Energetická budoucnost pohledem EU – IV. díl

 

Evropa čelí problému rostoucí spotřeby energie a nedostatku přírodních zdrojů. Ani nejlepší zákony nic nezmůžu, pokud nebudou chtít šetřit energií samotní Evropané. Jak Evropská unie donutí své občany, aby neplýtvali?

energetická budoucnost pohledem EU: ilustrace pračkaInteligentní měřící systémy automaticky spustí pračku v čase nejlevnější elektrické energie. Změnu chování odběratelů energií má podpořit celá řada opatření. Zavádí se energetické štítky u spotřebičů, budov nebo v dopravě. Platí zákaz prodeje neúsporných žárovek. Plýtvání mají razantně ukončit inteligentní měřící systémy v domácnostech. Ochrana životního prostředí úzce souvisí s výchovou. Změní se osnovy ve školách. Příkladem v boji proti plýtvání půjdou všechny státní úřady.

Lidé nejvíce slyší na peníze. Evropská unie štědře financuje celou řadu programů. U nás si značnou popularitu vydobyl dotační program Zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí poskytuje nevratné dotace na zateplení domů, výměnu oken, solární kolektory, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu.

Škola základ života

Ochrana životního prostředí úzce souvisí s výchovou mladých generací. Tomu se uzpůsobuje výuka už na základních školách. Úplným základem je průřezový předmět výchova k ochraně životního prostředí. Učební osnovy se mají rozšířit též o oblast spotřeby energií, energetické účinnosti a možností jak dosáhnout úspor. Škola má za povinnost rozvíjet všeobecné znalosti žáků. Nově se budou učit praktickým věcem, například jak porozumět fakturám za energie, významu údajů povinně uváděných na fakturách a podobně.

Evropská unie doporučuje, jak šetřit energií:
  • Nenechávat zapnuté světlo a elektrické spotřebiče, a to ani v pohotovostním (stand-by) režimu.
  • Izolovat podkroví a půdy, dutiny ve zdech. Nezapomeňte ani na tepelnou ochranu zásobníku s teplou vodou.
  • Snížit termostat o jeden stupeň celsia. Ušetříte až 6 % energie za vytápění. V obývacím pokoji stačí teplota 20 °C, v kuchyni a ložnici 18 °C, na chodbách 15 °C.
  • Používat nízkoenergetické žárovky.
  • Zapnout pouze plnou pračku nebo myčku.
  • Šířka hrnce musí odpovídat velikosti plotýnky. Když je hrnec menší, uniká teplo do okolí.
  • Pravidelně rozmrazujte ledničku a mrazák.
  • Když nabíječku nevyužíváte, odpojte ji ze zásuvky.

Inteligentní měřící systémy

Evropská unie si hodně slibuje od zavedení inteligentní rozvodové sítě a chytrých měřících zařízení. Přelomová technologie by měla pořádně zamávat s chováním Evropanů a zlepšit energetickou účinnost. Jedná se o modernizovanou elektrickou síť, která přenáší dvousměrnou komunikaci mezi dodavatelem a koncovým zákazníkem. Výrobci energie a dodavatelé budou moci sledovat využití elektřiny a efektivně reagovat na změny v zatížení sítě.

Máte opravdu nejlevnějšího dodavatele? Srovnat ceny elektřiny

Pračka ví nejlépe, kdy se má zapnout

Podobnou výhodu získají také spotřebitelé. Na základě získaných dat by fungovaly i domácí spotřebiče. Chytré měřiče umí automaticky přeprogramovat přístroj a spustit ho v čase levnější elektrické energie. Například stačí dát prádlo do pračky a ona sama si už najde nejvhodnější čas, kdy začne fungovat. Domácnosti, které jsou připojeny na inteligentní sítě, v průměru ušetří 9 až 10 % energie. Což samozřejmě znamená nižší účty a peníze jsou hlavní motivací, proč začít šetřit s elektřinou. 

Porovnávání praček mimojiné i podle energetické náročnosti se věnují různé porovnávací weby, například test praček na webu arecenze.cz.

Do roku 2020 bude inteligentní skoro každý

Za poslední desetiletí se v Evropě investovalo přes 5,5 miliard euro do zhruba 300 projektů. V dnešní době využívá chytré měřící systémy pouze každý desátý Evropan. To se má během následujících let zásadně změnit. EU plánuje, že do roku 2020 bude moderní technologii využívat 80 % domácností napříč kontinentem.

TIP

Další díly seriálu:

I. díl - Česká podoba akčního programu

II. díl - Energetická účinnost musí stoupnout, spotřeba klesnout

III. díl - Čekají nás velké změny v dopravě

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé