10 tipů odborníka: Co musíte vědět o každé půjčce?

 

Ještě než se dotkne plnicí pero smlouvy, ověřte si, zda znáte všechno, co potřebujete. Třeba výši RPSN, možné sankce i samotného obchodníka.

Jak vybrat půjčku?Čtěte, než to podepíšete! 

Možná potřebujete půjčku. Peníze, které by vyplnily prázdné místo ve vašem rozpočtu a pomohly překlenout tíživou situaci, zaplatit pračku nebo porouchané auto. Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, postupujte obezřetně. Nevrhejte se po prvním úvěru, na který narazíte. Naopak pečlivě vybírejte a podepište teprve tu nejvýhodnější nabídku. Shrnuli jsme pro vás 10 bodů, které jsou podle bankovních specialistů ty nejdůležitější.

1.Poskytovatel půjčky

Půjčujte si pouze u bank či známých nebankovních společností. Díky tomu eliminujete riziko, že narazíte na podvodníka. Mezi ně patří nejčastěji malé a neznámé společnosti či fyzické osoby, které mnohdy nemají ani webové stránky či vlastní kancelář. A už na první pohled působí velmi neseriózně.

TIP

Tento článek by vás mohl zajímat

Přečtěte si 7 tipů, jak se vyhnout půjčkovému podvodu.

 

 

2. Úrok

Základ všeho. Podle úroku rychle na první pohled poznáte, jak si na tom půjčka stojí v porovnání s konkurencí. Je to většinou první hodnota, která nás zajímá. A platí, že čím menší – tím lepší.

7 % p.a. × 1,5 % p.d. - Jak se vyznat ve zkratkách?

  • p.a. – per annum: úrok je stanoven ročně
  • p.s. – per semestre: úrok je stanoven čtvrtletně
  • p.m. – per mensem: úrok je stanoven měsíčně
  • p.d. – per diem: úrok je stanoven denně

3. RPSN

Ještě důležitější než úrok je RPSN – roční procentní sazba nákladů. Ta ukazuje, kolik skutečně zaplatíme za půjčku. Kromě úroků v sobě zahrnuje i různé poplatky, o kterých vám poskytovatel někdy zapomene říct.

TIP

Tip odborníka

Může se stát, že úrok bude velmi nízký. Než se začnete radovat z výhodné nabídky, nahlédněte i na RPSN. Možná vás překvapí, jak moc se tato dvě čísla od sebe liší.

 

 

4. Obchodní smlouva

Co neznám, to nepodepíšu. Tak zní zlaté pravidlo při půjčování. Důkladně si přečtěte, co si na vás věřitel připravil. Mělo by to sedět s tím, co vám slíbil. Přijde vám nějaká částka vysoká nebo se vám zdá některá věta nesrozumitelná? Druhá strana vám jistě ráda vysvětlí, co znamená.

5. Obchodní podmínky

Smlouva není to jediné, na co byste se měli zaměřit. Možná ještě důležitější jsou obchodní podmínky, které skrývají veškeré informace o půjčce a poskytovateli. Najdete v nich třeba to, co se stane, když se zdržíte s platbou, nebo kolik zaplatíte za předčasné splacení.

Lupu do ruky a jdeme luštit

To, co je napsáno sotva čitelným písmem, moc hezké asi nebude. Třeba rozhodčí doložka je varovným signálem, proč na půjčku zapomenout. Jedná se o speciální ustanovení, které říká, že pokud mezi vámi a věřitelem vznikne nějaký spor, bude ho řešit osoba rozhodce a nikoliv soud. A to znamená, že téměř s jistotou spor prohrajete, i když budete v právu.

6. Poplatky a sankce

Jak už víte, půjčku mohou prodražit různé poplatky. Třeba za uzavření smlouvy, vedení účtu či převod peněz. Zkuste najít takovou společnost, která má tyto služby zdarma. Existují. A u té příležitosti se zajímejte o sankce – třeba za zaslání upomínky. Ano, i za to si někdo účtuje stovky korun.

TIP

Ptejte se po ceníku

Většina bank a nebankovních společností má k dispozici i přehledný ceník. Zažádejte o něj.

 

 

7. Možnost splacení předem

Nikdy nevíte, jestli v budoucnu neobdržíte větší obnos peněz, díky němuž byste mohli uhradit zbylou část půjčky. Proto se pro jistotu zajímejte i o to, jaké jsou podmínky předčasného splacení a na kolik by vás to případně vyšlo. Ne vždy je to bez poplatků.

8. Výše splátky a délka splácení

Než stvrdíte smlouvu svým podpisem, ještě jednou se zamyslete, zda výše půjčky i doba splácení vám skutečně vyhovují. Jelikož máme většinou možnost si tyto položky určit sami, uvažujte racionálně. Pokud máte nižší příjem, splácejte raději delší dobu po menších částkách. Máte tak jistotu, že na úhradu splátky budete mít vždy dostatek peněz.

9. Podmínky získání půjčky

Půjčíme všem, slibují nebankovní společnosti. Přesto se raději informujte, jestli se hodí i pro vás. Někomu by mohlo vadit přísné nahlížení do registrů dlužníků, jiným zase povinný trvalý pobyt v České republice. Co vy, splňujete všechny podmínky?

Bez podmínek – bez problémů?

Existují společnosti, které půjčí bez jakýchkoliv podmínek. Většinou ale nabízí dražší půjčky než banky či ověřené nebankovní společnosti. Pokud nemusíte, nepůjčujte si od nich.  

10. Srovnání s konkurencí

Jak poznat, že vybraná půjčka je ta nejvýhodnější? Prostě si ji srovnejte s ostatními. Snadno a rychle.
2 minuty postačí. Přesvědčte se sami:

Je moje půjčka opravdu ta nejvýhodnější?Srovnat s ostatními
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 50