejte s rozvahou

Cenu dovolené podstatně ovlivňuje destinace. Pokud pojedete s dětmi k babičce, na chatu nebo ke známým, rozhodně ušetříte. Rozhodnete-li se ale pro dobrodružství za sedmero řekami a sedmero horami, měli byste si na daném místě nejdřív najít ceny ubytování. Existuje mnoho online srovnávačů, kde jednoduše zaškrtnete „dítě zdarma“ a okamžitě vám vyjede seznam nabídek, na kterých údajně ušetříte. Nenechte se zlákat a zkontrolujte si, kolik dáte za přespání v podobném hotelu, který „dítě zdarma“ nenabízí. Může se totiž ukázat, že sleva na dítě se promítá do cen, co zaplatí za ubytování rodiče.

Zároveň si dávejte pozor, za jakých podmínek můžete slevu uplatnit. Každý hotel má jinak nastavený maximální věkový limit. V praxi to znamená, že někde za dítě ještě považují otráveného teenagera tomu to hlavně neříkejte a někde přesahuje věkový limit pomalu už i batole.

Cestujete-li s mrnětem, vyberte si vhodný pokoj. I jen malá kuchyňka s mikrovlnkou a varnou konvicí pomůže s přípravou jídla a ušetří vám spousty peněz. Pokud vám nevyhovují neosobní hotelové pokoje a raději byste vzali potomka do něčeho útulnějšího, projděte si portály s ubytováním v místních volných bytech a domech. Pravděpodobně jste již slyšeli o Airbnb nebo HomeAway. Nebojíte-li se zvířat, můžete zkusit i TrustedHousesitters. Mějte však na paměti, že pronajímatel má právo kdykoliv zrušit bez náhrady vaši rezervaci. Shánět na poslední chvíli jiné ubytování se prodraží a na náladě nepřidá. U lepšího hotelu by se vám to stát nemělo.

 
Než zakoupíte drahý zájezd, vymažte cookies ve vašem prohlížeči. Některé webové stránky sledují váš pohyb na internetu a odpovídajícím způsobem navýší ceny produktů, o které jste v minulosti projevili zájem.
 
 

Slevy na zimní oblečení a skipasy nabízí i někteří mobilní operátoři. Například O2.

 

Pořiďte jim kartičky

Velká většina lidí se mylně domnívá, že slevová karta ISIC je dostupná pouze studentům středních a vysokých škol. Existuje ovšem stejná průkazka pro vaše ratolesti ve věku od pěti let. ISIC Školák funguje jako celosvětově uznávaný doklad platný ve 127 zemích, který držiteli umožňuje využívat přes 900 různých slev jen na území ČR. Cestováním s ISIC kartou ušetříte na dopravě, jídle a pobytech v některých hotelech. Získáte i levnější vstupy do většiny památek, které mimo jiné poslouží jako zasloužená přestávka při několika hodinové jízdě autem. Na webu karty najdete kromě online nabídek i slevy v kamenných obchodech, které se zde dají zobrazit na přehledné mapě. Jakmile začne dítě v autě vyvádět, stačí se kouknout na mapce po nejbližší atrakci s ISIC slevou, a máte vystaráno.

Dovolená s dětmi 

Další mezinárodní identifikační a slevová karta „EYCA“ je v České republice přístupná osobám ve věku od 5 do 30 let. Držitelé mohou čerpat z tisíců slev ve 38 zemích. Jednou z nich je například 10% snížení ceny jízdného na mezinárodních autobusových a vlakových linkách. Levněji získáte i skipasy v mnoha českých i zahraničních resortech. Kartu vystavuje Česká rada dětí a mládeže.

Spousty slev, volných vstupů a výhodných akcí nabízí regionální karty. Většina, určených jen na několik dní, zahrnuje bezplatné využívaní městské hromadné dopravy. Neřešit kupování lístků přitom ušetří peníze i hromadu času. Pokud se drobotina po cestě „zasekne“, nebudete se muset stresovat, že nestihnete vystát frontu u přepážky. Celoroční karty zase obsahují větší výběr atrakcí a místních aktivit.

Slevové karty se dají často uplatnit při výběru cestovního pojištění. Než se pro jedno rozhodnete, nezapomeňte zvážit, jakým rizikům budete vy i vaši potomci vystaveni.

Cestujeme na klíně

Hodně dopravců nabízí drobotině významné slevy na jízdné. Někteří dokonce dovolují do určitého věku jezdit zadarmo. Zkontrolujte si proto ceny všech místních dopravců a porovnejte, kde zaplatíte nejméně. Do ceny zahrňte i rychlost a pohodlí. Někde Vás usadí s dítětem přednostně nebo nabídnou speciální balíček s omalovánkami či hrami, aby se při cestování mrně nenudilo. Pokud pojedete autem, nepodceňte doprovodný program. Dvouhodinový segment o klasické hudbě vám může připadat zajímavý, prcka ovšem dokonale unudí. Proto přibalte do auta zajímavou novou hračku, kterou ještě nemá dítě okoukanou. Vyvarujte se ale zpívajícím plyšákům. Jinak budete místo klasické hudby poslouchat pořád dokola jednu a tu samou hroznou melodii.

Nekupujte na žádost dětí předraženou hračku jako suvenýr. Hezkou památkou z cest je i mušle, lesklý kamínek nebo první skipas vlepený do notýsku. Obrázkový nebo psaný cestovní deník zabaví na více výletech a v budoucnosti ho oceníte jako vzpomínku na společné výlety.

Cestování s dětmi   
 
Starším dětem dávejte každý den malé kapesné na zmrzlinu, pití a jiné "nezbytnosti". Jakmile po vás budou chtít další peníze, odmítněte. Naučíte je tím důležitou lekci a ve výsledku ušetříte.

Nepodceňte včasnou přípravu

Nemyslíme jen včasnou rezervaci ubytování, nezapomeňte si také perfektně zabalit. Rozhodně budete klidnější, když nebudete pořád v hlavě přemítat, na co jste zapomněli. Pokud si totiž vzpomenete až v zasněženém hotelu za hranicemi na špičce nejvyšší hory, že jste doma zapomněli dětskou kombinézu, vyjde vás to draho. To samé platí pro oblíbené sladkosti nebo hygienické potřeby. Bez čeho víte, že se na cestách s dítětem neobejdete, nakupte předem a sbalte s sebou.

 

Kdo se nezeptá, nic se nedozví

Prodejce nemá zájem vás upozorňovat na slevy. Zkuste se tedy zeptat na lepší cenu sami! Za dotaz nic nedáte, dokonce možná zaplatíte méně.

 

Ve dvou se to lépe táhne

Zeptejte se přátel, jestli také neplánují dovolenou. Můžete jet ve větší skupině a společně pronajmout i celou vilu, kde za jednotlivce zaplatíte méně než v drahém hotelu. Navíc si rozdělíte péči o děti s dalšími dospělými a získáte tak třeba večer jen pro sebe. Děti si zase udělají skvělé přátele. Také krize se snáze řeší, když jsou na ně připraveny dva páry dospělých. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7