Ceny plynu 2016: Domácnosti zaplatí stejně, mnohé i ušetří

 

Jaké budou ceny plynu v roce 2016? Ačkoliv Energetický regulační úřad navýšil regulovanou složku ceny plynu, koncového odběratele tento krok příliš nezasáhne, mnohé domácnosti na plynu dokonce ušetří. Může za to dlouhodobá situace na trhu i uplynulá zima, která byla nezvykle mírná.

Kolik zaplatíte za plyn v roce 2016?Kolik Češi zaplatí za dodávky zemního plynu v nadcházejícím roce? 

Podle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu v příštím roce regulované ceny zemního plynu mírně vzrostou. To ale neznamená, že by domácnosti za jeho dodávky nutně musely zaplatit více. Výslednou cenu plynu totiž tvoří dvě složky: zmiňovaná regulovaná, jejíž výši stanovuje ERÚ, a neregulovaná, kterou ovlivní konkrétní dodavatel.

TIP

Chcete snížit účty za plyn? Přinášíme účinné rady!

 

Oznámení ERÚ o změnách regulované složky ceny zemního plynu a elektrické energie pro následující rok tradičně probíhá na sklonku listopadu. Samotní dodavatelé pak musí na podklady od úřadu, který je regulátorem trhu, velmi rychle reagovat, aby mohli zveřejnit ceníky komodit pro další rok. Pokud by společnosti s novými cenami nestihly přijít alespoň 30 dní před koncem roku, mohly by se tak připravit o zákazníky.

ERÚ: I když jsme zdražili, o peněženky se nebojte

Regulovaná část tvoří přibližně čtvrtinu celkové ceny plynu a podraží průměrně o 2,7 procenta, přičemž částka se může mírně lišit v závislosti na distribuční oblasti. Navzdory zásahu ERÚ, který zvýšil regulovanou složku, tento nárůst vykompenzuje pokles složky neregulované. Proto se koncoví zákazníci průvanu v peněženkách nemusí obávat, někteří z nich na plynu dokonce pár stokorun měsíčně ušetří.

„Na regulovanou složku ceny plynu negativně působil především fakt, že kvůli teplé zimě a nižší spotřebě plynu nevybraly distribuční společnosti stanovené prostředky na provoz soustav, a tudíž jsme museli tuto ztrátu v souladu se závaznými právními předpisy dorovnat.“

- Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Mezi dodavateli panuje shoda, RWE mírně zlevňuje

Vyjádření nejvýznamnějších společností dodávajících českým domácnostem zemní plyn v podstatě potvrdila optimistická cenová očekávání a předpoklady odborníků na energetiku, tedy že se ceny udrží ve stejné hladině jako v roce 2015, případně mírně poklesnou. 

Společnost ČEZ prostřednictvím své mluvčí Barbory Půlpánové oznámila, že ceny energií v podstatě zachovala na letošní úrovni. E.ON, který plynem zásobuje na 220 tisíc zákazníků, rovněž potvrdil, že ceny pro příští rok zůstávají prakticky bez větších změn či skoků. Podobný stav hlásí také Pražská plynárenská, ani ta se nechystá zdražovat. 

A jak je na tom váš dodavatel? Srovnat ceny plynu 2016

S příjemnou zprávou pro své odběratele přišla společnost RWE, která je v rámci ČR největším dodavatelem plynu. Energetický gigant oznámil, že chystá mírný pokles cen zemního plynu v řádu procent.

„Předpokládáme, že cena zemního plynu bude mírně klesat. Cena poklesne všem zákazníkům včetně těch, kteří s námi uzavřeli smlouvy na dva nebo tři roky.“

- Martin Chalupský, tiskový mluvčí RWE

Alternativní dodavatelé nechtějí být pozadu

České domácnosti ovšem mohou ušetřit i s menšími alternativními dodavateli. Nejvýznamnější z nich, společnost Bohemia Energy, která dodává plyn 180 tisícům odběratelů, pro zákazníky připravuje nový produkt s mnoha výhodami. Nárůst cen pro rok 2016 neplánují ani Moravské naftové doly nebo Centropol Energy.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8