Kreditní karta: co to vlastně je?

 

Ne každá plastová kartička je kreditní karta. Přestože vypadají na první pohled stejně, mezi kreditní kartou a běžnou platební kartou je obrovský rozdíl.

zenaskartou 

Spousta lidí nemá jasno v tom, čím se od sebe liší debetní (běžná platební) karta a kreditní karta. Obě totiž vypadají stejně a označení kreditní karta nebo "kreditka" se běžně používá i pro běžné platební karty. Rozdíl mezi kartami je ale zásadní. Platební karta se obvykle vydává ke každému účtu v bance a funguje vlastně jako takový prostředník mezi klientem a penězi na jeho účtu. Zatímco kreditní karta je na běžném bankovním účtu nezávislá a jejím používáním si od banky peníze půjčujete a splácíte až později.

Jak funguje kreditní karta

S kreditní kartou se platí úplně stejně jako s kartou debetní (platební). Rozdíl je v tom, že peníze, které kreditní kartou platíte, nejsou v danou chvíli Vaše, ale půjčujete si je od banky případně jiné instituce, která kreditní karty nabízí. S kreditní kartou tak můžete platit i ve chvíli, kdy na svém účtu nemáte ani korunu. Půjčené peníze ale samozřejmě musíte vrátit. Pokud se Vám dluh podaří zaplatit v takzvaném bezúročném období (obvykle od 40 do 70 dnů), neplatíte nic víc, než kolik jste si půjčili. Když se Vám to ale nepodaří, začne se k půjčeným penězům přičítat úrok a ten bývá u kreditních karet poměrně vysoký, klidně i přes dvacet procent ročně.

"Spousta lidí se kreditních karet bojí. Je to přitom úplně zbytečné. Pokud si dokážete pohlídat bezúročné období, půjčujete si peníze vlastně úplně zadarmo. To žádný jiný úvěr ani půjčka nenabízí."

- Jan Horák, bankovní poradce
Sjednejte si kreditní kartu onlineSjednat kreditní kartu

Bonusy za používání kreditní karty

 

Výhody kreditní karty

  • máte neustále dostupnou finanční rezervu
  • během bezúročného období neplatíte žádné úroky
  • nepotřebujete účet v bance
  • kartou můžete platit i v zahraničí, navíc s výhodnějšími kurzy než při směně hotovosti.
  • celá řada různých doplňků a bonusů
 

Banky a finanční společnosti, které vydávají kreditní karty, se snaží, aby karta přinesla svému majiteli co možná nejvíce výhod. U některých karet Vám banka za používání karty dokonce platí - obvykle 0,5 - 2 % z částky, kterou zaplatíte. Některé karty pro změnu za každou platbu přičítají letecké míle, za které si můžete kupovat letenky a s nimi spojené služby. Často také kreditní karty přinášejí slevy na nákup u celé řady obchodníků. Bonusy se pochopitelně liší a u každé karty jsou trochu jiné. Záleží jen na Vás, které jsou pro Vás přínosné a kterou kreditní kartu si zvolíte.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 154