Co sledovat při výběru kreditní karty

 

Nabídka kreditních karet je opravdu velmi široká a vybrat si z ní nemusí být zrovna jednoduché. Čemu všemu je při výběru karty vhodné věnovat pozornost?

Kreditní limit

Kreditní limit je částka, kterou máte na kartě neustále k dispozici a můžete je kdykoli libovolně čerpat. Výše kreditního limitu je tedy jeden z nejdůležitějších parametrů kreditní karty. U běžně nabízených kreditních karet se výše tohoto limitu pohybuje od jednotek tisíc až třeba k půl milionu korun. Některé karty mají kreditní limit dokonce ještě vyšší. Kreditní limit se mimo jiné odvíjí od Vašeho měsíčního příjmu.

Poplatky

Podobně jako u jiných typů úvěrů a půjček se i u kreditních karet obvykle setkáte s nějakými poplatky. Vydání kreditní karty bývá většinou zdarma. Poplatkům za vedení karty se ale vyhnete jen výjimečně. Banky a finanční instituce si za vedení karty obvykle účtují od několika set korun až do několika tisíc korun ročně. U některých karet je ale možné se poplatkům vyhnout, pokud za dané období provedete určitý počet plateb, případně Vaše platby v součtu přesáhnou určitou částku.

Bezúročné období

Délka bezúročného období je jeden z nejdůležitějších parametrů, které je potřeba při výběru karty zohlednit. Jedná se o dobu od platby, po kterou Vám nejsou účtovány úroky a Vy můžete svůj úvěr splatit, aniž byste něco přeplatili. Tato doba je obvykle v rozmezí jednoho až dvou měsíců, nejčastěji cca 55 dnů. V případě, že stihnete splatit celý úvěr vždy před uplynutím bezúročného období, peníze jsou Vám půjčovány zcela zdarma.

Bonusy

Ke většině karet dostanete různé bonusy a doplňkové služby. Ty se navzájem dost liší, a proto je dobré vybírat kreditní kartu s ohledem na to, které bonusy vyhovují zrovna Vám nebo které naopak nevyužijete. Nejčastějším bonusem bývá vrácení určité částky z každé uskutečněné platby. U některých karet tak po zaplacení obratem dostanete obvykle 1 - 2 % ze zaplacené částky. Banka Vám tak vlastně platí za používání karty. Mezi další bonusy patří různé slevy ve vybraných obchodech, restauracích nebo třeba u leteckých společností.

Výběry z bankomatu

Kreditní karta je určena primárně k placení za zboží nebo služby. Výběr hotovosti z bankomatu je samozřejmě také možný. Bývá ale obvykle výrazně dražší než u klasické platební (debetní) karty a některé společnosti jej navíc nepočítají do bezúročného období a úročí jej okamžitě. Nejlevnější výběr hotovosti bývá u kreditních karet vydaných bankou za předpokladu, že vybíráte u bankomatů této banky. U některých karet stojí výběr z bankomatu někdy i více než 100 Kč.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4