Rumuni i Bulhaři jsou na stáří lépe zajištěni než čeští důchodci

 

Čeští senioři budou v důchodu podle studie pojišťovny Allianz třít větší bídu s nouzí než třeba Rumuni či Bulhaři. Přesto se Češi mohou cítit jako králové v porovnání s polskými i slovenskými důchodci. Kde jsme se umístili v žebříčku 49 zemí podle přiměřenosti zajištění na stáří?

 

Hledání způsobu adekvátního zajištění budoucích seniorů je jedním z horkých témat posledních let. Jak na tom budou dnešní pracující? Až příliš často dochází ke zjednodušujícímu srovnávání důchodových systémů v jednotlivých zemích, například pouze na základě výše státního důchodu.

Při měření finanční situace důchodců nehraje roli jen důchod

Allianz přichází s novým indexem přiměřenosti důchodového příjmu, který odráží komplexnost penzijních systémů a staví na analýze řady zdrojů finančních prostředků budoucích důchodců.

Nespoléhejte jen na nízkou penzi od státu.Chci začít spořit

Do Indexu adekvátnosti důchodového příjmu (RIA) kromě výše důchodu zahrnuli výzkumníci i předpokládané výdaje na zdravotní péči, vlastnictví nemovitostí seniory, nerovnost příjmů v dané zemi nebo penzijní zaměstnanecké benefity.

Češi až za Bulhary, Brazilci i Maďary

V celkovém žebříčku poskládaném ze 49 zkoumaných zemí se Česká republika umístila na 26. místě. Slováci skončili až 31. a Poláci dokonce na 33. příčce. Předčasnou radost ale zarazí pohled na státy, které se umístily nad námi. Přeskočili nás například Bulhaři (24.), Rumuni (17.), Brazilci (16.) i Maďaři (9.)

Celosvětová TOP 10: Kde na tom budou senioři nejlépe?
pořadí země plná šťastných seniorů
1. Nizozemí
2. Dánsko
3. Norsko
4. Švýcarsko
5. Japonsko
6. Spojené státy Americké
7. Rakousko
8. Švédsko
9. Maďarsko
10. Nový Zéland

Z evropských zemí skončili na chvostu tabulky Řekové na 38. místě.

Kde na tom budou senioři nejhůře?
pořadí země plná méně šťastných seniorů
49. Indonésie
48. Indie
47. Malajsie
46. Mexiko
45. Hongkong
44. Čína
43. Thajsko
42. Turecko
41. Singapur
40. Chile
39. Taiwan
38. Řecko

V regionu, jenž v pojetí studie zahrnuje čtrnáct evropských zemí na východ od bývalé železné opony včetně Pobaltí, Balkánu i Ruska, se Česká republika umístila uprostřed. Kritika padá na nepříliš rozvinutý systém jiného než státního důchodu. Přestože tzv. třetí pilíř nadále běží, české pozici značně uškodilo plánované zrušení druhého pilíře v roce 2016.

TIP

Nevíte, jak si přilepšit k nízkému důchodu?

 
 

Naopak mírné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu Česku do budoucna pomůže. Zajišťuje totiž stabilní počet těch, kteří odvádí prostředky do prvního pilíře.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3