Cestování s dětmi 3. díl: Kdy potřebujete jaké cestovní doklady?

 

Dávno odzvonilo dobám, kdy stačilo, aby měli rodiče děti zapsané ve svém pasu či občanském průkazu. Dnes musí mít platný cestovní doklad i novorozenci, a to i když s nimi vyrážíte jen k babičce na Slovensko. Když na tuto důležitou drobnost před cestou zapomenete, nemusí se stát nic, ale taky se vaše dovolená může snadno proměnit v noční můru. Ačkoli na hranicích svou totožnost už prokazovat standardně nemusíte, pokud necestujete letadlem, nebo si vás někdo předem nevyčíhne, protože vzhledem připomínáte nebezpečného atentátníka, namátkové kontroly probíhají pořád. A když nebudete moci dokázat, že dítě, s kterým cestujete, patří vám, může se stát, že vám bude odebráno. Bez přehánění. Přečtěte si, kam jaké cestovní doklady pro dítě potřebujete, jak je vyřídit i kolik stojí, a ušetřete si tak infarktovou situaci.

 

Počet rodičů, kteří se svými dětmi pravidelně vyrážejí objevovat neznámá místa za hranice naší země, každoročně vzrůstá. Ratolesti už pro mnohé nejsou překážkou, ale naopak motivací, proč cestovat. Je to i váš případ? Rádi byste se svými dítky letos podnikli dobrodružnou cestu do Evropy, nebo dokonce na jiný kontinent? Nic vám nebrání, stačí obětovat stokorunu, několik minut, někdy hodin, svého času, vystát si frontu u přepážky na úřadě a lehce znuděnou pracovnici požádat o vystavení dětského cestovního dokladu.

Věděli jste, že...

...za příplatek 100 Kč si pas můžete vyzvednout na jakémkoli úřadě v ČR, který si vyberete? To se může hodit, pokud víte, že před dovolenou už nebude doma, ale například u babičky atd.

 

Jaký je rozdíl mezi pasem a občanským průkazem? 

První, co tyto dva doklady odlišuje, je cena, ne však nijak markantně. Za dětský občanský průkaz zaplatíte 50 Kč, pas vás bude stát jednou tolik, tedy 100 Kč. Tyto ceny ovšem platí pouze tehdy, pokud si doklady necháte vystavit ve standardní lhůtě. Dalším a poměrně podstatnějším rozdílem je platnost dokladu v jednotlivých zemích. S dětským občanským průkazem můžete vycestovat pouze do zemí Evropské unie, Norska, Albánské republiky, Lichtenštenska, Švýcarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Srbska, Gruzie a na Island.

Pro cestu do Moldavské republiky lze také použít občanský průkaz, ovšem musí být ve formátu ID1 se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem, nebo ve formátu ID2 se strojově čitelnými údaji. Kosovská republika rovněž uznává platný občanský průkaz jako cestovní doklad opravňující ke vstupu do země, avšak pouze občanský průkaz se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji, který se ČR prozatím nevydává. Proto musí občané ČR k cestě do Kosova použít platný cestovní pas. Ten je univerzálním dokladem pro cestování do všech zemí světa.  

 TIP: Zejména v létě se to na úřadech žadateli o pas jen hemží. Vyzkoušete možnost online objednání na úřad, ušetříte si čekání ve frontě, což by zejména s dítětem mohlo být nepříjemné. Nebo své ratolesti alespoň přibalte na čekání do fronty oblíbené hračky, aby se při čekání nenudila.

  • Jak vyřídit cestovní pas pro dítě? 

    O vydání cestovního pasu je třeba zažádat na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Raději si informace, že na vašem úřadě pasy vystavují, předem ověřte, ne každý obecní úřad, kde máte například vedené trvalé bydliště, takové věci obstarává. S sebou pak nezapomeňte vzít rodný list dítěte a samozřejmě i svého potomka. Na úřadě jej totiž budou fotit. Kromě toho vyplníte krátký formulář a za dítě se podepíšete, větší děti se podepisují samy. 

  • Jak vyřídit občanský průkaz pro dítě? 

    Vyřízení občanského průkazu pro dítě se od vyřízení cestovního pasu vesměs neliší. Opět je třeba zajít na úřad s rozšířenou působností s rodným listem dítěte, vaším platným občanským průkazem a dítětem. Pokud vás ovšem tíží čas, je třeba počítat s tím, že narozdíl od pasu občanský průkaz nelze nechat vystavit ve zkrácené lhůtě, a to ani za příplatek.

Lhůty a platnosti

  • Cestovní pas i dětský občanský průkaz platí 5 let (pokud v této době dítě výrazně nezmění vzhled). 
  • Vydání cestovního pasu pro dítě do 15 let standardně trvá 30 dní a zaplatíte za něj 100 Kč.
  • Vydání rychlopasu pro dítě do 15 let trvá 6 dní a zaplatíte za něj 2 000 Kč. 
  • Vydání dětského občanské průkazu trvá standardně 30 dní a zaplatíte za něj 50 Kč.

 

Jak obléct dítě na focení na pas či občanský průkaz? 

S oblečením si před návštěvou úřadu prakticky nemusíte dělat hlavu. Pro focení na pas ani občanský průkaz není předepsané žádné specifické. Samozřejmě bude vypadat lépe, když svému dítku vyberete top, tričko nebo košili spíše z komínku pro svátečnější příležitosti, nicméně ani když bude mít na sobě teplákovou soupravu, úřednice vás rozhodně nevyhodí. 

Kdy cestovní doklady nestačí?

V případě, že vaše malé rošťáky bere na dovolenou místo vás babička, díky bohu, že tyhle dobré víly existují, doporučujeme, abyste ji na cestu vyzbrojili vaším písemným souhlasem s konkrétní cestou, ve kterém dostatečně identifikujete dítě i jeho doprovázející osobu, místo a termín cesty. Nezapomeňte připojit úředně ověřený podpis. Souhlas je ideální připravit jak v češtině, tak v cizím jazyce použitelném v destinaci, pro kterou je určený. 

  
Kromě dokladů nesmíte zapomenou na cestovní pojištění. Najděte si to nejvýhodnější online >>

Stejně tak, pokud cestujete bez doprovodu druhého rodiče dítěte, je vhodné si opatřit souhlas s vycestováním, zejména pro delší pobyty v cizině, kdy by mohlo hrozit nebezpečí, že druhý rodič označí vycestování jako únos dítěte. Neprohloupíte ale ani, když jej budete mít s sebou na kratších pobytech v zahraničí. V některých státech, obzvláště mimo EU, ho po vás mohou vyžadovat, obzvláště pokud jste s druhým rodičem nesezdaní a vaše příjmení se neshoduje s příjmením dítěte. Toto opatření by mělo zamezit doprovázejícímu rodiči, aby bez vědomí/souhlasu druhého rodiče přemístil dítě mimo jeho obvyklé bydliště. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5