Energetická budoucnost pohledem EU – II. díl

 

Energetická účinnost musí stoupnout, spotřeba klesnout. Aspoň tak to plánuje Evropské unie. Jak si to Brusel představuje a jaké kulišárny na nás čekají?

lednice minulém díle o energetické budoucnosti na starém kontinentu jsme vás seznámili s českou podobou akčního programu, který vychází z plánů Evropské komise. Dnes se podíváme na zoubek jednotlivým oblastem. Seznámíme vás s energetickým štítkováním, změnami v energetických službách a novou podobou bydlení.

Štítku pověz mi, který přístroj je nejšetrnější

Domácnosti se na spotřebě energie podílí značnou měrou. Lednička, mrazák, mikrovlnka, toustovač, pračka, sušička, myčka, vysavač, žehlička, televize, domácí kino, počítač, klimatizace, větrák, co bychom si bez výdobytků moderní doby počali? Jak roste počet domácích spotřebičů a zvyšuje se životní úroveň, strmě stoupá i spotřeba elektřiny. V testech na různých porovnávacích webech, například v testu vysavačů na webu arecenze.cz, najdete srovnání spotřebičů mimojiné i podle energetické náročnosti, a můžete si tak vybrat ten nejúspornější.

Jedním z cílů Evropské unie je posílení energetické účinnosti přístrojů. Produkty, které nesplňují minimální požadavky, nesmějí být uvedeny na trh. Pořizovací cena šetrných spotřebičů je sice větší, ale lidé ušetří v dlouhodobém horizontu na spotřebě energií. Na základě směrnic EU se zavedly energetické štítky, které poskytují kupujícím zásadní informace o spotřebě. Štítkování se týká nejenom domácích spotřebičů, ale i veřejného osvětlení či budov. Škála se pohybuje od šetrného A až do energeticky náročné skupiny G. Přičemž skupina A se ještě dělí na A+, A++, A+++.

TIPMezi nejvíce energeticky náročné domácí spotřebiče patří lednička a mrazák. V případě chladniček se rozhodně vyplatí investovat do nejšetrnějšího zařízení. Peníze se vám záhy vrátí.
 

Sbohem žárovky

Jedním z přelomových dat byl prosinec 2013. Začal platit plošný zákaz výrobků horších než kategorie A. Velké pozdvižení vzniklo, když úsporné a LED žárovky povinně nahradily ty klasické. Omezování prodeje energetických žroutů pokračuje. Letošní léto se neslo ve znamení zákazu prodeje vysavačů s příkonem nad 1600 wattů.

Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše

Častý problém je, že spotřebitelé neberou vždy v úvahu dlouhodobou ekonomickou úsporu, ale orientují se podle cenovky na zboží. Raději kupují levnější méně šetrné přístroje. Pomoc má informační kampaň, osvěta ve sdělovacích prostředcích, přednášky nebo letáky.

I přes drobné potíže Česká republika plní podmínky Evropské komise podle plánu a neplánuje do roku 2020 zavádět přísnější normy a standardy nad rámec legislativy EU. V budoucnu se stát má stát vzorem v demonstraci nových technologií, proto je potřeba zavést do praxe tzv. zelené nakupování ve státní správě.

Pro koho je povinný audit

 

Nezávislé kontroly provádí certifikování specialisté, kteří získali oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. K energetickým auditům mají čeští koncový zákazníci přístup již od roku 2000.

 

EU se kromě domácností soustředí i na energetické služby. Jedním z důležitých bodů energetické vize je zavedení energetických auditů. Jejich vypracování je povinné při překročení zákonem stanovené spotřeby, pro získání dotací na úpravu domu, u větší změny dokončené budovy v případě, že nejsou splněny požadavky na energetickou náročnost nemovitosti. V některých případech jsou přípustné jednodušší energetické posudky.

Moderní a šetrné bydlení

Odhady hovoří o tom, že až 28 % energie na vytápění budov vyletí komínem naprosto zbytečně. Nedostatečné zateplené zdi a chybějící střešní izolace jsou nejčastějšími hříchy obytných budov. Komerční objekty mají zase problémy s energetickým hospodařením.

Podle akčního plánu vypracovaného Evropskou komisí má přijít do roku 2020 revoluce ve způsobu bydlení. Podpora pasivních domů, které nevyužívají tradiční metody vytápění a aktivní chlazení, a místo toho mají kvalitní izolaci, je pro EU klíčová. Pasivní domy se mají stát standardem ve střednědobém horizontu. Kdyby se podařilo všechny cíle splnit, klesla by spotřeba energie v celé Evropské unii o úctyhodných 11 %.

TIP

Další díly seriálu:

I. díl - Česká podoba akčního programu

III. díl - Čekají nás velké změny v dopravě

IV. díl - Změna chování spotřebitelů

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé