Blíží se konference ERÚ a s ní špatné zprávy

 

Raději si rozmyslete, kolik světýlek tento rok na stromeček pověsíte. Blíží se totiž konference ERÚ, kde se dozvíme, jak poskočí regulovaná složka ceny za elektřinu. Zdražování se netýká jen nás, ceny energií rostou napříč celou Evropou. Důvodem je navýšení ceny ropy, zemního plynu a černého uhlí, na kterých prozatím stojí výroba většiny naší elektřiny. Zdražení se tudíž nevyhneme. Panika ovšem zatím není na místě, ještě stále je čas zafixovat si ceny a ušetřit. Jak na to?

Cena elektřiny 

Zdražily emisní povolenky, v Číně kvůli životnímu prostředí omezili produkci černého uhlí a extrémní horko v létě způsobilo navýšení nákladů na chlazení. Na cenách elektřiny se podepsala i ekonomická expanze, kdy růst výroby znamenal větší spotřebu energie. Prostě a jednoduše se na Pražské energetické burze bude s největší pravděpodobností příští rok obchodovat s kurzem 55 eur (1 420 Kč) za MWh. Jedná se o více než poloviční meziroční nárůst a někteří se dokonce obávají, že bude překonána hranice 60 eur. Jak to skutečně bude s cenovou hladinou energií, se dozvíme na konci listopadu na každoroční konferenci ERÚ. Jedna věc je ovšem jasná, pokud se chtějí udržet na trhu, musí dodavatelé promítnout zdražování do svých cen.Cena elektřiny 2018 

(Graf znázorňující růst cen elektřiny a plynu za poslední tři roky. Zdroj: PXE - statistika za měsíc září 2018)

Výdaje domácností na elektřinu proto můžou v příštím roce poskočit v průměru o 10 %, u plynu o 7 %. Pro domácnosti, které netopí elektřinou to znamená přibližně o 500 Kč víc ročně. Ti, co elektřinou vytápí, budou muset „vypláznout" i několik tisíc. Rádi byste se tomu vyvarovali? Porozhlédněte se po levnějším dodavateli a zafixujte si ceny. Fixace vám zaručí neměnnou cenu energií klidně i na tři roky dopředu. To ovšem znamená upsání se dodavateli s tím, že u něj po celou dobu fixace zůstanete. Takže opatrně.

„Fixovaná smlouva vás nutí hlídat datum ukončení, jinak se automaticky prodlužuje a v dalším období už pak zdaleka nemusí být tak výhodná. Přesto nyní čekám období spíše zvyšování cen energie, a proto se fixace může vyplatit, zvláště pokud jde o velmi výhodnou nabídku. V takovém případě ale radím spotřebitelům si dobře zapsat datum možného ukončení."

- Jiří Gavor, jednatel konzultační společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií ve svém vyjádření pro mesec.cz.

Při plánování změny dodavatele energií berte v úvahu i jeho sílu na trhu a historii. Pro firmy obchodující s elektřinou a plynem se blíží těžké období a slabší společnosti to nemusí zvládnout bez obtíží. Jakmile bude na konci listopadu zveřejněna regulovaná část ceny elektřiny, dodavatelé začnou rychle vymýšlet, jak adekvátně reagovat, aby novou situaci ustáli. V prosinci nebo lednu si proto srovnejte online dodavatele a ujistěte se tak, že máte stále nejvýhodnější sazbu. Ono i těch pár stovek navíc se totiž bude vážně hodit. Brzy se pořádně zakymácí trh se službami a zbožím, který bude muset promítnou zdražení energií do svých cen. 

Regulovaná cena elektřiny Regulovaná a neregulovaná energie
Cena elektřiny se dělí na dvě části. První je regulovaná složka, kterou určuje ERÚ a nikdo s ní už nic neudělá. V rámci elektřiny se jedná o 55 %, u plynu se regulovaná složka rovná přibližně 25 %. O druhé složce ceny rozhodují dodavatelé.

 

Horké a suché léto způsobilo i nedostatek sena. Chovatelé budou muset porazit miliony kusů dobytka. Maso tedy chvilkově zlevní, ale v budoucnosti si hodně z nás dá spíš salát. 

 

Dalším způsobem, jak na elektřině ušetřit, je omezit spotřebu. Zde jsme si pro vás připravili pár tipů, jak na to. Nejvíce energie ztrácí české domácnosti na vytápění. Zima přichází, tak se na ni pořádně připravte. S těmito triky vám nebude dobře jen z pocitu, že šetříte, doma budete mít mnohem příjemněji.  

Tipy a triky, jak ušetřit na energiích

1) Utěsněte pořádně dveře a okna. Nové gumové těsnění moc nestojí, ale pomůže vám udržet v domě teplo. Ověřte si těsnění tím, že dáte mezi dveře a jejich rám papír. Pokud se vám ho podaří vyndat bez vynaložení jakéhokoliv většího úsilí, je načase dveře utěsnit. Hodně tepla mizí i pod dveřmi. U oken si dávejte pozor, zda jsou správně zavřená. Pokud nechcete investovat do nového těsnění, alespoň utěsněte dolní hranu starým ručníkem. Hodí se konečně i ucpat ty úzké spáry a prasklinky. Je to překvapivě snadné, rychlé a postačí tmel v tubě za pár desítek korun. 

 

Závěsy by neměly zakrývat radiátory. Bránily by teplu z topení proudit do pokoje. Volte takové, co končí kousek pod parapetem. 

 

2) V zimě vyměňte lehké záclonky za pořádně tlusté závěsy. Fungují jako izolace, co nedovolí teplu utéct. Skvělou volbou jsou i venkovní rolety. V létě úplně zastíní pokoj, takže vás neprobudí v brzkých hodinách slunce, a navíc mají skvělou tepelnou i zvukovou izolaci. Méně efektivní jsou pak dřevěné okenice.

3) Pokud máte stále okna jen s jedním sklem, vyplatí se investice do termoizolačních fólií. Jsou několikanásobně levnější než výměna oken a snižují únik tepla až o 30 %. Nejsou však za žádných okolností vhodná na okna, co mají dvě skla. Rozdíl v teplotách mezi tabulkami může být v zimě kvůli fólii i několik desítek stupňů. Sklo obvykle z tohoto důvodu následně praskne.

4) Když už jsme u fólií, pro špatně izolované domy je řešením sehnat za pár stovek fólie za radiátory, které mají snižovat ztrátu tepla na zadní straně topení. Také nezapomínejte před zimou topení odvzdušnit.

5) Co se týče teploty, v zimě je ideální v domě udržovat 20–21 °C. Na spaní stačí 15–17 °C. Jakmile opouštíte dům na více hodin, když jdete například do práce nebo do školy, tak nastavte teplotu také přibližně na 15 °C. S udržováním správné teploty vám pomůže vlhkost vzduchu, měla by se pohybovat v rozmezí 40 – 50 %. Vhodné vlhkosti dosáhnete umístěním pokojových rostlin nebo zvlhčovači.

I přes zimu v domě větrejte. Nejlépe krátce a intenzivně. Ztlumte topení, otevřete všechna okna, po chvilce je zase zavřete a radiátor znovu přenastavte na původní teplotu. 

6) Bojler nastavte na 55 °C. Vážně ho nepotřebujete mít na vyšším čísle. Pravidelně v něm odstraňujte nánosy vodního kamene. 

 

Čas strávený ve sprše můžete měřit i speciálním „koupelnovým“ playlistem. Každé aktivitě přiřaďte počet minut, které jí chcete maximálně věnovat. Pak najděte písně podobného rozsahu. Například pro čištění zubů si vyberte skladbu o dvou minutách.

 

7) Neplýtvejte vodou. Nestačí už jen vypínat kohoutek, když si čistíte zuby. Na vanu taky zapomeňte. Ke sprchování vyzkoušejte úsporné sprchové hlavice, které šetří vodu i peníze. Pokud máte také problém, že chcete v horké sprše stát klidně i několik hodin, nařiďte si na telefonu budík. Na sprchu budete mít jen tolik času, kolik si nastavíte a nebudete se zbytečně dlouho přesvědčovat, že už vážně musíte z toho proudu teplé vody vylézt.

8) Když už jsme u té vody, až budete příště vařit třeba těstoviny nebo brambory, neohřívejte ji v hrnci. Mnohem efektivnější je pro tento účel rychlovarná konvice. Také nedávejte zbytečně malé hrnce na velké plotýnky a sporák klidně vypněte o pár minut dříve, jídlo „dojde“ díky zbytkové teplotě nádoby a plotny. Někteří lidé nedají dopustit na papiňák.

9) Co se týče jídla, zapomeňte na mýtus, že se vyplatí mít prázdnou lednici. Nejlépe funguje, když je jen přiměřeně plná. Stejně jako pračka a myčka. Nezapomínejte pravidelně odmrazovat a potraviny dávejte vždy na stejné místo. Čím méně času strávíte hledáním marmelády v hlubokých útrobách chladničky, tím víc ušetříte.

Jak ušetřit Pravidelně čistěte těsnění lednice, aby dovnitř neproudil teplý vzduch. Teplota v různých částech lednice se může lišit i o několik stupňů. Proto potraviny umisťujte tak, aby se jim dobře dařilo. Nahoru mléčné výrobky a dospodu maso.

10) Čistěte pravidelně filtry pračky, myčky, sušičky i ledničky. Stačí je omýt během uklízení nádobí, skládání prádla nebo u lednice přejet vysavačem. 

11) Zjistěte, zda nemáte nárok na dvoutarifní sazbu a náročné spotřebiče spouštějte už jen během nízkého tarifuSrovnejte si dodavatele a najděte pro sebe nejvýhodnější nabídku. Někteří dokonce nabízí slevy pro určité skupiny lidí. 

12) LED žárovky. K tomu už víc snad nemusíme psát. Nicméně v elektru sáhněte i po prodlužkách, které se dají stisknutím tlačítka vypnout. Všechny elektrospotřebiče, které sice právě nemáte zapnuté, stejně ze sítě sají energii. Proto jim jedním cvaknutím odeberte k elektřině přístup.

jak ušetřit za elektřinu 

13) Tepelně izolujte potrubí ve sklepě. Zkontrolujte zateplení na půdě, střechou totiž uniká teplo nejvíce. V případě, že plánujete pořádnou izolaci celého domu, ověřte si, zda nemáte nárok na finanční dotaci.

14) Nechte si udělat energetický audit. Profesionálové už najdou místa, kde vám uniká energie a peníze. Jednou za rok si také pozvěte někoho na seřízení plynového kotle a spotřebičů. 

15) Přečtěte si zdarma další tipy v naší e-knize o šetření.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8