ČEZ mění Všeobecné obchodní podmínky a zdražuje elektřinu. Co to znamená pro klienty?

 

Jedna z největších energetických společností na českém trhu, skupina ČEZ, se rozhodla změnit své Všeobecné obchodní podmínky. Jejich nová podoba je výrazně kratší a snadněji přelouskatelná pro běžné smrtelníky, alespoň tak to dodavatel prezentuje v dopise, ve kterém o změnách informuje své klienty. Toto vstřícné gesto by se mu ale nemuselo vyplatit. Statisíce domácností, které od ČEZ odebírají plyn a elektřinu, může do 21. 5. 2018 bez udání důvodů odstoupit od smlouvy a přejít k jinému dodavateli. Jak to funguje?

rozvod elektrické energie 

Energetický zákon č. 458/2000 Sb., § 11a odst. 5 říká, že zvýší-li držitel licence, tedy dodavatel, na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu cenu za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změní-li smluvní podmínky, je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. 

Tato lhůta ovšem neplatí, když dodavatel o změnách informuje zákazníky nejpozději do 30. dne přede dnem, kdy mají změny vejít v účinnost, a současně je poučí o jejich právech na odstoupení od smlouvy. Což je přesně případ ČEZ. Ačkoliv tedy jeho zákazníci mohou odstoupit od smlouvy bez udání důvodu, musí tak učinit nejpozději desátý den přede dnem změny smluvních podmínek nikoliv do 3 měsíců poté, co vejdou v účinnost jako je to v prvním uvedeném případě.

Nasloucháme Vám, a proto jsme upravili Všeobecné obchodní podmínky dodávky elektřiny a Všeobecné obchodní podmínky dodávky plynu, aby byly jednodušší a srozumitelnější.Upravené podmínky budou účinné od 1. června 2018. Jejich novou podobu najdete od 1. dubna 2018 na www.cez.cz/podminky. Máte tak dostatek času se s nimi v klidu seznámit. 

I přesto, že jsou nové podmínky jednodušší, kratší a přizpůsobené potřebám našich zákazníků, se může stát, že s něčím nebudete souhlasit. Samozřejmě to chápeme. V takovém případě můžete od své stávající smlouvy bez uvedení důvodu odstoupit, a to nejpozději deset dnů před účinností změn. 

– Dopis adresovaný zákazníkům skupiny ČEZ

Kromě změn podmínek si ale ČEZ připravil i další novinku, od 1. června navýší cenu elektřiny o průměrně 4 %. Zdražení se dotkne všech odběratelů, kteří nemají fixované ceny. „Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne,“ okomentoval situaci mluvčí společnosti Roman Gazdík. V případě, že jste zákazníkem ČEZu (nezáleží na tom, zda máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou), nabízí se vám tedy jedinečná možnost bez jakýchkoli sankcí odejít ke konkurenci za výhodnější nabídkou. Doporučujeme však zbytečně se neukvapovat. 

„Zdražení elektřiny jsme očekávali s ohledem na prudký růst její ceny na energetické burze. Podle původních odhadů k němu mělo dojít až během příštího roku, ale ČEZ spojil zdražení spolu s novými obchodními podmínkami, které mají být v platnosti právě od 1. 6. 2018. Nové obchodní podmínky se budou týkat všech stávajících zákazníků ČEZ - tzn. zákazníci budou moci změnit dodavatele ve zkrácené výpovědní lhůtě. 

U dalších dominantních dodavatelů další skokový růst cen elektřiny nepředpokládáme, ale v delším časovém období ho nelze vyloučit. U alternativních dodavatelů očekáváme, že ceny pro zákazníky zatím nechají na stejné úrovni, případně rovněž zareagují zdražením. V tuto chvíli je pro zákazníky nejlepší variantou přejít k jinému levnějšímu dodavateli. S ohledem na platnost nových obchodních podmínek nyní tak mohou učinit ve zkrácené výpovědní lhůtě. V praxi to znamená, že zákazníci, kteří mají dobu určitou nemusí čekat na konec platnosti smlouvy, ale mohou přejít k jinému dodavateli k 1. 6. 2018, toto se týká i smluv na dobu neurčitou. Přechodem k levnějšímu dodavateli elektřiny může domácnost ušetřit několik tisíc korun ročně v závislosti na typu a velikosti spotřeby.“ 

– Márkéta Witoszová, energetická analytička Ušetřeno.cz

Jak aktuálně postupovat? 

Porovnejte si ceny všech dodavatelů na trhu

Než se rozhodnete dát společnosti ČEZ vale, porovnejte si její ceny s konkurencí. Možná vás stále i přes současné zdražení vyjde odebírat od ní plyn či elektřinu výhodně. Nejlehčí cestou, jak se zorientovat v širokém spektru produktů a spočítat si možnou úsporu, je využít naši online kalkulačku. Stačí do ní zadat pár základních údajů (současný dodavatel, spotřeba atd.) a ona vám během několika málo minut vygeneruje přehledné srovnání všech dodavatelů na trhu.

  
Stejná elektřina za různé ceny? Srovnejte si nabídky dodavatelů a zjistěte, kdo je nejlevnější

Při výběru dodavatele nekoukejte jen na cenu

  • Několikatisícová úspora může být velkým lákadlem, proč si vybrat zrovna onoho dodavatele, ale někdy méně znamená více. U někoho jiného například ušetříte o stokorunu méně, ale za to vám poskytne mnohonásobně lepší servis, nebo se nebudete muset trmácet na pobočku z Brna do Prahy. Nepodceňujte také pověst dané společnosti. Před definitivním přechodem k novému dodavateli raději zapátrejte na internetu, kde si můžete přečíst celou řadu recenzí, případně se zeptejte na názory svých známých a rodiny.

Co si ohlídat, pokud jste se rozhodli pro změnu

Ze všeho nejdůležitější je samozřejmě dodržet veškeré stanovené termíny. V případě, že se odstoupení chystáte zaslat poštou, udělejte to raději s dostatečným předstihem, nejlépe 3-5 dní před posledním možným termínem. Osobně lze odstoupení odnést na jakoukoli pobočku dodavatele nejpozději v den uplynutí lhůty pro odstoupení, v tomto případě v pondělí 21. 5. 2018. Druhým termínem, který si musíte ohlídat, je datum ukončení smlouvy. Ideálně jej volte tak, aby váš stávající i nový dodavatel měli dostatek času na vyřízení veškerých formalit spojených se změnou (cca. 20 dní) a nemohlo se stát, že byste spadli do černého odběru. 

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu

  • Když se pro odstoupení rozhodnete 5. dubna, ukončení požadujte k 30. dubnu. Energie od nového dodavatele začněte odebírat 1. května. Ale v případě, že odstoupení budete odesílat až někdy v půlce měsíce, řekněme tomu 15. dubna, jako termín ukončení smlouvy uveďte až pozdější možné datum, tedy 31. května, do konce dubna byste změnu totiž pravděpodobně nestihli. Termín zahájení dodávek nového dodavatele pak bude 1. června. 

Se změnou vám rádi zdarma pomůžeme  

Zalíbila se vám nabídka některého z konkurentů a hodláte se s ČEZem rozloučit? Rádi vám podáme pomocnou ruku. Stačí, když v kalkulačce u vybraného produktu kliknete na tlačítko „Nezávazně objednat“, co nevidět se vám ozve jeden z našich energetických specialistů, vysvětlí vám celý proces změny, zodpoví všechny vaše dotazy a vše s vámi do detailu naplánuje. A samozřejmě vám také pomůže s veškerým papírováním.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé