Jaké daňové změny v roce 2015 zatřesou vaší peněženkou?

 

Daňové změny pro rok 2015 potěší především rodiny s dětmi, pracující důchodce, ale i knihomoly nebo časté návštěvníky lékáren. Novinky se týkají také živnostníků, kteří používají výdajové paušály, nebo lidí, kteří si sjednali životní pojištění. Zjistěte, jestli díky daňovým změnám v příštím roce ušetříte.

eurové bankovkySupehrubá mzda zůstává i do pro rok 2015. Její zrušení se plánuje až na rok 2016. 

Daň z příjmu v roce 2015 sice nedostane nový kabát, ale stávající koalice se rozhodla ustřihnout několik starých knoflíků a přišít zbrusu nové. Podívejte se, jestli se v "daňovém kabátě" pro příští rok více zahřejete díky silnějším „finančním vycpávkám“ nebo vám naopak budou utíkat peníze děravou kapsou.

TIP

Nevíte, jak ulehčit napjatému rodinnému rozpočtu?

  • Zkuste si najít levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu. Celkovou úsporu si můžete snadno spočítat v našich kalkulačkách cen jednotlivých dodavatelů.
  • Pokud vás tíží mnoho půjček, můžete snížit vaše měsíční splátky konsolidací.
  • Neplaťte na bankovních poplatcích víc, než musíte, a najděte si výhodný běžný účet. Ceny zjistíte z našeho srovnání.
 

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi

Teplejší bundy anebo cokoli jiného si za peníze ušetřené na daních budou moci pořídit v novém roce rodiny s dětmi. Nejedna daňová změna pro rok 2015 jim totiž pomůže nahromadit více zdrojů v rodinném rozpočtu. První novinka uleví domácnostem, které vychovávají více ratolestí, slovy politiků více budoucích daňových poplatníků. Daňová sleva na první dítě zůstává nezměněná na 1 117 korunách měsíčně, ale zvyšuje se u druhého dítěte o 200 Kč na 1 317 korun. U třetího a dalšího potomka potom stoupá sleva na 1 147 Kč za měsíc.

Kolik činí daňová sleva (případně daňový bonus) na dítě za rok 2015?
  • 13 404 Kč na první dítě
  • 15 804 Kč na druhé dítě
  • 17 004 Kč na třetí a další dítě

Daňovou slevu si bude moct uplatnit vždy jeden z rodičů za předpokladu, že s dítětem žijí ve společné domácnosti. Pokud rodiče dostávají nízký plat, a proto platí i nízké daně, daňová sleva se mění na daňový bonus. To znamená, že stát rodinám doplácí částku, pokud při výpočtu daňové slevy dosahují záporných hodnot. Horní hranice daňového bonusu je zastropována na 60 300 Kč za rok. Na získání daňového bonusu se mohou ale těšit jen lidé, kteří si za rok vydělali aspoň 48 tisíc.

Posíláte dítě do školky? V r. 2015 můžete získat až 9 200 Kč

Od roku 2015 se zavádí i úplně nová daňová sleva pro rodiny s dětmi. Pokud rodiče posílají dítě do mateřské školky nebo jiného zařízení pro péči o děti předškolního věku, mohou si odečíst z daní skutečně vynaložené náklady na toto zařízení. Maximálně však půjde snížit daňovou povinnost „slevou na školky“ o částku stanovenou výší minimální mzdy.

Daňové změny 2015 pro důchodce: Sleva na poplatníka je zpátky

Ústavní soud se po zrušení slevy na poplatníka pro rok 2014 minulou vládou postavil na stranu rozhořčených pracujících důchodců. Od roku 2015 proto bude opět možné uplatňovat tuto slevu, která činí 24 840 Kč za rok, pokud senior pobírá důchod a zároveň pracuje. Daň z příjmu ve výši 15 % ale nemine důchodce, kteří pobírají extrémně vysoké důchody, a nově i důchodce, kteří si vydělají za rok více než 840 tisíc korun.

Co zlevní kvůli nižší DPH?

Rodiny s dětmi i důchodci se budou moci radovat také ze zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty ve výši 10 % na léky, knihy a dětskou výživu. V roce 2014 je prodej těchto výrobků zatížen 15% DPH.

O kolik se skutečně zlevní léčiva, knihy a kojenecká výživa v příštím roce, ale poznáme, až obchodníci změní cenovky v obchodech. Prodejci totiž nemusí snížit ceny tak, aby to odpovídalo poklesu DPH, ale nižší daně využít jako své vlastní zisky. Z původního návrhu změny DPH nakonec vypadly dětské pleny, takže těm i v roce 2015 zůstane základní sazba DPH ve výši 21 %.

Nové stropy pro výdajové paušály u živnostníků

K výraznému osekávání výdajových paušálů, které využívají živnostníci, aby nemuseli vést účetnictví svých skutečných nákladů, nakonec nedošlo. Paušály se ale nevyhnuly aspoň menším kosmetickým úpravám. U paušálů ve výši 60 % a 80 % se zavádí omezení, které už platí u 30% a 40% výdajového paušálu. Strop pro 80% paušál bude nově stanoven na 1,6 milionu Kč, a u 60% paušálu bude maximální hranice činit 1,2 milionu Kč. Limit u 30% a 40 % výdajového paušálu zůstává na 600 a 800 tisíc Kč.

Platba životního pojištění ztratí některé daňové výhody

Aktuálně je možné snížit základ daně zaplacením příspěvků na životní pojištění až 12 tisíc za rok. V příštím roce ale dojde k omezení daňových odečtů u investičního životního pojištění. Od roku 2015 však bude povoleno snížení základu daně jen o část určenou ke krytí pojistných rizik. To znamená, že platbou životního pojištění, která patří do investiční složky, již nebude možné snížit daňový základ.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3