Archiv článků

 

Vrátí se drahé kovy do našich peněženek?

Článek 08.01.2019, Kategorie: Spoření, Autor: Michaela Šámalová

Vrátí se drahé kovy do našich peněženek?

Patří zlato, stříbro a další drahé kovy jen do malých zdobených krabiček a na prsty či krky krásných slečen a dam? Nebo je lepší ho ve formě těžkých cihel zakopat na zahradě? Světoví ekonomové a investoři se již dlouhá léta nedokážou shodnout, zda stojí cinkot lesklých mincí za hřích. Dnes se navíc objevují na internetu takzvaná „spoření do zlata“ lákající klienty na fyzické, hmatatelné a blyštící se odměny na konci dlouhého tunelu pravidelného střádání. Rádi byste si také jednou potěžkali žlutý nebo stříbrný kvádříček? Číst více »

 

Peněžní výzvy 1. díl: 52týdenní výzva

Návod 27.11.2018, Kategorie: Spoření, Autor: Michaela Šámalová

Peněžní výzvy 1. díl: 52týdenní výzva

Chtěli byste si ušetřit na dovolenou nebo nový telefon, ale z výplaty vám sotva zbyde na jídlo? Nejlepším trikem ke spoření je návyk. Ne nadarmo se totiž říká, že zvyk je železná košile. Stačí opakovat činnost v pravidelných intervalech a za okamžik se přistihnete, jak ji vlastně vykonáváte automaticky. Podobným způsobem se dá přistupovat i k šetření. V našem seriálu se budeme věnovat různým inspirativním i konzervativním výzvám, kde je hlavním cílem něco uspořit. Číst více »

 

Sheldonův koutek 2. díl: Mince a bankovky v českých zemích

Zajímavost 01.04.2018, Kategorie: Spoření, Autor: Denisa Coufalová

Sheldonův koutek 2. díl: Mince a bankovky v českých zemích

Zatímco v minulém díle jsme se zabývali energetikou, konkrétně elektřinou a bleskovým výbojem, dnes zabrousíme na pole financí. Vrátíme se do roku 955, kdy Zemím Koruny České vládl Boleslav I. Ukrutný, který je známý nejen jako bratrovrah a posléze velmi schopný panovník, jenž zvítězil nad Maďary u Augšpurku, a osvobodil tak Moravu, ale podle numismatiků také zahájil v roce 955 ražbu prvních českých mincí, takzvaných denárů. Povíme si něco o brakteátech, pražských groších, dukátech i dalších historických platidlech a naši exkurzi ukončíme zavedením mincí a bankovek v podobě, jakou známe dnes. Číst více »

 

ANALÝZA: Jakými způsoby lze spořit?

Analýza 05.10.2017, Kategorie: Spoření, Autor: Denisa Coufalová

ANALÝZA: Jakými způsoby lze spořit?

Slamník, spořicí účet, stavební spoření, investiční životní pojištění, možností, jak zhodnotit své peníze, je nespočet. Nabízí různě vysoké zúročení, představují obrovské či naprosto minimální riziko. Kam tedy uložit své finance, aby se to opravdu vyplatilo? Na tuto otázku neexistuje pouze jedna správná odpověď. Každému může vyhovovat něco jiného. Abychom vám rozhodnutí ulehčili, dali jsme dohromady všechny aktuálně nabízené finanční produkty, popsali, jak fungují, jejich výhody/nevýhody, a zeptali se na názor finančních specialistů.  Číst více »

 

Jak učit děti finanční gramotnosti?

Článek 21.07.2017, Kategorie: Spoření, Autor: Denisa Coufalová

Jak učit děti finanční gramotnosti?

Tvrdíme, že chceme pro své děti to nejlepší. Snažíme se, aby měly úžasné dětství, na které budou rády vzpomínat, a aby mohly studovat školu, kterou si vyberou. Vychováváme je tak, aby se o sebe uměly postarat, když jim nebudeme nablízku. A přejeme si, aby dosáhly všeho, o čem sní. Ať je to cokoliv. Neexistuje na to návod. Být dobrým rodičem nás nikdo předem nenaučí. Je to jen a jen na nás, co našim ratolestem předáme. Tou nejlepší výbavou do života by však měla být především schopnost se v něm uplatnit. A k tomu patří i umění hospodařit s penězi. Zeptali jsme se proto jedné z maminek, jak k tomuto nelehkému úkolu doma přistupují.   Číst více »