Komu se změna dodavatele elektřiny vyplatí?

 

Ze všech stran slyšíme o možnostech změny dodavatele, levnější elektřině a ročních úsporách. Je ale změna určena pro každého? Skutečně je pro všechny výhodná? Podívejte se jak zjistit, zda se Vám změna vyplatí.

zarovka 

Změnit dodavatele elektřiny může ze zákona každý odběratel elektrické energie. Smysl přechodu k jinému dodavateli spočívá především v možnosti snížit náklady vynaložené za elektřinu, případně v možnosti získat lepší a kvalitnější služby ze strany dodavatele. Kde ale vzít jistotu, že právě Vy si přechodem k jinému dodavateli polepšíte a ušetříte? Vždy nakonec záleží na konkrétní volbě dodavatelské společnosti, ale existuje pár obecných pravidel, která ukážou, pro koho může být změna skutečně výhodná.

Pro koho je změna dodavatele určena

Možnost zvolit si svobodně svého dodavatele elektřiny mají od 1. ledna 2006 všichni legitimní odběratelé. Toto právo je stanoveno přímo v zákoně a vztahuje se univerzálně na všechny klienty ve všech lokalitách v rámci České republiky. Principiálně je tedy změna určena pro každého. To ovšem neznamená, že je pro každého výhodná. Změnou ušetří pouze ti, kdo v aktuálních nabídkách na trhu najdou dostupného dodavatele, který jim nabídne výhodnější cenovou nabídku.

Obecně platí, že ušetří především odběratelé, kteří odebírají větší množství elektřiny - čím větší odběr, tím větší může být úspora. V žádném případě to ale neznamená, že by domácnost s malým odběrem nemohla ušetřit. Jen se úspora takové domácnosti bude pohybovat místo tisíců ve stokorunových položkách.

Dá se předpokládat, že nejvíce ušetří ty domácnosti, které používají elektřinu k plnohodnotnému vytápění obytného objektu nebo elektřinou ohřívají vodu. Ještě výraznější pak bude úspora u těch objektů, které nemají dostatečnou tepelnou izolaci.

“Rád bych všechny odběratele, kteří uvažují o změně dodavatele, upozornil, že není nijak omezeno, kolikrát za sebou změnu provedou. Každá změna by navíc měla být ze zákona provedena zdarma do 10 pracovních dnů. Při každé změně je ale potřeba počítat s výpovědní lhůtou, která obvykle činí 3 měsíce, což nepřímo limituje i frekvenci, se kterou je reálně možné dodavatele měnit.”

- Petr Gruntorád, právní poradce pro obor energií
 

Rychlé porovnání dodavatelů v kalkulačce

Přesnou úsporu u jednotlivých dodavatelských společností lze snadno spočítat na základě Vaší aktuální spotřeby a cen u stávajícího dodavatele. Využijte naší jednoduché porovnávací kalkulačky, která Vám okamžitě zobrazí, kolik za elektřinu zaplatíte u jednotlivých dodavatelů v porovnání s Vaším stávajícím dodavatelem. Kalkulačka Vám také přímo ukáže, jak bude vypadat Vaše možná úspora v případě přechodu k levnějšímu dodavateli. Zadání údajů do kalkulačky nezabere víc než pár minut a je zcela nezávazné. Pouze Vám poskytne jasné informace. Navíc pokud byste se na základě údajů rozhodli pro změnu dodavatele, máte možnost změnu rovnou objednat.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2