Cestování s dětmi 2. díl: Jak se na cestách vypořádat
s nudou a nevolností?

 

„Už tam budem?“ „Ne.“ „Tak už tam budem?“ „Jo.“ „Vážně?“ „Ne. Je to království za sedmero horami a sedmero řekami, to už snad o něčem vypovídá.“ Při delších cestách se vaše normálně celkem hodné a roztomilé dítko mění v otravného oslíka a vy v nerudného zlobra Shreka z populární kreslené pohádky? Jde to i jinak. Stačí si vše předem naplánovat a připravit. Zabere to sice nějaký čas, ale předejdete tak situacím, kdy budete stát v koloně na dálnici uprostřed ničeho a nervózně poklepávat rukama na volant, zatímco se ze zadních sedaček bude ozývat řev vašich znuděných ratolestí. Sepsali jsme pro vás užitečné tipy, jak děti na cestách zabavit i jak bojovat s nevolností.

rodinné cestování autem 

Nenechávejte děti na hlídání babičce, když vyrážíte na dovolenou. Cestování s nimi nemusí být noční můrou. Stačí jim zajistit tři věci: pohodlí, dostatek jídla a pití a zábavu. Pak máte vyhráno. A společně si pak výlet mnohem více užijete.

 S dětmi nikdy nebude žádné místo stejné, i když si myslíte, že ho důvěrně znáte. Vše vidí jinak a to je právě skvělé, to vás obohacuje. Dozvíte se spoustu nových informací, děti se ptají na jiné věci než vy. Také o nich při cestování zjistíte spoustu nových věcí, jak uvažují, čeho se bojí, co je trápí. Kryštof si třeba dlouho myslel, že u moře se mluví mořsky, a proto tam nechtěl jet. Protože on ten jazyk neumí. Julinka se zase chtěla naučit větu: „Nejím sobí maso“ ve finštině, aby byla pro tuhle situaci připravená. A tak víme, že sob se finsky řekne poro. 

– prozradila Jana Hájková z objevimesvet.cz v rozhovoru pro culturea.cz

Zásoby jídla a pití, to je základ  

Hlad dokáže i z těch nejhodnějších dětí udělat malé satánky, no jen si vzpomeňme na sebe, jak komunikujeme s kolegy v práci v den, kdy si nestihneme dojít na oběd. Při balení věcí na cestu proto svačinku rozhodně nepodceňujte. Ideální je nakrájet nejrůznější druhy ovoce a zeleniny do znovu uzavíratelných sáčků nebo plastových krabiček. Přibalit můžete i různé druhy oříšků, nikdy ale nic co lepí, tím byste riskovali nejen zapatlané ruce, ale i celé auto.  

 TIP: Mějte vždy v rukávu ještě nějaké překvapení. Nic nepotěší děti víc než jejich oblíbená dobrota, se kterou vůbec nepočítaly, ať už půjde o domácí na kostičky nakrájený perník, nebo třeba slané šnečky z listového těsta.

Hry, které nevyžadují vaše zapojení  

Na cestách s ratolestmi platí pravidlo, že štěstí přeje připraveným. Je lepší mít moct vybírat z několika možností, jak je zabavit, než mít s sebou 2 hry, které je po chvilce omrzí. Sbalené věci se také vyplatí vybalovat postupně, děti milují překvapení.

Knížky, aktivity knihy, bloky, omalovánky a spousta pastelek  

Psací potřeby, pastelky i barevné fixy snadno sbalíte do plastového boxíku nebo penálu, stejně tak knížky, sešity a omalovánky s oblíbenými animáky a postavičkami z pohádek jsou velmi skladné. Vše můžete naskládat do přehledného kapsáře, který umístíte na zadní stranu sedadla spolujezdce, dítě si tak bude moci kdykoliv bez nutnosti vaší pomoci vytáhnout, cokoliv bude chtít. Jen dejte pozor, pokud se dětem dělá při cestování špatně, činnosti, při kterých se musí soustředit, to většinou jen zhoršují.

Logické hry, hlavolamy, karty 

Pro menší děti jsou ideální sady kartiček s různými úkoly, například hledáním cesty ze spletitého labyrintu nebo zvířátek schovaných v trávě, či objevováním rozdílů a spojováním čísel nebo obrázků. K vyřešení jim postačí oči a prstíky. Větší děti zase zabavíte hlavolamy a logickými hrami, při kterých budou muset namáhat svůj mozek. Doporučujeme ale vybírat hry s co nejmenším počtem dílkům, čím více, tím větší je pravděpodobnost, že při cestě nějaký ztratíte.

Co je magické pero?

Speciální pero určené pro tablet, ale dá se koupit i v sadě s hrou. Dítko s ním může psát i kreslit, učit se zajímavé věci a hrát interaktivní hry.

 

Elektronika

S elektronickými hračkami neplýtvejte, ale vyplatí se je mít na delší cesty s sebou. Když všechny ostatní aktivity dojdou, budete za ně nesmírně vděční. K tabletu nezapomeňte vozit také držák, připevníte jej na sedačku a můžete dítěti pustit oblíbenou pohádku, audioknihu nebo písničky. Případně si doma před cestou stáhněte několik her, které vašeho potomka baví. Důležitá jsou také sluchátka. Tím ušetříte své uši i nervy. Ne vždy se totiž hudební styl vašeho dítěte slučuje s tím vaším a co si budeme povídat, ani tu nejoblíbenější pohádku nemusíte vidět podesáté v ten samý týden.

Stírací tabulka s fixkou a hadříkem  

Ta je například do auta naprosto ideální. Dítko si na ni může kreslit, nebo se dá využít k různým hrám se sourozencem, třeba šibenici, nebo hru na „Co je to“, kdy jeden namaluje obrázek a ostatní hádají. Nebo se stále dají sehnat magnetické kreslící tabulky, které si jistě pamatujete ze svého dětství. Ty nové ovšem disponují mnohem více funkcemi a efekty. Děti si je jistě zamilují. 

rodinné cestování autem 

Aktivity, které si užijete společně 

Povídání a pozorování okolí   

Z auta, vlaku i autobusu můžete vidět nespočet zajímavých věcí, o kterých si můžete povídat, od okolních aut, přes mraky až po vesnice a města, kterými projíždíte. Nechte svá dítka například vymýšlet příběhy o autech, jenž vás předjela. Kdo v nich asi jede? Odkud? Kam? Na jak dlouho? Nebo můžete všichni dohromady vyprávět příběh na pokračování, jeden řekne větu a druhý pokračuje, sledovat zajímavé SPZ nebo si vést statistiku barev. Fantazii se meze nekladou. Uvidíte, jak se nad strašidelnými a legračními historkami společně nasmějete. 

Co vše sbalit na cestu?

Balení s dětmi je někdy vesmírná mise i pro „mámy chobotnice“. Sepsali jsme pro několik užitečných tipů, jak na nic nezapomenout a také vypsali výhody i nevýhody jednotlivých druhů dopravy. Čtěte více >>

 

Básničky, říkanky, písničky 

Od vařila myšička kašičku po měla babka čtyři jabka. Cokoliv vás napadne, a když k tomu ještě přidáte gesta, máte zábavu na dlouhé hodiny. Větší děti tak můžete učit i jazyky. Vytiskněte si před cestou básničky v angličtině, společně se je naučte a překládejte, nebo si můžete rovnou pořídit knížku plnou zábavných pořekadel. Další možností je společné zpívání oblíbených písniček. Do vlaku si například můžete vzít i kytaru a udělat si takový malý rodinný koncert.

Slovní hry    

Těch vymyslíte nespočet. Slovní fotbal, abeceda, tetička jela na výlet a do kufru si sbalila, hledání nejrůznějších předmětů v okolí, hádání věci, zvířete či osobnosti, nebo počítání aut. Zajímavé může být i cestovní bingo, nachystejte si pro všechny seznam věcí, ze kterého budou po cestě odškrtávat, co už viděli. Kdo bude mít splněno, zakřičí: „Bingo!“ a vyhrává. 

  Když už děti nebaví nic a začnou fňukat, je nejlepší zastavit, udělat jídlo, vyvětrat se venku. Po dlouhém únavném přejezdu nebo návštěvě kulturní památky se nám osvědčilo nechat je proběhnout na hřišti nebo vyblbnout v písku. Unaví se a pak zase chvilku vydrží sedět v autě.

– prozradila Lenka Trnková z LenkaTrnková.cz v rozhovoru pro travelbible.cz

Prstíkové divadlo 

Menší děti budou z postaviček, které navlíknete na prst úplně unešené. Můžete s nimi sehrát divadelní představení, vyprávět pohádky a příběhy, nebo si na nich ukazovat, kde mají oči a pusu. Prstové maňásky zakoupíte za pár korun například v obchodním domě IKEA. Navíc jsou velmi skladné, takže je můžete mít vlastně pořád v kabelce.

Cestovní verze oblíbených her  

Obzvláště pokud cestujete vlakem, kde děti nemusí být připoutané na sedačkách a můžete se jim plně věnovat, vyplatí se mít s sebou cestovní verze oblíbených her, například Citadelu, Pirátské kostky, nebo Osadníky z Katanu. Velmi populární je také Double nebo nejrůznější Brain boxy, které děti zároveň učí nové věci, ale spoustu zábavy si užijete i s obyčejnými kartami na prší. 

Přečtěte si, jak s dětmi cestují jiní

5 tipů, jak bojovat s kinetózou  

Bolest hlavy, závratě, nepříjemné šimrání v břiše a zvracení, nevolnost dokáže dětem i vám řádně zkazit zážitek z cesty. Jak kinetóze předejít, nebo ji alespoň zmírnit? Na začátek je třeba si říct, že je tento nepříjemný stav způsobený tím, že je mozek dítěte zmatený. Ačkoliv totiž oči vidí stále stejnou věc, většinou zadní stranu sedačky řidiče nebo spolujezdce, tekutina ve vnitřním uchu se přelévá, což značí, že tělo se hýbe. Centrální nervový systém je poplašen, a proto spustí nepříjemnou reakci. Když ale dítě bude cestovat často, mozek si zvykne, situace už mu nebude připadat neobvyklá a symptomy kinetózy ustanou.

 • Cestujte v noci   

  Vaše ratolest cestu prospí. Během spánku centrum vyhodnocování vjemů nedostává informaci od zraku, pouze z rovnovážného ústrojí, která tak není s ničím v rozporu.

 • Dbejte na to, aby děti necestovaly s prázdným žaludkem  

  Před cestou dejte dítěti například suchary, suché pečivo, nebo jinou lehkou svačinku. Vyhněte se tučným výrobkům a těžce stravitelným jídlům, po kterých by jim naopak mohlo být ještě více špatně. Po dobu cesty pak nezapomínejte dodržovat pitný režim. 

rodinné cestování autem 

 • Vsaďte na rozptýlení  

  Pokud máte již starší dítko, nechte jej sedět na sedáku na sedadle spolujezdce. Většině lidem proti kinetóze pomáhá, když sedí tak, aby mohli pozorovat trasu. Dobře také funguje zaměstnat mozek něčím jiným, povídat si, sledovat vzdálené věci, jako jsou hory či mraky, nebo spolu můžete hrát hru na počítání věčí.

 • Zastavujte nejméně každé 2 hodiny  

  Dítě se nadýchá čerstvého vzduchu, případně může něco malého sníst bez drncání a zatáčení, a žaludek i hlava se uklidní. Dobré je zastavovat alepoň na 15 minut a při delším cestování pak udělat alespoň jednu hodinovou pauzu.

 • Mějte vždy u sebe léky 

  Není třeba hrát si na hrdiny. V akutním případě to může být jediné, co vašeho malého rošťáka od nepříjemných stavů zachraní. K dispozici jsou například žvýkačky Travel gum nebo známý Kinedryl, oba léky je ideální podávat 30 až 60 minut před jízdou. Pokud nejste příznivcem léčiv, můžete vyzkoušet homeopatika.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7