Dárky až po Vánocích: Chytrý tah, nebo taškařice skřítka neposedy?

 

Po roce je to tu zas. Obchodní domy nahodily patřičně kýčovitou sváteční výzdobu. Všude se to jen hemží barevnými světýlky a třpytivými řetězy. Křivolakými ulicemi měst se line vůně čerstvých trdelníků, pečených kaštanů, svařeného vína a medoviny. A rušná náměstí, kde je obvykle slyšet jen klapání spěchajících bot o kočičí hlavy, štěbetání turistů a hlučné cvakání závěrek drahých fotoaparátů, se rozezněla zvonivými melodiemi tradičních koled. Nastalo období Vánoc. Spolu s ním ale také nákupní fanatismus zapříčiněný obrovskou komerční masírkou postavenou na reklamách hojně pracujících s nepříliš vkusnou ježíškologií. Jak se tomu letos vyhnout a navíc ušetřit?

vánoční dárky 

vánoční stromeček ikona Také už se vám stalo, že jste dárky před všemi zvědavci tak dobře schovali, že jste některé našli až na Velikonoce? Naše babička to měla prakticky jako každoroční rutinu. Říkávala, že je to taškařice zlotřilých skřítků. Ti jí pravidelně schovávali i brýle, bačkory a naběračky ze šuplíku v kuchyni. Zásadně vždycky, když je potřebovala. Díky tomu jsme polovinu dárků dostali až dlouho po Štědrém dnu, kdy je po jednom ze svých generálních úklidů v tajné skrýši objevila poté, co už na ně dočista zapomněla. Ale nikdo si nestěžoval.  

Vánoce v lednu? Proč ne

Dávat si dárky až po Vánocích, je vlastně docela chytrý tah. A to jak pro klaustrofobiky, kterým představa, že se budou muset tlačit s davem nakupujících lidí v obchodním centru jako sardinky v plechovce, navozuje mrákoty, tak i pro obyčejné smrtelníky. Ti díky tomu ušetří hodiny strávené ve frontách a také značné množství peněz, neboť hned po svátcích vypuknou výprodeje a cena většiny zboží půjde dolů.

vánoční dárek ikona TIP: Vsaďte letos na nakupování po svátcích i vy. Dohodněte se svými blízkými, že si zabalíte jen nějakou drobnost, abyste se neochudili o ten slavnostní moment u vánočního stromečku tím, že ho rozmělníte v čase.

 

Jak se z Vánoc nezbláznit?

1. Nestresujte se

2. Naplánujte si výdaje dopředu

3. Náklady si rozložte

4. Nenakupujte nesmysly

5. Nepůjčujte si

 

Je pro vás něco takového naprosto nemyslitelné, ale zrovna neoplýváte příliš velkým finančním obnosem, abyste si oslavu svátků v honosném stylu mohli dovolit? Ani nemáte jako mazlíčka osla, který slyší na zázračná slůvka: „Otřes se?“ V tom případě pro vás máme 5 užitečných tipů, jak ustát letošní Vánoce se ctí bez toho, že byste v lednu litovali. Asi nejdůležitější z nich je, nevrhnout se pod vlivem emocí do nepromyšlených a nepříliš výhodných půjček, u nichž se ani dobře neseznámíte s podmínkami. 

Takové půjčky většinou vyřídíte velmi rychle a bez velkých zádrhelů, což vám dodá na pocitu, jak dobře jste pořídili, ale ve výsledku pak přeplatíte kvůli nevýhodným podmínkám klidně 50 % a více. Ukvapené sjednání úvěru kvůli nákupu nesmyslně drahých dárků, když by ve většině případů obdarovaným udělala radost i nějaká drobnost, hlavně, že jste si vzpomněli, pak s sebou přináší zbytečné zadlužení i na několik let. 

rodina oslavuje vánoce 

Jak získat finanční rezervu bez půjčky? 

Existují nejméně dvě věci, které vám bez nutnosti odříkání kouzelnické formule a mávání hůlkou vyrobenou z jediného existujícího pera bájného fénixe, umožní nakupovat teď, ale platit až později a to bezúročně – kreditní karta a nejrůznější internetové aplikace jako například PlnáPeněženkaTwisto.

vánoční dárek ikona Aplikace Twisto je na trhu už nějaký ten pátek a funguje na podobném principu jako kreditní karta. Možnost odložení platby až na 45 dní však můžete využít jen při nákupu zboží na parnerských e-shopech. Těch je ovšem nespočet. 

vánoční ozdoba ikona Kreditku asi nemusíme dlouze představovat. Kouzelnou kartičku, která vás nejen dokáže vytáhnout ze šlamastyky, když zrovna nemáte na vánoční dárky, ale zároveň také slouží jako vstupenka do úžasného světa výhod a slev, vlastní už průměrně každý druhý. Ne všichni s ní ale záchazejí správně. Proto, pokud jste kreditní kartu nikdy nepoužívali, doporučujeme přečíst si raději, ještě než se necháte strhnout do víru nakupování, přehledný návod. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením. 

Zpomalte a užijte si ten moment

Lidé jsou z Vánoc často ve stresu, jen aby pak 27. prosince zjistili, že díky honu za dokonalými svátky právě prožili několik nejhorších dnů v roce. Ale kde je psáno, že to tak má být? Ve spíži nemusíte mít 20 druhů cukroví a lednice nemusí praskat ve švech jídlem, jehož velkou část stejně na Tři krále vyhodíte, protože se to nestihlo sníst.  

Že Vánoce nemají jen plytký komerční charakter a jejich podstatou není, navzájem se obdarovávat přepychovými dary, se snažil lidem vysvětlit už Charles Dickens prostřednictvím knihy Vánoční koleda, ve které vypraví příběh obchodníka Ebenezera Skruže.

Ten začíná právě na Štědrý den, kdy se Ebenezerovi po 7 letech zjeví jeho zemřelý společník Jakub Marley, aby ho varoval, že pokud bude i nadále tak lakotný jako doposud, čeká ho strašlivý osud. V noci jej pak navštíví tři různí duchové (minulých Vánoc, letošních a budoucích). Poslední z nich ho dovede k jeho vlastnímu hrobu. V ten moment si Skruž veškeré své chyby uvědomí, začne prosit o milost a slibí, že se změní. A tak se i stane.  

úryvek z knihy ikona Úryvek z knihy: Tak Skruž splnil všechno, co slíbil, a ještě něco navíc. Byl malému Timíčkovi, který nezemřel, druhým otcem. Stal se z něj dobrý a šlechetný člověk. Některým lidem připadal jeho nynější život k smíchu, ale to mu bylo jedno. Zmoudřel a už věděl, že se nic na této zemi nestane, aby se tomu lidé ze začátku nesmáli. S duchy už neměl nic společného a vždycky dobře oslavil vánoční svátky tak, že lidé říkali, že to umí z celého města nejlíp. Kéž bychom to tak uměli všichni. Jak říká Timíček o Vánocích: „Bůh požehnej nám všem.“

Dickensovy Vánoce, tak jak je popsal, tolik odlišné od toho, jak je lidé skuteně prožívali, se staly předoobrazem toho, jaké by tyto svátky skutečně měly být – plné magických okamžiků strávených se svými nejbližšími. Literární dílo bylo vnímáno jako obžaloba industriálního kapitalismu v devatenáctém století a významně se podepsalo na navrácení svátečního veselí ve Velké Británii a Americe po období pochmurnosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8