Energy Star - hvězda , která šetří energii i klima

 

Už poměrně běžně se většina z nás dívá při nákupu elektrických spotřebičů na tzv. energetický štítek. Hlídáte si ale spotřebu energie i u výpočetní techniky? Tu vám pomůže zjistit standard Energy Star. Kromě úspory energie navíc šetří i životní prostředí.

I používání notebooku znečišťuje životní prostředí. Věděli jste to? 

Tradiční energetické štítky jsou povinnou součástí většiny elektrospotřebičů. Kromě funkčních vlastností uvádí, zda je spotřeba vybraného výrobku úsporná, nebo byste raději měli sáhnout po něčem jiném. Podobné označení mívají i výrobky výpočetní techniky. Jeden z nejznámějších programů v našich končinách je Energy Star. Jedná se o nezaměnitelnou modrou nálepku s bílým nápisem a hvězdou. Co přesně označuje?

Co je to Energy Star?

Energy Star představuje mezinárodní standard, kterým se označují elektronická zařízení se sníženou spotřebou elektrické energie. Vznikl v roce 1992 jako nepovinný program Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), spadající pod Federální vládu USA. O deset let později, v roce 2002, byl uveden i v Evropě. Dnes má své nezastupitelné místo mimo jiné i v Austrálii, Japonsku, Taiwanu či na Novém Zálandu a je celosvětově nejuznávanějším dokladem o energetické šetrnosti. Nejen pro samotné výrobce, ale i pro zákazníky vykazuje určitou exkluzivitu.

Tato norma přitom nepřispívá pouze k rozvoji a popularizaci energeticky úsporných zařízení, ale zejména ke snižování emisí CO2 a tím i nižšímu dopadu na životní prostředí. Každá spotřebovaná kWh totiž do ovzduší posílá skleníkové plyny, které způsobují skleníkový efekt a zvyšují teplotu Země. Podle výzkumů právě spotřeba energie v domácnostech, firemních budovách či ve výrobních závodech produkuje téměř dvě třetiny emisí skleníkových plynů v USA. V našich končinách to bude pravděpodobně obdobné.

Víte, jak platit za elektřinu méně? Srovnat dodavatele

Kde najdete pověstnou hvězdu?

Mezi zařízení, které se mohou pyšnit logem Energy Star, patří zejména výpočetní technika - stolní počítače, notebooky, tablety, servery či pracovní stanice a k tomu přidružené periferie (tiskárny, kopírky, monitor apod.). Na úspornou hvězdu můžete ale narazit i v domácí elektronice, na žárovkách či dokonce na budovách. Všechna tato zařízení mají jedno společné – musí být energeticky úspornější (obecně o 20 – 30 %), než je stanovená norma.

Kritéria zdaleka nesplní každý produkt

Požadavky na označení energeticky úsporných produktů se liší v závislosti na konkrétním výrobku. Stanovuje je EPA a s každou novou verzí dochází k jejich zpřísnění. Například budovy, které mají označení Energy Star, musí spotřebovat minimálně o 35 % méně energie, než je obvyklé. U výpočetní techniky obecně platí, že obrazovka monitorů s označením Energy Star musí mít továrně nastavené zapnutí Sleep módu do 15 minut od nečinnosti a samotný počítač by se měl přepnout do spánku po 30 minutách. Po „usnutí“ musí navíc splňovat přísná kritéria spotřeby podle dané normy.

Všechny produkty výpočetní techniky musí navíc splňovat hned několik přísných kritérií, aby o sobě mohly říct, že jsou tzv. Energy Star kompatibilní a chrání planetu. Jedná se mimo jiné o maximální spotřebu ve vypnutém režimu, maximální spotřebu v režimu spánku či maximální spotřebu v klidovém režimu. Odvíjí se od konfigurace a typu konkrétního zařízení.

Úsporu mají v rukou i uživatelé

Samozřejmě bez správného nastavení počítače se nevyužívá potenciál normy Energy Star naplno. Proto je vždy na místě mít povolený přechod do Sleep módu - a to nejen na monitorech, ale také na samotném počítači. Nejenže ušetříte peníze, ale také i naši planetu!

TIP

I malé změny pomohou v boji proti globálnímu oteplování. Pomoci můžete třeba takto:


  • Používejte multifunkční zařízení (tiskárna, kopírka, scanner) s garancí Energy Star.
  • Používejte kompaktní zářivky ve stolních lampičkách s názvem Energy Star. Spotřebují až o 75 % energie méně a vydrží až 10x více.
  • Samozřejmostí je i počítač a monitor s nálepkou Energy Star. Zvlášť, pokud na něm pracujete a nemáte ho jen "pro zábavu".
  • Existují i speciální Energy Star adaptéry a nabíječky, které šetří až 35 % energie.
 
.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1