Archiv článků

 

Sheldonův koutek 2. díl: Mince a bankovky v českých zemích

Zajímavost 01.04.2018, Kategorie: Spoření, Autor: Denisa Coufalová

Sheldonův koutek 2. díl: Mince a bankovky v českých zemích

Zatímco v minulém díle jsme se zabývali energetikou, konkrétně elektřinou a bleskovým výbojem, dnes zabrousíme na pole financí. Vrátíme se do roku 955, kdy Zemím Koruny České vládl Boleslav I. Ukrutný, který je známý nejen jako bratrovrah a posléze velmi schopný panovník, jenž zvítězil nad Maďary u Augšpurku, a osvobodil tak Moravu, ale podle numismatiků také zahájil v roce 955 ražbu prvních českých mincí, takzvaných denárů. Povíme si něco o brakteátech, pražských groších, dukátech i dalších historických platidlech a naši exkurzi ukončíme zavedením mincí a bankovek v podobě, jakou známe dnes. Číst více »

 

ANALÝZA: Jakými způsoby lze spořit?

Analýza 05.10.2017, Kategorie: Spoření, Autor: Denisa Coufalová

ANALÝZA: Jakými způsoby lze spořit?

Slamník, spořicí účet, stavební spoření, investiční životní pojištění, možností, jak zhodnotit své peníze, je nespočet. Nabízí různě vysoké zúročení, představují obrovské či naprosto minimální riziko. Kam tedy uložit své finance, aby se to opravdu vyplatilo? Na tuto otázku neexistuje pouze jedna správná odpověď. Každému může vyhovovat něco jiného. Abychom vám rozhodnutí ulehčili, dali jsme dohromady všechny aktuálně nabízené finanční produkty, popsali, jak fungují, jejich výhody/nevýhody, a zeptali se na názor finančních specialistů.  Číst více »

 

Jak učit děti finanční gramotnosti?

Článek 21.07.2017, Kategorie: Spoření, Autor: Denisa Coufalová

Jak učit děti finanční gramotnosti?

Tvrdíme, že chceme pro své děti to nejlepší. Snažíme se, aby měly úžasné dětství, na které budou rády vzpomínat, a aby mohly studovat školu, kterou si vyberou. Vychováváme je tak, aby se o sebe uměly postarat, když jim nebudeme nablízku. A přejeme si, aby dosáhly všeho, o čem sní. Ať je to cokoliv. Neexistuje na to návod. Být dobrým rodičem nás nikdo předem nenaučí. Je to jen a jen na nás, co našim ratolestem předáme. Tou nejlepší výbavou do života by však měla být především schopnost se v něm uplatnit. A k tomu patří i umění hospodařit s penězi. Zeptali jsme se proto jedné z maminek, jak k tomuto nelehkému úkolu doma přistupují.   Číst více »

 

Že je vkladní knížka mrtvé retro? Chyba! Sjednat si ji můžete i dnes

Článek 22.02.2017, Kategorie: Spoření, Autor: Barbora Majerová

Že je vkladní knížka mrtvé retro? Chyba! Sjednat si ji můžete i dnes

Nostalgická vzpomínka, nebo stále existující finanční produkt? Ano, na mysli máme vkladní knížku, která v době před rozmachem moderních technologií a nástupem internetu, suplovala nejen bankovní a spořicí účty. Přestože si na ni mnozí příslušníci mladších generací vzpomenou jen velmi matně, mohou si ji zájemci sjednat dokonce i v roce 2017. Pojďte se s námi podívat, jak tento produkt funguje, co může současným klientům nabídnout, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, pro koho se hodí a co ho na trhu vystřídalo. Číst více »

 

Češi příliš nemyslí na zadní vrátka, pětina by s úsporami vydržela jen měsíc

Průzkum 09.11.2016, Kategorie: Spoření, Autor: Barbora Majerová

Češi příliš nemyslí na zadní vrátka, pětina by s úsporami vydržela jen měsíc

Ačkoliv v Česku na poli finanční gramotnosti dlouhodobě probíhá osvěta, ukazuje se, že lidí, kteří nejsou připraveni na nenadálý výpadek příjmů, příliš neubývá. Tato situace se sice pomalu zlepšuje, ale odborníci přesto upozorňují na to, že se mnozí Češi v oblasti osobních či rodinných financí chovají nebezpečně lehkovážně. Co říkají čísla? Číst více »