Dlužíte na zdravotním pojištění? Dozvíte se to z SMS či e-mailu

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) upozorňuje drobné dlužníky na nezaplacené pojištění novým způsobem. Pošle jim SMS zprávu nebo e-mail. Po nedávné vlně podvodných výzev k zaplacení dluhů, která se šířila internetem, ale hrozí, že adresáti budou výzvy považovat za spam. Jak poznáte, že se nejedná o falešnou výzvu?

operační sálVZP chce od neplatičů získat 50 milionů za rok, které by jinak musela vymáhat. 

Největší česká zdravotní pojišťovna už testovala informování dlužníků prostřednictvím elektronické komunikace na začátku letošního roku. Výsledky pilotního projektu ukázaly, že tento nápad přinesl ovoce. Pojišťovna totiž oslovila celkem 9,5 dlužníků pojistného, kteří dohromady neuhradili částku 15 milionů. Díky upozornění získala VZP 3,6 milionu do své kasy, takže se jí ihned vrátila necelá čtvrtina dlužné částky. Pojišťovnu to navíc nic nestálo, protože pouze využila jednu funkci ze systému správy pohledávek.

Je to spam, nebo opravdový dluh?

Zástupci VZP spoléhají na to, že lidé se o novém způsobu upozornění na dluhy vůči pojišťovně doví z médií a nebudou si tak tyto výzvy plést s podvodnými zprávami k úhradě smyšlených dluhů, které v posledních měsících dostávali lidé v České republice do svých e-mailových schránek. Mnoho lidí ani netuší, že VZP něco dluží. Proto díky rychlému oznámení přes SMS či e-mail, mají dostatek času k uhrazení dluhu a nenarůstá jim zbytečně penále. Dříve obesílala VZP všechny dlužníky jednou za rok dopisem, takže dlužná částka spolu s úroky stoupala. 

Nespadněte do dluhové pasti. Zkuste konsolidaci půjček
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0