Vyzkoušeli jsme za vás: Chytré aplikace na správu financí

 

Přemýšlíte nad tím, jak mít své peníze pod kontrolou? Jednou z možností je zapisovat si svou útratu do speciálních aplikací chytrých telefonů. Vyzkoušeli jsme pro vás dvě. Co na to říkáme?

Chytré aplikace pro správu financí 

Někdy peníze utíkají ani nevíme kam. Také se vám občas stane, že před výplatou žmouláte v ruce poslední stokorunu? Podle průzkumu UniCredit Bank nejste sami. S financemi vyjde tak akorát asi 50 % českých domácností. Podle odborníků ale přitom stačí jen dobrý finanční plán a rázem se těmto nepříjemnostem vyhnete.

Zádrhel totiž přichází často proto, že lidé nemají dostatečný přehled o příjmech a výdajích. Podrobný domácí rozpočet si dělá málokdo, a tak nemáme tušení, kolik přibližně utratíme za jídlo, oblečení či zábavu. A přitom sledování výdajů se projeví prý už po měsíci. Zjistíte totiž, že místa, kde by se dalo bezbolestně ušetřit, existují.

ODBORNÍK ODPOVÍDÁ: Proč si vést rodinný rozpočet?

„Díky dlouhodobému vedení rodinného rozpočtu vím, kolik peněz zhruba měsíčně ušetřím i utratím a na kterých položkách, což mi dává jasný přehled o tom, s kolika prostředky mohu volně disponovat po uhrazení výdajů na bydlení či odložení přesně stanovených částek na svůj spořicí účet. A navíc hned vím, kde mám prostor pro úsporu v případě potřeby. Do budoucna mám navíc jasnou představu o tom, jakou měsíční splátku (např. hypotéky) budu schopna bez problému unést.“

Pavla Rýznarová, finanční specialistka

Abyste věděli, jak na tom jste, nepotřebujete finančního specialistu. Zvládnete to i sami. K zaznamenání vašich příjmů a výdajů můžete využít Excel tabulku nebo starou dobrou tužku a papír. My jsme šli s dobou a vyzkoušeli jsme chytré aplikace do telefonů. Vyzkoušeli jsme pro vás dvě z nich.

Wallet - Finance a rozpočet

 

Wallet - Finance a rozpočet

  • Aplikace pro mobilní telefony s Androidem
  • Velikost: 5,2 MB
  • Hodnocení uživatelů: 4,5* z 5
  • Zdarma
 

Bezplatná mobilní aplikace Wallet je plnohodnotný správce osobních financí. Pomůže vám udržovat rodinný rozpočet pod kontrolou a mít přehled o tom, za co a kolik utrácíte. Můžete si jednoduše zaznamenávat i to, jakým způsobem platíte a do jaké kategorie (potraviny, zábava, oblečení, …) nákupy patří. Aplikace navíc umožňuje velmi jednoduché vyhledávání konkrétní útraty a navíc i snadné sdílení se členy rodiny.

Díky grafům vidíte vývoj svých útrat i celkovou bilanci v hotovosti, na běžných účtech či případně na kreditních kartách. Do aplikace si můžete velmi jednoduše také přidávat záruční listy, můžete si vyfotit a uschovat účtenky či dokonce vytvářet nákupní seznamy.

Chytré aplikace na správu financí | Ušetřeno.czZdroj: play.google.com 

Protože se všechna data ukládají na server, máte k nim přístup i ze svého počítače. A pokud byste rádi měli záznamy i v papírové podobě, můžete si výstupy třeba 1× měsíčně exportovat do počítače a následně vytisknout.

Co na to říkáme my?

Aplikace Wallet už na první pohled vypadá velmi sympaticky. Z náhledů na nás působila intuitivně, jasně a přehledně. A skutečnost se od našich představ příliš nelišila. Uživateli sice malou chvíli potrvá, než se zcela zorientuje, ale stačí pár útrat a pochopí jak na to. Velmi oceňujeme vzhled aplikace, který vás podněcuje k tomu, abyste ji skutečně využívali. Jednoduše se na ni pěkně dívá. Ikony jsou výrazné a hodně pomáhají v okamžitém třídění. Stejně tak i na graf je líbivý a pochopitelný.

Snad největší výhodou je přehlednost. Hned víte, kolik a za co jste utratili. Za nás je Wallet dobrou volbou, a pokud chcete začít spravovat své finance chytrou formou, vyzkoušejte ji. Je zcela zdarma a bude se vám líbit.

Správce výdajů Expense Manager

 

Správce výdajů Expense Manager

  • Aplikace pro mobilní telefony s Androidem
  • Velikost: 11 MB
  • Hodnocení uživatelů: 4,3* z 5
  • Zdarma
 

Další oblíbenou českou chytrou aplikací je Správce výdajů Expense Manager, který funguje na tomtéž principu. Aplikace spravuje vaše finance na bankovním účtu, kreditní kartě i ty, které máte v hotovosti. Sleduje aktuální stav vašich příjmů a výdajů a přesně zobrazuje, kolik za co utratíte. Jednotlivé útraty pak můžete rozdělit podle kategorie, místa či osoby.

I tato aplikace disponuje interaktivními grafy, které ulehčují přehlednost. Ušetřit čas a pomoci mít dokonalý přehled pomůže více než stovka kategorií, možnost mít více účtů a využívat více měn s aktualizovanými kurzy. Tak jako u Wallet můžete přikládat fotografie, dokumenty či hlasové záznamy.

Zdroj: play.google.com 

Výhodou této aplikace bezesporu je, že si můžete data zálohovat na SD kartu či synchronizovat s online aplikací na internetu. A abyste měli jistotu opravdového soukromí, můžete si ji i zaheslovat.

Co na to říkáme my?

Další chytrá aplikace v češtině, která se těší velké oblibě. Nás bohužel příliš nezaujala. Přestože nabízí celou řadu zajímavých funkcí, ve srovnání s Wallet je méně přehledná. Než jsme se zorientovali, kam vložit útratu a jak správně nastavit veškeré podrobnosti ohledně platby, zabralo to chvíli času. Na jednom místě je mnoho informací a vy prostě nevíte kam kliknout. Aplikace z našeho pohledu není tak intuitivní jako Wallet, ale možná se na ni dá časem zvyknout - soudě z vysokého hodnocení a nadšených komentářů uživatelů.

Slabší stránku vidíme i ve vzhledu aplikace. V dnešní době je to krok trochu nazpět. Přestože si možná říkáte, že na tom přece nezáleží, opak je pravdou. Aplikací, které využíváme dennodenně, totiž z našeho pohledu musí být alespoň trochu líbivé a jednoduše ovladatelné. A to u této trochu postrádáme.

Zapisovat, nebo nezapisovat?

Možná si říkáte, že je to sice dobrý nápad, ale zapisovat by vás asi nebavilo. Ano, svým způsobem je to trochu svazující. Když si ale najdete jednoduchou aplikaci, která vám bude vyhovovat, otravovat vás to nebude. Zabere to totiž skutečně jen minutu vašeho času. A je rozhodně zajímavé zjistit, kolik člověk vlastně utrácí. Vyzkoušejte to třeba na měsíc, za to nic nedáte.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png